Elton John stracił głos! Muzyk płakał z bólu. Co się stało?

Instagram.com/eltonjohn

Elton John to ikona muzyki pop. Gwiazdor zmagał się z wieloma poważnymi chorobami, m.in. z rakiem prostaty. W niedzielę podczas koncertu w Nowej  Zelandii muzyk stracił głos i nie mógł dokończyć występu. Co się wydarzyło?

Elton John stracił głos

To nie pierwszy raz kiedy gwiazdor stracił głos. To kolejny taki incydent w jego karierze. Tym razem wydarzenie miało miejsce podczas pożegnalnej trasy koncertowej "Farewell Yellow Brick Road". Podczas koncertu w Auckland w Nowej Zelandii piosenkarz stracił głos i nie mógł kontynuować występu. Muzyk zszedł ze sceny przepraszając fanów za swoją zdrowotną niedyspozycję.

Utrata głosu – przyczyny

 Osoby, których praca polega na operowaniu głosem, jak piosenkarze, lektorzy, czy nauczyciele są o wiele bardziej narażeni na dysfonię. Dysfonia to stan chorobowy krtani, który najczęściej nie ma żadnego podłoża organicznego (nie wynika z istnienia żadnych zmian anatomicznych ani zaburzeń neurologicznych). Rozwija się stopniowo, zmuszając chorego do coraz większego wysiłku w celu wydobywania dźwięków. Przyczyny nie są do końca znane, choć jednoznacznie określono ważne czynniki ryzyka.

Przeczytaj więcej: Dysfonia – przebieg, przyczyny i skutki

 Narząd głosu jest bardziej narażony na czynniki zewnętrzne. Wydaje mi się, że mogło to być połączone z jakąś infekcją wirusową. Bardzo często tracimy głos na skutek chociażby infekcji wirusowej. Głos siada nam bardzo szybko, zmienia tembr, jest bardziej matowy. A potem często bywa tak, że bardzo długo wychodzimy z tych problemów albo dużo czasu potrzebujemy, żeby ten głos odzyskać. – tłumaczy laryngolog Michał Michalik

Po feralnym koncercie muzyk napisał w poście na swoim Instagramie, że powodem jego niedyspozycji i przerwania koncertu jest zapalenie płuc, które zdiagnozowano u niego w tym samym dniu.

Przeczytaj także: Zapalenie płuc - przyczyny, przebieg i leczenie

Zobacz także video: Laryngolog o problemach zdrowotnych gwiazd

Dzień Dobry TVN

Opublikowano: 19.02.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Ten dodatek do rosołu zwiększy twoją odporność. Idealny na jesień 

Rosół to zupa znana niemal na całym świecie. Ceniona jest nie tylko za smak, ale również właściwości prozdrowotne. Wiele osób uważa, że pomaga złagodzić dolegliwości towarzyszące przeziębieniu czy grypie. Czy faktycznie? 

Czytaj więcej
Kaszel u dziecka – jak leczyć?

Kaszel jest najczęstszym objawem chorób układu oddechowego u dzieci. Ze względu na charakter dzielimy kaszel na mokry oraz suchy i właśnie od rodzaju zależy sposób jego leczenia. Domowe sposoby na kaszel u dziecka często przynoszą pozytywne efekty, wtedy wizyta u lekarza nie jest konieczna. Mimo to rodzice powinni obserwować stan zdrowia swojej pociechy i w razie potrzeby odpowiednio reagować. Jak leczyć kaszel u dziecka? Odpowiadamy!

Czytaj więcej
Bakteryjne zapalenie gardła – co robić? Leczenie

Bakteryjne zapalenie gardła, określane inaczej jako angina, wywoływane jest przez bakterie z grupy paciorkowców. Infekcja ma nagły i gwałtowny przebieg, a towarzyszące jej objawy wiążą się m.in. z silnym bólem gardła i dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Jak rozpoznać bakteryjne zapalenie gardła? W jaki sposób przebiega leczenie? Czy przyjmowanie antybiotyków jest konieczne?

Czytaj więcej
Czy chrzan jest zdrowy? Właściwości lecznicze korzenia i liści chrzanu

Chrzan pospolity ma wiele prozdrowotnych właściwości. Jest stosowany m.in. podczas przeziębienia i grypy, w chorobach reumatologicznych, nowotworowych i układu trawienia. Jest wykorzystywany także w kuchni i kosmetyce. Można go spotkać zarówno jako roślinę dziko rosnącą, jak również uprawną – w Polsce, Europie i Azji

Czytaj więcej
Chcesz zadbać o zdrowie i komfort gardła dziecka? Sprawdź, co może je wspomóc

Zdrowe gardło zapewnia wysoki komfort życia zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Dbanie o nie może być jednak szczególnie uporczywe w okresach, gdy pogoda jest bardzo zmienna, zwłaszcza wiosną i jesienią. Dochodzi wtedy m.in. do licznych wahań temperatur i wilgotności powietrza, co wystawia organizm na próbę. Sprawdź, jak w tym wszystkim zadbać o zdrowe gardło u dziecka, wspomagając tym samym jego siły do codziennych zabaw i poznawania świata.

Czytaj więcej
Co to jest uchyłek Zenkera? Przyczyny, objawy i leczenie

Uchyłek Zenkera to uwypuklenie dolnej ściany gardła i przełyku, które utrudnia przełykanie. Osoba, u której się pojawił, czuje ucisk w gardle, nieprzyjemny zapach z ust oraz cofanie się treści pokarmowej. Leczenie uchyłku Zenkera polega na jego chirurgicznym usunięciu.

Czytaj więcej
Jak leczyć pierwsze objawy bólu gardła? 

Ból gardła to jeden z objawów grypy i przeziębienia. U osób dorosłych pojawia się zazwyczaj 2-3 razy w roku, u dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym dużo częściej, nawet co 2-3 miesiące. W zależności od przyczyny i stopnia nasilenia można stosować metody domowe na drapanie w gardle, zażywać leki dostępne bez recepty lub przyjmować preparaty, przepisane przez lekarza. Jakie są przyczyny dolegliwości? Co zrobić, żeby gardło nie bolało?

Czytaj więcej
Prof. Jankowski: Nie ma wątpliwości, że palenie papierosów zwiększa ryzyko zgonu z powodu COVID-19

Uzależnienie od papierosów zwiększa zarówno prawdopodobieństwo  samego zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, jak i ciężkiego przebiegu COVID-19 oraz śmierci z jego powodu.  Prof. Piotr Jankowski, kardiolog, wyjaśnia, dlaczego tak się dzieje.

Czytaj więcej
Uczulenie na orzechy laskowe włoskie, ziemne. Co robić, gdy pojawią się objawy? Jak leczyć alergię na orzechy?

Alergia na orzechy może dawać różne objawy kliniczne. Od łagodnych, po ciężkie objawy wstrząsu anafilaktycznego. Osoby, u których doszło do wystąpienia ciężkich objawów, powinny być zaopatrzone w ampułkostrzykawkę adrenaliny, która w czasie ataku może im uratować życie.

Czytaj więcej
Jednostronny ból gardła – jakie mogą być jego przyczyny?

Jednostronny ból gardła spowodowany może być problemami w obrębie ucha, zatok czy jamy ustnej. Jeśli utrzymuje się przez dłuższy czas i towarzyszą mu chrypka, powiększenie węzłów chłonnych i trudność w przełykaniu, może stanowić o chorobie nowotworowej.

Czytaj więcej