Ergonomiczne stanowisko pracy przy komputerze - jak pracować zdrowo?

mat. prasowe 

Ergonomia pracy jest ważna z wielu względów. Stosowanie się do jej zasad sprawia, że ogranicza się ryzyko pojawienia wad kręgosłupa, problemów ze stawami i bólu głowy. Ergonomiczny monitor chroni wzrok oraz ułatwia wykonywanie obowiązków zawodowych, dzięki optymalnej wielkości obrazu. Sprawdź, o czym pamiętać, by pracować zdrowo przy komputerze.

Ergonomiczne meble biurowe

Podstawowym elementem wyposażenia biura są meble. Od ich funkcjonalności i budowy zależy komfort pracy. W biurze dobrze sprawdzają się fotele z kubełkowym siedziskiem. Dzięki nim możliwe jest zachowanie prawidłowej postawy ciała bez nadmiernego obciążania mięśni. Kubełkowe siedzisko zapewnia solidne podparcie kręgosłupa i nóg, co zapobiega obrzękom kończyn dolnych.

Do pracy można wybrać również fotel standardowy z regulowaną wysokością siedziska, podłokietnikami i możliwością odchylania oparcia. Dzięki takiej konstrukcji użytkownik dopasowuje ustawienie mebla do swojego wzrostu oraz do wysokości biurka. Podłokietniki umożliwiają podparcie ramion w celu odciążenia łokci i nadgarstków. Na uwagę zasługują zwłaszcza fotele, które posiadają dodatkowo zagłówek oraz poduszkę lędźwiową. Oba elementy mają pozytywny wpływ na kręgosłup - w czasie pracy jego obciążenie jest mniejsze.

Jeśli chodzi o biurko do pracy, ważny jest przede wszystkim jego rozmiar. Biurko powinno bez trudu pomieścić wszystkie niezbędne sprzęty. Użytkownik powinien mieć również dodatkową przestrzeń do wypełniania dokumentów i wykonywania prac biurowych niezwiązanych z używaniem komputera.

Dla wymagających użytkowników odpowiednie są biurka z podnoszonym blatem, które służą do pracy w pozycji stojącej. Dzięki nim można pracować naprzemiennie na stojąco i siedząco, by częściej zmieniać pozycję ciała.

Monitor do pracy - rozmiar i rozdzielczość

Monitor do komputera do pracy ma ogromny wpływ na ergonomię w biurze. Przekątna ekranu powinna wynosić co najmniej 24 cale. Taki rozmiar wyświetlacza umożliwia wygodne przeglądanie wielu dokumentów tekstowych i arkuszy kalkulacyjnych oraz korzystanie z wewnętrznego oprogramowania firmowego. Na mniejszym monitorze konieczne jest częste przewijanie treści lub zmniejszanie czcionki, co utrudnia wykonywanie obowiązków zawodowych.

Zapoznaj się z ofertami monitorów do pracy: https://www.komputronik.pl/search-filter/1251/monitory

Do pracy z programami do projektowania i księgowania przeznaczone są monitory o przekątnej powyżej 27 cali. Dzięki nim użytkownik może wygodniej uzupełniać wiersze w tabelach i przeglądać rozbudowane projekty. Większy monitor do pracy jest niezalecany, gdyż jego wymiary będą utrudniały objęcie całego ekranu wzrokiem.

Funkcjonalna klawiatura i mysz

Na stanowisku do pracy przy komputerze powinna znaleźć się ergonomiczna myszka i klawiatura. Urządzenia peryferyjne są równie ważne pod tym względem co meble biurowe. Źle dobrane sprzęty prowadzą do pojawiania się problemów z nadgarstkami i łokciami, gdyż użytkownik trzyma ręce w nienaturalnej pozycji.

Do pracy warto wybierać klawiatury i myszy ze specjalnymi podpórkami do podtrzymywania nadgarstków. Dzięki nim ogranicza się ryzyko wystąpienia zespołu cieśni nadgarstka. W przypadku klawiatury dodatkowo można zdecydować się na zakup modelu, który ma kształt łuku. Pisanie na klawiszach ułożonych w niestandardowy sposób początkowo wydaje się trudne, jednak po przyzwyczajeniu się do nowego układu, użytkownicy bardzo go sobie cenią.

Ochrona wzroku

Ergonomiczne stanowisko komputerowe powinno uwzględniać ochronę wzroku. Dotyczy to zarówno technologii zastosowanych w monitorach, jak i odpowiedniego oświetlenia. Jeśli chodzi o monitor, do pracy powinno się wybierać modele, które posiadają technologię Flicker Free oraz wysoką częstotliwość odświeżania. Dzięki nim ogranicza się emisję światła niebieskiego i zmęczenie oczu spowodowane smużenie obrazu.

W kwestii oświetlenia stanowiska komputerowego istotne jest ustawienie biurka i komputera w miejscu, do którego dociera światło dzienne. Jest ono przyjazne dla ludzkiego oka, dlatego powinno się pracować jak najdłużej bez włączania oświetlenia sztucznego. Lampy biurkowe i sufitowe powinny być natomiast wyposażone w żarówki dające białe, chłodne światło, które ma działanie pobudzające. Dodatkowo moc żarówek powinna być na tyle duża, by po zmroku odciążyć wzrok użytkownika. Jeśli przy sztucznym świetle konieczne jest mrużenie oczu w celu przeczytania tekstu na ekranie monitora, powinno się zmienić żarówki na mocniejsze.

Data aktualizacji: 25.01.2022,
Opublikowano: 24.01.2022 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Cała prawda o lodach – fakty i mity

Lody śmietankowe, czekoladowe, owocowe, lody na patyku, amerykańskie, lodowe rożki… Te zmrożone łakocie mogą przywodzić na myśl letnie dni, beztroski urlop, poobiedni deser lub słodkie umilenie dnia. 

Czytaj więcej
Już dzisiaj kolejny odcinek "36,6 °C". Sprawdź, co przygotowaliśmy dla ciebie tym razem

Dzisiaj o godzinie 18:00 po raz kolejny przeniesiemy cię do świata medycznych i zdrowotnych nowinek. Sprawdź, co konkretnie przygotowaliśmy!

Czytaj więcej
GIS ostrzega o bakterii w filetach śledziowych

W filetach śledziowych znaleziono bakterię Listeria monocytogenes - takie ostrzeżenie wydał GIS. Sprawdź, o jaki konkretnie produkt chodzi i jakie mogą być konsekwencje jego spożycia. 

Czytaj więcej
Uwaga na nowe narkotyki! Potrafią spowodować zgon po jednym zażyciu

Przestępcy wymyślają substancje narkotykowe, które potrafią zabić za pierwszym razem – ostrzegał w Dzień Dobry TVN prof. Mariusz Jędrzejko. Jak informuje Główny Inspektorat Sanitarny, w Polsce pojawiła się już kolejna bardzo niebezpieczna substancja o nazwie 4F-MDMB-BICA. Narkotyk jest odpowiedzialny za przynajmniej 11 zgonów na Węgrzech w okresie od maja do sierpnia bieżącego roku.

Czytaj więcej
Energetyki - kto powinien o nich zapomnieć i czym można je zastapić

Napoje energetyczne działają pobudzająco i polepszają koncentrację. Jednocześnie jednak fatalnie działają na jakość snu i żołądek. Co jeszcze "gwarantują" nam energetyki? Sprawdź!

Czytaj więcej
Już dzisiaj pierwszy odcinek nowego sezonu "36,6"! Co dla ciebie przygotowaliśmy?

Dla wszystkich fanów "36,6" mamy dobrą wiadomość! Już dzisiaj startuje ósmy sezon programu. Jakie konkretnie tematy zostały poruszone w pierwszym odcinku? Sprawdź koniecznie! 

Czytaj więcej
Już w najbliższą sobotę rusza ósmy sezon programu "36,6". Gorąco zapraszamy!

Plan na sobotnie popołudnie? O godzinie 18:00 serwujemy ósmy sezon najzdrowszego programu telewizyjnego w Polsce. Zbiórka? Przed ekranami TVN. Nie może ciebie zabraknąć! 

Czytaj więcej
Ocet spirytusowy- właściwości i zastosowanie. Do czego można go użyć?

Ocet spirytusowy ma wiele zastosowań. Używa się go w przemyśle tekstylnym, do produkcji detergentów i artykułów spożywczych czy w kosmetyce. Warto jednak wiedzieć, że przyjmowany w małych ilościach ma też świetny wpływ na nasze zdrowie.

Czytaj więcej
GIF wycofuje z aptek kolejny lek

O jaki produkt chodzi tym razem? Ventolin. Co to za preparat? Środek ten przepisuje się przede wszystkim astmatykom i alergikom. Ułatwia on oddychanie zarówno u dorosłych, jak i dzieci.

Czytaj więcej
Sukces polskich naukowców! "Sztuczna kość" trafia na rynek

Po 15 latach wynalazek naukowców z Lublina otrzymuje certyfikat CE. Co to oznacza? "Sztuczna kość", bo to o niej mowa, może być powszechnie wykorzystywana przez ludzi na całym świecie. Do tej pory mogła jedynie być używana na potrzeby badań eksperymentalnych.

Czytaj więcej