Dostinex - co to za lek? Jak działa i kiedy się go stosuje?

Fot: Peter Dazeley / gettyimages.com

Dostinex to lek stosowany przede wszystkim przez kobiety, które dopiero co urodziły dziecko. Farmaceutyk ma za zadanie zahamować lub przerwać laktację. Co znajduje się w jego składzie i jak przyjmować go bezpiecznie.

Dostinex ma zatrzymać laktację. Lek stosowany jest w leczeniu zaburzeń związanych ze zbyt wysokim stężeniem prolaktyny (hiperprolaktynemia). Sięga się po niego, gdy kobieta nie ma owulacji, ma zaburzony cykl miesiączkowy (miesiączki nie pojawiają się w cale, są bardzo skąpe lub nieregularne) lub ma mlekotok. Dodatkowo Dostinex stosowany jest w leczeniu gruczolaka przysadki, idiopatycznej hiperprolaktynemii lub zespołu pustego siodła tureckiego, związanego e zbyt nadmiernym wydzielaniem prolaktyny

Dostinex - skład

Dostinex ma postać białych, płaskich tabletek. Substancją czynną w leku jest kabergolina. Dodatkowo w skład leku wchodzą leucyna oraz laktoza bezwodna.

Dostinex - przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do podania leku jest uczulenie na substancję czynną, inny składnik leku lub pochodne sporyszu. Farmaceutyk nie może być stosowany przez osoby, które kiedyś miały schorzenia płuca, osierdzia i przestrzeni pozaotrzewnowej oraz mają wadę zastawki serca.

Dodatkowo dużą ostrożność trzeba zachować w przypadku pacjentów z zespołem Raynauda, chorobą wrzodową lub krwawieniami z układu pokarmowego, zaburzeniami sercowo-naczyniowemu, psychozą, niewydolnością wątroby, nadciśnieniem ortostatycznym, włóknieniem lub wadą zastawki serca, a także kobiet z nadciśnieniem indukowanym ciążą, stanem przedrzucawkowym czy z nadciśnieniem poporodowym. U pacjentów z tymi chorobami decyzję o tym, czy terapia lekiem Dostinex będzie zasadna, a przede wszystkim bezpieczne, może podjąć jedynie lekarz.

Dostinex - dawkowanie

Dawkowanie Dostinexu zależy przede wszystkim od rodzaju schorzenia. Dzienna dawka substancji czynnej nie powinna być większa niż 3 mg. Jeśli lek ma zahamować laktację zaleca się przyjęcie 1 mg kabergoliny pierwszego dnia po porodzie. W sytuacji, gdy konieczne jest przerwanie produkcji mleka kobieta powinna przyjmować 0,25 mg leku co 12 godzin przez dwa dni.

W przypadku pacjentów z hiperprolaktynemią leczenie zaczyna się od 0,5 mg leku na tydzień. Dawkę leku trzeba stopniowo zwiększać. Tygodniowa dawka leku nie powinna być większa niż 4,5 mg.

Czym zajmuje się doradca laktacyjny i kiedy warto skorzystać z jego pomocy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Kim jest doradca laktacyjny? Źródło: Dzień Dobry TVN

Dostinex - interakcje z innymi lekami

Dostinex może wchodzić w reakcje z innymi lekami. Osoby, które na stałe przyjmują jakieś leki powinny poinformować o tym lekarza. Farmaceutyk pobudza receptory dopaminy, tym samym nie może być przyjmowany z lekami, które działają w ten sam sposób tj. fenotiazyny, butyrofenony, tioksanteny, metoklopramid. Środki te mogą zmniejszać działanie terapeutyczne kabergoliny. Dostinex nie może być łączony z antybiotykami makrolidowymi (np. erytromycyną).

Dostinex - działania niepożądane

Przyjmowanie leku może się wiązać z wystąpieniem działań niepożądanych. Do najczęściej występujących należą zaburzenia pracy serca oraz układu nerwowego, w tym depresja, senność. Dodatkowo u pacjentów obserwuje się spadek ciśnienia tętniczego, nudności, niestrawność, zapalenie żołądka, bóle brzucha, zmęczenie, zaparcia, wymioty oraz ból piersi. 

Data aktualizacji: 01.06.2020,
Opublikowano: 01.06.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy można przedawkować paracetamol? Jakie są objawy i skutki zatrucia paracetamolem?

Paracetamol jest łatwo dostępnym lekiem wydawanym bez recepty. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Znajduje się w wielu powszechnie stosowanych preparatach złożonych, dostępny jest też w formie samodzielnej, dlatego bardzo łatwo go przedawkować.

Czytaj więcej
Farmaceuta: Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł

Związki wydzielane przez plastik mogą być niebezpieczne nie tylko w opakowaniach żywności, ale także opakowaniach lekarstw - alarmuje Grzegorz Carowicz, farmaceuta. Specjalista radzi, jak przechowywać leki, by uniknąć ryzyka przedostania się do nich toksycznych substancji. 

Czytaj więcej
Jaka witamina C dla dzieci jest najlepsza?

Organizm dziecka potrzebuje witaminy C, aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować, a także mieć siłę bronić się przed infekcjami. Dlatego warto wiedzieć, w jakich pokarmach i jakiej formie witamina ta jest dostarczana do organizmu oraz kiedy warto ją suplementować.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Izotretynoina – wskazania i skutki uboczne stosowania

Izotretynoina to preparat wprowadzony do lecznictwa w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Jest skuteczna w leczeniu niektórych ciężkich i średniociężkich form trądziku, ale nie jest też lekiem obojętnym dla zdrowia. Szczególnie niebezpieczna może być w okresie ciąży.

Czytaj więcej
Czy Ketonal jest dostępny bez recepty?

Ketonal to środek przeciwbólowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo dobrze radzi sobie z dolegliwościami bólowymi o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Można po niego sięgać, gdy pojawia się ból zęba, głowy lub mięśni. Ketonal jest dostępny także w wersji bez recepty. Zobacz, jak go stosować.

Czytaj więcej
Psychobiotyki – jak działają i kiedy się je stosuje?

Psychobiotyki to bakterie probiotyczne, które wykorzystuje się w terapii chorób psychicznych. Przypisuje się im korzystny wpływ na oś mózgowo-jelitową, a dzięki temu na zdrowie psychiczne. Część badań sugeruje, że będzie można wykorzystywać je również w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Czytaj więcej
Metamizol – czym jest i jak działa?

Metamizol jest pochodną pirazolonu. Substancja występuje w postaci krystalicznie białego proszku; działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Po podaniu szybko się wchłania do przewodu pokarmowego i jest metabolizowana w wątrobie. Jednym z przeciwwskazań do jej przyjmowania jest ciąża.

Czytaj więcej
Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji? Jak bezpiecznie łączyć antybiotyk z suplementem?

Witamina C może obniżać stężenie antybiotyków z grupy aminoglikozydów. Nie jest przeciwwskazana przy stosowaniu innych antybiotyków, jednak należy stosować odpowiednie zasady przyjmowania. Witamina C może wchodzić w interakcje z wieloma związkami.

Czytaj więcej
Grejpfruty wchodzą w interakcje z lekami na nadciśnienie, cholesterol, cukrzycę... Dlaczego? Czym to grozi?

Leki na cholesterol, nadciśnienie czy na cukrzycę to jedne z najczęściej przepisywanych farmaceutyków. U pacjentów leczonych przewlekle odradza się spożywanie grejpfrutów. Dlaczego? Czy wszystkie leki wchodzą w interakcje z grejpfrutami?

Czytaj więcej