Zaskórniki to powiększony mieszek włosowy pełen łoju. Niezapalne grudki powstają pod skórą, a jeżeli mają otwarte ujście objawiają się czarnymi punktami, występującymi najczęściej na nosie, brodzie oraz czole.
Maseczka peel off na zaskórniki – jak działa?
Maseczki peel off działają podobnie jak plastry na wągry. Po nałożeniu odpowiednio przygotowanej substancji na problematyczne miejsce na twarzy, należy poczekać do jej zastygnięcia. Szybkim ruchem odrywa się zastygłą maskę, do której przyklejają się wągry, tym samym skóra się oczyszcza z zanieczyszczeń. Dodatkowo z naskórka zostają usunięte martwe komórki i twarz nie wymaga wykonywania peelingu mechanicznego.
Przed wykonaniem maski na zaskórniki warto wykonać parówkę, która otworzy wągry, dzięki czemu efekt oczyszczania będzie bardziej skuteczny. Wystarczy do garnka lub miski wlać gorącej wody i nachylić nad nią twarz na kilka minut. Dla lepszego efektu głowę można zakryć delikatnie ręcznikiem, aby para wodna nie wydostawała się na boki.
Domowa maseczka na wągry z żelatyny i mleka
Do wykonania domowej maseczki na zaskórniki wystarczą 2 łyżki mleka i 2 łyżki żelatyny. Składniki należy dokładnie wymieszać ze sobą i podgrzać w garnku nad palnikiem, aż do utworzenia się gładkiej masy. Żelatynę z mlekiem można także rozpuścić, wkładając masę na kilka minut do kuchenki mikrofalowej. Kiedy maska na twarz lekko ostygnie, za pomocą pędzla do makijażu, nakłada się ją w miejsca występowania zaskórników. Żelowa papka zastygnie po około 30 minutach. Maskę należy zdejmować z twarzy tylko kiedy dobrze wyschnie, w inny wypadku – nie zadziała. Stosując maseczkę z żelatyny, trzeba uważać na miejsca, w których rosną pojedyncze włoski, ponieważ masa również je usunie, co może być trochę bolesne.
Jak usunąć wągry maseczką z jajka?
Maseczka na wągry z jajka to kolejny sposób na zaskórniki. Do wykonania masy używa się tylko białka, ubitego wcześniej na pianę. Pędzlem do makijażu nakłada się maskę na miejsca z wągrami. Następnie wycina się mały kawałek chusteczki higienicznej i przykłada w lepkie miejsca. Plastry można pokryć dodatkową warstwą papki. Kurze białka dobrze oddziałują na cerę trądzikową, ponieważ zwężają pory oraz są bogate w selen. Ponadto maska ma działanie przeciwzmarszczkowe.
Maseczka na wągry z węgla
Węgiel aktywny wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Ułatwia usuwanie toksyn, zrogowaciałego naskórka oraz namiaru sebum. Węgiel aktywny neutralizuje także brzydkie zapachy, nie podrażnia i nie uczula. Kosmetyki z dodatkiem składnika polecane są zwłaszcza dla osób z cerą tłustą, mieszaną, trądzikową i wrażliwą. Węgiel aktywny można samodzielnie dodawać do gotowych preparatów kosmetycznych lub tworzyć zupełnie nowe, np. maseczkę do twarzy. Czarna maska na wągry oczyści skórę z zaskórników, nadmiaru sebum oraz wszelkich zanieczyszczeń. Do jej wykonania potrzeba węgla aktywnego, który można kupić w aptece w postaci kapsułek lub tabletek, które miesza się ze składnikami do wyboru: jogurtem naturalnym, odrobiną wody, białą glinką. W małej misce należy rozgnieść 3 kapsułki węgla i wydobyć z nich proszek.
Jak wykonać taką aktywną maseczkę do twarzy z węgla? Zobaczcie na filmie:
W przypadku tabletek można posłużyć się moździerzem. Następnie proszek miesza się z łyżeczką jogurtu, białej glinki bądź wody. Po dokładnym wymieszaniu składników, maskę nakłada się na wągry na nosie, czole i brodzie. 20 minut później maseczkę zmywa się z twarzy wacikiem nasączonym ciepłą wodą lub dłońmi, kulistymi ruchami. Kurację można stosować 2 razy w tygodniu. Maseczkę peel off z węgla aktywnego robi się w taki sam sposób, jak podany wyżej, z tą różnicą, że do składników dodaje się jeszcze dodatkowo 1 łyżeczkę żelatyny. Maska może wymagać dłuższego trzymania na twarzy, ponieważ aby otrzymać dobry efekt musi całkowicie zastygnąć. Po usunięciu zaskórników można przemyć cerę kwasem salicylowym, który odkaża i oczyszcza skórę z zanieczyszczeń.
Maseczka na wągry z sody oczyszczonej
Soda oczyszczona rozjaśnia skórę, zmniejsza przebarwienia po trądziku oraz działa przeciwbakteryjnie. Maseczka na wągry z sody oczyści zatkane pory oraz usunie martwy naskórek z twarzy. Do wykonania kosmetyku potrzeba 2 łyżek proszku i 2 łyżek letniej, przegotowanej wody. Po wymieszaniu składników na jednolitą masę, nakłada się ją pędzlem na zanieczyszczone miejsca na twarzy. Po około 10 minutach maskę należy zmyć ciepłą wodą, delikatnymi, kolistymi ruchami. Drobinki sody działają peelingująco i mogą podrażniać bardzo wrażliwą cerę. Maska z sody oczyszczonej w szczególności polecana jest na skórę trądzikową, tłustą oraz mieszaną.
Bibliografia:
ROZDZIAŁ 15 „Trądzik (typ 1 skóry wrażliwej)”, Leslie Baumann, Jonette Keri
Eliza 24.08.2018r.
wyglądają fatalnie, trzeba je usuwać, nawet samemu w domu! no przecież tow styd! jeszcze jak tam są ze dwa to spoko, ale czasem widzi się ich tyle! masakra!
Baśka35 22.08.2018r.
wągry są defektem kosmetycznym. powinno sie je wyciskać! oczywiście, że dobra kosmetyczka i drogie zabiegipomogą rozwiązać problem, ale warto też walczyć z nimi samemu.
Jaga79 20.08.2018r.
Nie do końca kupuję te domowe sposoby. Moim zdaniem z takimi problemami najlepiej pójść do lekarza, ewentualnie do dobrej kosmetyczki. Leczenie się samemu może tylko zaszkodzić.