Dolina łez – jak ją zlikwidować? Domowe sposoby, ćwiczenia i zabiegi

Fot. Deagreez / Getty Images

Dolina łez to defekt estetyczny objawiający się powstawaniem długich i wąskich zapadnięć pod oczami. Osoba z taką przypadłością wygląda na permanentnie zmęczoną i starszą niż w rzeczywistości. Istnieją domowe sposoby na likwidację doliny łez, choć skuteczniejsze są zabiegi medycyny estetycznej.

Dolina łez pojawia się w okolicach oczu, które są bardzo wrażliwe na upływający czas i czynniki zewnętrzne. Z wiekiem otaczające je mięśnie wiotczeją, m.in. z powodu zanikania tkanki tłuszczowej stanowiącej naturalne wypełnienie podskórne. W wyniku tych procesów zapada się skóra w obrębie oczodołu, czego efektem jest zagłębienie biegnące od wewnętrznego kącika oka do środkowej części policzka, zwane właśnie doliną łez. Nadaje ono twarzy smutny i zmęczony wygląd.

Przyczyny powstawania doliny łez

Skóra wokół oczu jest bardzo cienka i delikatna, często ma zaledwie 0,5 mm grubości. Znajduje się w niej znacznie mniej gruczołów łojowych i tkanki tłuszczowej niż w innych miejscach twarzy. W dodatku w miarę upływu lat następuje głęboki ubytek tkanki tłuszczowej rozciągającej się bocznie od nosa pod oczodołem. Objawia się powstawaniem pod oczami długiego i wąskiego zapadnięcia przypominającego dolinę, stąd powszechna nazwa tego defektu estetycznego.

Przyczyną doliny łez jest nie tylko naturalny proces starzenia organizmu, ponieważ może ona tworzyć się także u osób relatywnie młodych. Duże znacznie w nasileniu jej występowania mają kształt kości twarzoczaszki, grubość tkanki tłuszczowej na twarzy, a także tryb życia. Rozwój tej przypadłości przyspiesza palenie papierosów czy gwałtowna utrata wagi, spowodowana np. stosowaniem drakońskich diet.

Dolina łez – domowe sposoby

Domowe sposoby pomagają powstrzymać proces powstawania doliny łez, choć nie potrafią go całkowicie zlikwidować. Jednym z najskuteczniejszych są okłady z naparu czarnej lub zielonej herbaty, działającego ściągająco i przeciwobrzękowo. Dobrym rozwiązaniem jest herbata w torebkach, które się zaparza, schładza w lodówce, a następnie nakłada na skórę twarzy na mniej więcej kwadrans. W podobny sposób można zastosować ziele świetlika lekarskiego czy rumianku.

Innym domowym sposobem na dolinę łez są okłady ze świeżego ogórka lub ziemniaka. Warzywa te dość skutecznie usuwają obrzęki i cienie pod oczami, działają ściągająco, wygładzająco i oczyszczająco.

Dolina łez – ćwiczenia

Ćwiczenia na dolinę łez pomagają powstrzymać rozwój defektu, a niekiedy nawet zmniejszają skalę problemu. Należy jednak przestrzegać pewnych zasad i zachowywać ostrożność, ponieważ skóra wokół oczu jest bardzo delikatna. Ćwiczenia, które zazwyczaj polegają na delikatnym jej masowaniu, w różnych kierunkach, nie powinny trwać zbyt długo, maksymalnie 5–7 minut, nie można też zapominać o wcześniejszym usunięciu makijażu i umyciu rąk.

Dolina łez – jak ją zlikwidować metodami kosmetycznymi?

Za stosunkowo najskuteczniejszą metodę wypełniania doliny łez uchodzi mezoterapia, czyli zabieg polegający na wstrzyknięciu do skóry preparatów odżywczych, regenerujących lub leczniczych.

Zobacz film: Co wiesz o mezoterapii? Źródło: Bez skazy

Dla intensywnego efektu można wypróbować zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego, czyli substancji naturalnie występującej w organizmie. Efekt ostateczny, który utrzymuje się zwykle 12–18 miesięcy, jest widoczny kilka tygodni po zabiegu, gdyż kwas hialuronowy w naturalny sposób stopniowo zwiększa objętość, absorbując wodę. Stymuluje także produkcję kolagenu, dzięki czemu dolina łez ulega spłyceniu, zmniejsza się również zasinienie, a skóra w miejscu poddanym terapii staje się bardziej elastyczna.

Innym zabiegiem na dolinę łez jest wstrzyknięcie kwasu polimlekowego. Na jego efekty także trzeba poczekać, ale są one za to bardziej długotrwałe niż w przypadku kwasu hialuronowego. Kwas polimlekowy stymuluje syntezę kolagenu, dzięki czemu tkanki mogą odbudowywać się w naturalny sposób.

Do pielęgnacji skóry wokół oczu warto wykorzystać kostki lodu, np. wsypując je do miski z wodą i zanurzając w niej twarz na kilkadziesiąt sekund, co wspomaga krążenie i poprawia elastyczność skóry. Skutecznym zabiegiem jest też masaż twarzy woreczkiem wypełnionym kostkami lodu, który ujędrnia skórę i działa relaksująco.

Dolina łez w młodym wieku

Przypadłość jest zwykle konsekwencją procesów starzenia się organizmu. Dolina łez może też jednak występować w młodym wieku, z różnych powodów, np. zaburzeń metabolicznych lub czynników genetycznych (mocno napiętego więzadła jarzmowego).

W przypadku młodych ludzi nie zawsze wskazane są inwazyjne zabiegi medycyny estetycznej, niekiedy rekomenduje się metody stymulujące i regenerujące, takie jak laseroterapia. Na dolinę łez działają też kremy zwane wypełniaczami bez wstrzykiwania, zawierające w składzie substancje roślinne, które pobudzają organizm do tworzenia nowych komórek tłuszczowych oraz zwiększają ilość lipidów w ramach istniejących komórek tłuszczowych. Preparat należy po prostu delikatnie wklepać w skórę pod oczami, gdzie utworzyła się nieestetyczna bruzda.

Zobacz film: Zastosowanie laserów. Źródło: Bez skazy


Data aktualizacji: 02.06.2018,
Opublikowano: 02.06.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak ochronić oczy przed smogiem? Coraz większy problem w dużych miastach  

Smog ma niekorzystny wpływ nie tylko na płuca, czy serce. Szkodzi również oczom. Jak bardzo jest dla nich niebezpieczny i co można zrobić, aby zminimalizować jego szkodliwe działanie? 

Czytaj więcej
Innowacyjna terapia przeciw cukrzycy – leczyć mają komórki wszczepione do oka

Cukrzyca to poważna choroba metaboliczna. Jednym z jej objawów jest prawidłowy poziom glukozy we krwi. Badacze ze Szwecji opracowali nowatorską metodę leczenia cukrzycy. Na czym polega?   

Czytaj więcej
Zaćma (katarakta) – poważna choroba oczu: rodzaje, przyczyny, objawy i leczenie

Zaćma to wrodzona lub nabyta choroba narządu wzroku, polegającą na powstawaniu plamek na soczewce oka. Jest ona jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty. Zwykle dotyka osoby w podeszłym wieku, a jej przyczyny nie są do końca poznane. Zazwyczaj dużą rolę przypisuje się czynnikom genetycznym oraz zaburzeniom o podłożu metabolicznym. Podstawowym objawem zaćmy jest obniżenie poziomu ostrości wzroku. Jedynym skutecznym sposobem leczenia tej choroby wzroku jest operacja.

Czytaj więcej
Kwalifikacja wady wzroku do korekcji laserowej - co musisz wiedzieć

Korekcja wad wzroku za pomocą lasera to popularna, skuteczna i szybka metoda pozbycia się wad wzroku. Wybór zabiegu laserowego może wydawać się kuszący, ale nie każda osoba jest odpowiednim kandydatem do tego rodzaju korekcji. Dowiedz się, dlaczego badanie przed laserową korekcją wzroku jest konieczne, jak wygląda oraz jakie są przeciwwskazania do wykonania takiego zabiegu.

Czytaj więcej
Zwyrodnienie plamki żółtej. Czy dieta i dobrze dobrane okulary mogą spowolnić rozwój choroby?

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to najczęściej diagnozowana choroba siatkówki oka. W Polsce dotkniętych jest nią już ponad 1,3 mln osób, a wśród nich 140 tys. cierpi na jej groźniejszą, wysiękową postać. Rozwój choroby spowalnia nie tylko odpowiednia terapia u okulisty. Sprawdź, jak dieta i nowoczesne urządzenia optyczne mogą pomóc osobom chorym na AMD.

Czytaj więcej
Przekrwione oczy u dziecka i dorosłego –­ jakie są najczęstsze przyczyny? Jak łagodzić objawy?

Przekrwione oczy mogą oznaczać podrażnienie spojówek bądź ich stan zapalny wywołany np. alergią lub inną infekcją. Zdarza się, że zaczerwienienie pojawia się w związku z chorobą innych części oka czy chorobą autoimmunologiczną. Często jest też przypadłością osób noszących soczewki kontaktowe.

Czytaj więcej
Oftalmoplegia (porażenie międzyjądrowe) – przyczyny, obraz kliniczny i leczenie

Oftalmoplegia to zespół objawów w obrębie narządu wzroku, którego występowanie związane jest z chorobami ośrodkowego układu nerwowego. Powoduje zaburzenia widzenia pod postacią dwojenia i oczopląsu.

Czytaj więcej
Okulary przeciwsłoneczne – z filtrem, polaryzacyjne, korekcyjne

Okulary przeciwsłoneczne pełnią funkcje ochronne, zapobiegając nadmiernemu przepuszczaniu szkodliwych promieni słonecznych do oka. Powinny być wyposażone w specjalny filtr. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją są odpowiednie dla kierowców i sportowców. Filtr fotochromowy stosuje się w okularach przeciwsłonecznych korekcyjnych. 

Czytaj więcej
O czym świadczy spuchnięte oko u dziecka? Leczenie i domowe sposoby na opuchnięte powieki

Spuchnięte oko u dziecka ma wiele przyczyn. Najczęściej obrzęk pojawia się razem z zapaleniem spojówek, jęczmieniem lub mechanicznym podrażnieniem oka. Wówczas mogą mu towarzyszyć inne objawy: zaczerwienienie, łzawienie, pieczenie i światłowstręt. Spuchnięte oczy u dziecka trzeba skonsultować z lekarzem.

Czytaj więcej
Zaćma i jaskra – czym różnią się te dwie choroby oczu?

Zaćma i jaskra to dwie najczęstsze, poważne choroby oczu prowadzące do ślepoty. O ile zaćma dotyczy uszkodzenia jednego elementu oka – soczewki, o tyle jaskra jest kompleksowym, postępującym procesem degeneracji włókien nerwowych odpowiedzialnych za transmisję wrażeń wzrokowych do mózgu.

Czytaj więcej