Jak pomóc osobie poparzonej? Pierwsza pomoc

Zobacz film: Rodzaje i stopnie oparzeń. Źródło: 36,6.

Oparzenie może się przytrafić każdemu z nas. Czasem wystarczy chwila nieuwagi, aby doszło do wypadku. W takich sytuacjach bardzo ważne jest, aby zachować spokój i udzielić pierwszej pomocy. Niestety, wiele osób nie wiem, jak to zrobić i sięga po metody, które zamiast pomóc, jeszcze bardziej szkodzą. Zatem, jak pomóc osobie poparzonej?

Poparzone miejsca trzeba przede wszystkim schładzać. Jednak w brew obiegowej opinii nie można tego robić lodowatą wodą. Najlepiej nada się do tego chłodna, bieżąca woda z kranu.

Bardzo ważne jest, aby zacząć działać jak najszybciej. Specjaliści podkreślają, że przy oparzeniach kluczowe jest pierwsze piętnaście minut. Dlaczego? Oparzona skóra oddaje wtedy ciepło zarówno na zewnątrz, jak i do wewnątrz. Jeśli nie będziemy schładzać oparzonego miejsca, uszkodzeniu mogą ulec głębsze warstwy skóry.

Pod żadnym pozorem do schładzania oparzonego miejsca nie można używać lodu. Jeśli po niego sięgniemy możemy jedynie zaszkodzić i doprowadzić do odmrożenia.

Częstą praktyką, przy łagodzeniu oparzeń jest smarowanie skóry masłem. Niestety, to bardzo kiepski pomysł. Posmarowanie takiej skóry sprawia, że nie może ona oddać ciepła, tym samym przedostaje się ono w głębsze warstwy skóry i je uszkadza. Smarowanie i natłuszczanie skóry jest konieczne dopiero wtedy, gdy rany po oparzeniu się wygoją.

Kiepskim pomysłem jest także smarowanie skóry podrażnionej przez słońce kwaśnym mlekiem czy kefirem. Takie oparzenie należy traktować, jak każde inne i trzeba je schładzać.

A jakie są rodzaje i stopnie oparzeń? Jak je rozróżnić i dlaczego ich określenie jest takie ważne?

Zobacz film: Co jest najczęstszą przyczyną oparzeń? Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 24.04.2018,
Opublikowano: 24.04.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Bezpieczne święta. Jak sobie pomóc i gdzie szukać pomocy?

Święta to czas beztroski i spotkań z rodziną. Niestety większość z nas siedząc przy suto zastawionym stole zjada za dużo. Brak umiaru to najprostsza droga do problemów z układem pokarmowy. Jak sobie z nimi poradzić i gdzie szukać pomocy na wypadek poważniejszych problemów ze zdrowiem?

Czytaj więcej
Wytyczne resuscytacji noworodka po porodzie. Na czym polegają?

Przyjście na świat dziecka w rzadkich przypadkach wiąże się z koniecznością podjęcia u niego czynności resuscytacyjnych. Resuscytacja ma na celu przywrócenie oddechu oraz krążenia, natomiast reanimacja – powrót czynności życiowych wraz ze świadomością.

Czytaj więcej
Jakie są domowe sposoby na odparzenia u osób dorosłych?

Domowe sposoby na odparzenia wiążą się w dużym stopniu z realizacją prozdrowotnego stylu życia, w tym redukcji nadmiernej masy ciała i dbałości o higienę osobistą. W leczeniu i zapobieganiu dolegliwości pomocne okażą się maści z alantoiną, sukralfatem, solami miedzi i cynku.

Czytaj więcej
Bezpieczne święta - gdzie szukać pomocy medycznej, jak udzielić pierwszej pomocy w nagłym wypadku?

Problemy ze zdrowiem mogą się pojawić nagle, również w czasie świąt. Kiedy pomocy szukać w przychodni nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, a kiedy dzwonić po pogotowie? Jak samemu udzielić pierwszej pomocy?

Czytaj więcej
Pierwsza pomoc przy oparzeniach termicznych. Stopnie i leczenie oparzeń termicznych

Oparzenia termiczne nie należą do rzadkości. Mogą być spowodowane przez ogień, wrzątek, parę wodną lub rozgrzaną powierzchnię. Ze względu na głębokość obrażeń oparzenia kwalifikuje się według czterostopniowej skali.

Czytaj więcej
Coraz częściej dochodzi do zatrucia paracetamolem – dlaczego?

Paracetamol to jeden z najczęściej stosowanych leków przeciwbólowych oraz przeciwgorączkowych. Mimo że jest powszechnie dostępny i można go kupić bez recepty, to może być też niebezpieczny. Badacze informują, że coraz częściej dochodzi zatruć paracetamolem. Dlaczego tak się dzieje?

Czytaj więcej
Stłuczenie żeber - powikłania. Jakie są metody leczenia?

Stłuczenie żeber zwykle jest wynikiem przemocy fizycznej, wypadku komunikacyjnego czy upadku. Dominującymi powikłaniami urazu są miejscowy ból i krwiaki podskórne. Inne skutki zależą od siły i lokalizacji uderzenia klatki piersiowej. Stłuczenie żeber wymaga kontroli lekarskiej i leczenia.

Czytaj więcej
Leczenie odleżyn – preparaty i wskazówki postępowania z chorym

Leczenie odleżyn wymaga współpracy zespołu złożonego z lekarza, pielęgniarki, fizjoterapeuty, dietetyka, farmaceuty. W łagodzeniu zmian używa się preparatów wykonanych z półprzepuszczalnych błon, hydrokoloidów, hydrożeli czy alginianów.

Czytaj więcej
Oparzenie 3 stopnia – pierwsza pomoc, leczenie i charakterystyczne objawy

Oparzenie trzeciego stopnia to jego najcięższy rodzaj. Jego konsekwencją jest utrata czynności biologicznej skóry, zachwianie równowagi wodno-elektrolitowej i procesu termoregulacji. Leczenie jest determinowane rozległością, głębokością i umiejscowieniem oparzenia. Należy również ustalić źródło i czas działania czynnika parzącego.

Czytaj więcej
Hipotermia - przyczyny i objawy. Jak postępować w przypadku hipotermii?

Hipotermia następuje, jeśli wewnętrzna temperatura ciała zacznie spadać poniżej 35°C, czyli niezbędnego minimum fizjologicznego Na objawy hipotermii najbardziej narażone są osoby przebywające przez dłuższy czas w niskiej temperaturze, bez odpowiedniego zabezpieczenia termicznego.

Czytaj więcej