Egzoszkielet – rodzaje, zastosowania medyczne i pozamedyczne

EThamPhoto/Getty Images

Egzoszkielet to urządzenie, które pomaga wykonywać ruchy i stabilizować pozycję ciała w sytuacjach, kiedy obciążenia przekraczają możliwości człowieka albo gdy jego układ nerwowo-mięśniowy nie pracuje prawidłowo. Wykorzystywany jest w medycynie, pracy fizycznej oraz w wojsku.

Egzoszkielet to nazwa, która stosowana jest w biologii na określenie budowy anatomicznej typowej np. dla stawonogów – ich mięśnie znajdują się wewnątrz rurkowatych, chitynowych odnóży, spełniających funkcje kończyn. Obecnie najczęściej o egzoszkielecie mówi się w kontekście skomplikowanych urządzeń technicznych.

Sztuczny egzoszkielet – historia 

Sztuczny egzoszkielet to urządzenie, o którym w kontekście wspierania pracy człowieka myślano już dawno. Pierwszy patent na koncepcję „urządzenia ułatwiającego chodzenie, bieganie i skakanie” został zarejestrowany jeszcze pod koniec XIX w. W latach 60. ubiegłego wieku powstał prototyp pierwszego funkcjonującego urządzenia, które stabilizowało sylwetkę człowieka, wspierało działania jego ramienia i umożliwiało podniesienie przedmiotu o masie około 350 kg. Ten egzoszkielet był jednak ciężki i niepraktyczny, a ze względu na wyzwania techniczne – trudny do zrealizowania za pomocą dostępnych w tamtych czasach technologii. Znaczący postęp odnotowano w momencie, gdy na szerszą skalę weszły do użycia urządzenia mikroprocesorowe oraz upowszechniło się stosowanie lekkich i wytrzymałych materiałów, takich jak tytan i niektóre tworzywa sztuczne. 

Egzoszkielet – rodzaje

Współcześnie dostępne egzoszkielety dzieli się ze względu na kilka kryteriów. Podstawowym z nich jest zastosowanie. Dużą grupę stanowią urządzenia medyczne, mające wspierać chorych z problemami neurologicznymi i chorobami mięśni. Produkowane są egzoszkielety, których zastosowaniem jest użycie w warunkach przemysłowych, do przenoszenia ciężkich przedmiotów w zamkniętych, ograniczonych przestrzeniach, np. kopalniach. Część takich właśnie, albo bardzo podobnych, urządzeń jest stosowana w ratownictwie (przy katastrofach budowlanych, naturalnych), kiedy do odnalezienia ofiar niezbędna jest interwencja człowieka i usuwanie ciężkich przeszkód, a ilość miejsca lub warunki uniemożliwiają użycie ciężkiego sprzętu. Wielkim odbiorcą projektów badawczo-rozwojowych dotyczących egzoszkieletów jest wojsko. Urządzenia przeznaczone dla armii pozwalają na szybkie przemieszczanie się z dużym obciążeniem przez długi czas, na noszenie w warunkach bojowych opancerzenia, niezbędnych urządzeń technicznych i ciężkiej broni ręcznej – bez ograniczania szybkości i sprawności żołnierza.

Egzoszkielety można podzielić także ze względu na metodę zasilania i wspomagania pracy mięśni (elektryczne, mechaniczne, hydrauliczne lub pneumatyczne) oraz ze względu na sposób sterowania. Wyzwalanie ruchu może odbywać się na kilka sposobów, takich jak:

  • sterowanie joystickiem,
  • uruchamianie przyciskiem,
  • kierowanie głosem,
  • przenoszenie do urządzenia impulsów z nerwów lub mięśni osoby noszącej egzoszkielet za pośrednictwem elektrod (przyklejonych do skóry lub wprowadzonych pod nią).

W sferze badań i prototypowania są egzoszkielety sterowane za pomocą impulsów pochodzących z ośrodków ruchowych mózgu. Na obecnym etapie prac są to jednak urządzenia, które podlegają dalszemu rozwojowi – nie działają jeszcze w 100% zgodnie z oczekiwaniami. 

Egzoszkielet – budowa

Egzoszkielet może być urządzeniem wspomagającym całe ciało lub tylko niektóre kończyny. Składa się zwykle z dopasowanych do budowy ciała zewnętrznych wzmocnień (opowiadających kościom długim), połączonych „stawami”, których zginanie, odwodzenie czy rotacja są wykonywane za pomocą siłowników. Urządzenia wspierające pracę kończyn dolnych (dwukończynowe) obejmują również części stabilizujące położenie miednicy, kręgosłupa i klatki piersiowej. Egzoszkielet czterokończynowy wyposażony jest ponadto w konstrukcję sterującą pracą ramion, przedramion, nadgarstków, a nawet palców.

Dodatkowymi elementami są czujniki położenia, obciążenia poszczególnych elementów, układy sterowania i zasilanie (najczęściej w postaci akumulatorów elektrycznych). W niektórych konstrukcjach są one umieszczone w (podobnym do plecaka) pojemniku na plecach, w innych – rozłożone równomiernie w innych częściach urządzenia, co sprawia, że obciążenie masą całego układu jest bardziej równomiernie. 

Egzoszkielet do zastosowań medycznych – wykorzystanie

Egzoszkielety do zastosowań medycznych służą przede wszystkim chorym z dysfunkcją układu nerwowego i mięśniowego. Chodzi głównie o osoby, które nie są w stanie sterować ruchami swojego ciała albo których mięśnie, ze względu na chorobę, nie mają dostatecznej siły, by umożliwić wstawanie, chodzenie czy wykonywanie czynności rękami. Egzoszkielet stosuje się m.in. w przypadku porażenia poprzecznego rdzenia na różnych wysokościach, stanów pourazowych i poudarowych, stwardnienia rozsianego, niektórych postaci atrofii mięśni.

W najczęściej wykorzystywanych wersjach egzoszkielety medyczne są sterowane za pomocą przycisków, początkowo używanych przez rehabilitanta, a w późniejszych fazach usprawniania – bezpośrednio przez chorego. Mogą być one umieszczone w uchwytach balkonika wspierającego chodzenie lub w kulach, na których opiera się pacjent. Modele służące do wspomagania pracy kończyny górnej wymagają najczęściej sterowania bionicznego. Urządzenie wykonuje ruchy dzięki impulsom odbieranym z nerwów obwodowych.

Data aktualizacji: 19.05.2020,
Opublikowano: 19.05.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa – na czym polega choroba? Objawy i leczenie schorzenia

Torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa to rzadka anomalia w formie wnęki wypełnionej płynem mózgowo-rdzeniowym, zlokalizowana najczęściej w dolnych odcinkach kręgosłupa. Cysta wywołuje dolegliwości neurologiczne, charakterystyczne dla zespołów korzeniowych. Leczenie zależy od rozmiaru zmiany.

Czytaj więcej
Nerwy rdzeniowe – budowa i funkcja, uszkodzenia, zespoły uciskowe

Nerwy rdzeniowe stanowią jedno z dwóch podstawowych źródeł unerwienia narządów ciała. Odchodzą od rdzenia kręgowego i zawierają zarówno włókna czuciowe, jak i ruchowe.Zespoły bólowe i dysfunkcje są najczęściej spowodowane uciskiem na korzenie,wynikającym ze zmian chorobowych kręgosłupa.

Czytaj więcej
Jak leczyć wypuklinę krążka międzykręgowego – metody terapii

Wypuklina krążka międzykręgowego to wysunięcie części dysku w stronę kanału kręgowego. W zależności od stopnia i miejsca impresji rdzenia, schorzenie wywołuje różnorodne objawy neurologiczne. Choroba wymaga kompleksowego leczenia.

Czytaj więcej
Leczenie kręgozmyku – krótka charakterystyka możliwych form terapii

Leczenie kręgozmyku może mieć charakter zachowawczy lub operacyjny. W pierwszym przypadku szczególną rolę odgrywają odpowiednio dobrane ćwiczenia. W drugim możliwa jest m.in. rekonstrukcja węziny, spondylodeza kręgów. Wybór terapii determinowany jest stopniem zaawansowania choroby i wiekiem chorego.

Czytaj więcej
Protruzja tarczy międzykręgowej (krążka międzykręgowego) – jak rozpoznać i leczyć to zwyrodnienie?

Protruzja dysku jest początkowym stadium zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, które nie musi wywoływać dolegliwości bólowych. Protruzja tarczy międzykręgowej z uciskiem worka oponowego to już poważne i bardzo bolesne schorzenie – przepuklina.

Czytaj więcej
Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów – przyczyny, objawy, leczenie

Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (MIZS) jest najczęstszą artropatią wieku rozwojowego. Choroba ma nieznaną etiologię, charakteryzuje się dolegliwościami ze strony stawów (głównie obwodowych), a także licznymi dodatkowymi objawami pozastawowymi oraz powikłaniami układowymi. MIZS wymaga leczenia.

Czytaj więcej
Ból pleców na dole – przyczyny, sposoby leczenia dolegliwości

Ból w dole pleców to objaw o szerokim spektrum przyczyn. Etiologia zjawiska wyznacza charakter i rozległość dolegliwości oraz tok i czas terapii. Zwykle leczenie zachowawcze przynosi znaczną ulgę. Przewlekłe i postępujące stany kwalifikowane są do różnorodnych zabiegów inwazyjnych.

Czytaj więcej
Ból obojczyka – przyczyny, okoliczności, w których się nasila

Ból obojczyka zwykle jest efektem bezpośredniego urazu kośćca. Wywołują go również schorzenia dotyczące sąsiednich tkanek, ale także odległych, pośrednio z nim związanych, np. łopatki. Bolący obojczyk utrudnia pracę całej obręczy barkowej i zwykle nasila się przy oddychaniu.

Czytaj więcej
Zabieg metodą McKenziego – rozpoznanie, ćwiczenia i leczenie

Metoda McKenziego jest metodą leczenia bólu kręgosłupa. Technika ta jest skierowana głównie do osób cierpiących na rwę kulszową, dyskopatię, zapalenie korzonków lub zwyrodnienie kręgów. Metoda McKenziego skupia się też na innowacyjnej diagnozie, dzięki czemu w wielu przypadkach można uniknąć korzystania z rezonansu magnetycznego lub tomografu komputerowego.

Czytaj więcej