Aby móc cieszyć się piękną opalenizną przez długi czas należy przygotować skórę jeszcze przed wystawieniem jej na słońce. W tym celu najlepiej wykonać dokładny peeling całego ciała, aby pozbyć się martwego naskórka, który będzie się łuszczył i powodował różny koloryt skóry (często białe plamki). Na gładkiej i odnowionej skórze opalenizna będzie utrzymywała się dłużej i będzie miała równy kolor. Co ciekawe po opalaniu także warto wykonać peeling. Opalenizna znajduje się w głębszych warstwach skóry, zatem pozbycie się martwego naskórka po opalaniu odsłoni ładniejszą skórę.
Podstawą dbania o opaleniznę jest także odpowiednie nawilżenie skóry zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Warto pić dużo wody niegazowanej oraz stosować intensywnie nawilżające i regenerujące kremy i balsamy. Dobrze sprawdzą się także oleje, np. arganowy. O skórę zadbać należy także odpowiednią dietą, bogatą w witaminę E i beta-karoten (obecne m. in. w awokado i oliwie z oliwek oraz w pomarańczowych i czerwonych warzywach). Zbilansowana dieta jest podstawą zdrowego wyglądu (i zdrowia!).
O czym jeszcze należy wiedzieć, by móc cieszyć się długo piękną opalenizną? Przede wszystkim o kremach z filtrem, które należy aplikować zawsze, gdy wystawiamy się na słońce. Należy je stosować zgodnie z zaleceniami producenta oraz w odpowiedniej ilości. Dermatolodzy zalecają, by kremy wklepywać w skórę, nie wcierać. Powinno się je nakładać przynajmniej co 4 godziny, a jeśli istnieje ryzyko, że je zetrzemy – częściej, co 2-3 godziny.
Więcej na temat działania kremów z filtrem znajdziecie na filmie:
Aby dłużej cieszyć się piękną opalenizną powinniśmy... brać zimne prysznice. Ciepła woda podrażnia i wysusza skórę, co przyspiesza proces jej łuszczenia. Do chłodnych kąpieli najlepiej używać nawilżających kosmetyków. Dobrym sposobem na przedłużenie opalenizny są kosmetyki brązujące i z rozświetlającymi drobinkami. Dzięki nim można ożywić kolor skóry, nadać jej blasku.
Nie jest też tajemnicą, że piękna opalenizna nie jest równoznaczna z intensywnym odcieniem skóry. Należy unikać przesadnej ekspozycji na słońce, a w szczególności poparzeń. Nie jest to ani estetyczne, ani zdrowe. Opalać się powinniśmy przed godziną 11 oraz po godzinie 16 – wtedy promieniowanie UVA i UVB nie jest aż tak intensywne. Pamiętajmy też, że najlepiej opalać się w ruchu! Leżenie plackiem na plaży w największy upał może skończyć się tragedią, od poparzeń po udar.
Ważne! Skórę należy intensywnie nawilżać nawet do dwóch tygodni po opalaniu. Każde wystawienie się na słońce oznacza wysuszenie skóry!