Fanipos - jak działa lek i w leczeniu jakich schorzeń jest stosowany?

Fot: Goxy89 / gettyimages.com

Fanipos to aerozol do nosa. Farmaceutyk stosowany jest przede wszystkim przez osoby, które zmagają się z alergią sezonową. Co znajduje się w składzie leku? Jak działa preparat i jak przyjmować go bezpiecznie?

Fanipos stosowany jest w zapobieganiu i leczeniu sezonowego oraz całorocznego zapalenia błony śluzowej nosa. Aerozol może być również pomocny w łagodzeniu kataru siennego

Fanipos - skład

Substancją czynną w leku jest flutykazon propionianu. Dodatkowo w skład leku wchodzą glukoza bezwodna, celuloza dyspersyjna2-fenyloetanol, benzalkoniowychlorek, roztwór(40 μg/dawkę donosową), polisorbat 80, woda oczyszczona.

Fanipos - przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do podania leku jest uczulenie na substancję czynną lub inny składnik leku. Szczególną ostrożność podczas stosowania leku powinny zachować osoby, które mają zakażenia miejscowe błony śluzowej nosa, przed sięgnięciem po lek stosowały steroidy o działaniu ogólnoustrojowym, przyjmują wziewne kortykosteroidy, chorują na gruźlicę lub mają jakąkolwiek niewyleczoną infekcję, mają opryszczkowe zakażenie oczu. Ostrożność trzeba zachować także u tych chorych, którzy w ostatnim czasie przeszli zabieg chirurgicznych lub mieli uraz w obrębie nosa lub jamy ustnej.

Aerozol zawiera chlorek benzalkoniowy, który może działać drażniąco na skórę i wywołać reakcję alergiczną.

W przypadku kobiet w ciąży oraz karmiących piersią decyzję o podaniu leku powinien podjąć lekarz.

Farmaceutyk nie może być stosowany przez dzieci poniżej czwartego roku życia.

Fanipos - dawkowanie

Schemat oraz czas kuracji powinien ustalić lekarz. Najczęściej chorym tj. dorosłym i dzieciom powyżej 12 roku życia zaleca się aplikowanie dwóch dawek aerozol (200 μg) raz dziennie - najlepiej rano - do każdej dziurki. W niektórych przypadkach lekarz zaleca przyjmowanie leku dwa razy dziennie. Po zakończeniu kuracji, dla potrzymania efektów leczenia, pacjentom zaleca się aplikowanie jednej dawki leku raz dziennie do obu dziurek.

Dzieci między 4 a 11 rokiem życia powinny przyjmować jedną (100 μg) dawkę leku raz na dobę, najlepiej rano. W niektórych przypadkach lekarz może zdecydować o zwiększeniu dawki i zalecić przyjmowanie jednej dawki leku do obu dziurek dwa razy na dobę. W przypadku nawrotu choroby dawkę leku można zwiększyć, ale nie powinna ona być większa niż 400 μg na dobę.

Warto zaznaczyć, że działanie leku daje się zauważyć po 3-4 dniach stosowania.

Przed pierwszym użyciem należy sześciokrotnie nacisnąć i puścić pompkę. W przypadku, gdy lek nie był używany przez 7 dni powyższą czynność trzeba powtórzyć.

Jak sobie poradzić z katarem siennym? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Katar sienny – zmora alergików Źródło: Dzień Dobry TVN

Fanipos - interakcje z innymi lekami

Fanipos może wchodzić w reakcję z innymi lekami, dlatego osoby, które na stałe przyjmują jakieś leki, także te wydawane bez recepty, powinny poinformować o tym lekarza. Aerozol nie powinien być łączony z inhibitorami izoenzymu 3A4 układu enzymatycznego cytochromu P450 (np. inhibitory proteazy, takie jak rytonawir). Środki te mogą podnosić stężenie flutykazonu propionianu i powodować znaczne zmniejszenie stężenia kortyzolu w organizmie. Może także dojść do rozwoju zespołu Cushinga oraz zaburzenia pracy nadnerczy.

Fanipos - działania niepożądane

Przyjmowanie leku Fanipos może wywołać działania niepożądane. Do najczęściej zgłaszanych należą:

  • nieprzyjemny smak i zapach;
  • suchość błony śluzowej nosa;
  • podrażnienie błony śluzowej nosa;
  • suchość i podrażnienie gardła.
Data aktualizacji: 12.06.2020,
Opublikowano: 12.06.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy można przedawkować paracetamol? Jakie są objawy i skutki zatrucia paracetamolem?

Paracetamol jest łatwo dostępnym lekiem wydawanym bez recepty. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Znajduje się w wielu powszechnie stosowanych preparatach złożonych, dostępny jest też w formie samodzielnej, dlatego bardzo łatwo go przedawkować.

Czytaj więcej
Farmaceuta: Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł

Związki wydzielane przez plastik mogą być niebezpieczne nie tylko w opakowaniach żywności, ale także opakowaniach lekarstw - alarmuje Grzegorz Carowicz, farmaceuta. Specjalista radzi, jak przechowywać leki, by uniknąć ryzyka przedostania się do nich toksycznych substancji. 

Czytaj więcej
Jaka witamina C dla dzieci jest najlepsza?

Organizm dziecka potrzebuje witaminy C, aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować, a także mieć siłę bronić się przed infekcjami. Dlatego warto wiedzieć, w jakich pokarmach i jakiej formie witamina ta jest dostarczana do organizmu oraz kiedy warto ją suplementować.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Izotretynoina – wskazania i skutki uboczne stosowania

Izotretynoina to preparat wprowadzony do lecznictwa w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Jest skuteczna w leczeniu niektórych ciężkich i średniociężkich form trądziku, ale nie jest też lekiem obojętnym dla zdrowia. Szczególnie niebezpieczna może być w okresie ciąży.

Czytaj więcej
Czy Ketonal jest dostępny bez recepty?

Ketonal to środek przeciwbólowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo dobrze radzi sobie z dolegliwościami bólowymi o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Można po niego sięgać, gdy pojawia się ból zęba, głowy lub mięśni. Ketonal jest dostępny także w wersji bez recepty. Zobacz, jak go stosować.

Czytaj więcej
Psychobiotyki – jak działają i kiedy się je stosuje?

Psychobiotyki to bakterie probiotyczne, które wykorzystuje się w terapii chorób psychicznych. Przypisuje się im korzystny wpływ na oś mózgowo-jelitową, a dzięki temu na zdrowie psychiczne. Część badań sugeruje, że będzie można wykorzystywać je również w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Czytaj więcej
Metamizol – czym jest i jak działa?

Metamizol jest pochodną pirazolonu. Substancja występuje w postaci krystalicznie białego proszku; działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Po podaniu szybko się wchłania do przewodu pokarmowego i jest metabolizowana w wątrobie. Jednym z przeciwwskazań do jej przyjmowania jest ciąża.

Czytaj więcej
Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji? Jak bezpiecznie łączyć antybiotyk z suplementem?

Witamina C może obniżać stężenie antybiotyków z grupy aminoglikozydów. Nie jest przeciwwskazana przy stosowaniu innych antybiotyków, jednak należy stosować odpowiednie zasady przyjmowania. Witamina C może wchodzić w interakcje z wieloma związkami.

Czytaj więcej
Grejpfruty wchodzą w interakcje z lekami na nadciśnienie, cholesterol, cukrzycę... Dlaczego? Czym to grozi?

Leki na cholesterol, nadciśnienie czy na cukrzycę to jedne z najczęściej przepisywanych farmaceutyków. U pacjentów leczonych przewlekle odradza się spożywanie grejpfrutów. Dlaczego? Czy wszystkie leki wchodzą w interakcje z grejpfrutami?

Czytaj więcej