Dlaczego włosy wypadają nam na wiosnę?

Zobacz film: Dlaczego włosy wypadają nam na wiosnę? Źródło: 36,6

Wypadanie włosów jest zupełnie naturalne i nie zawsze powinno stanowić powód do obaw. Konsultacja z lekarzem jest konieczna w sytuacji, gdy wypadających włosów jest zauważalnie więcej. Co może być tego przyczyną?

Włosy nie tylko zdobią, ale przede wszystkim chronią. Ich podstawowym zdaniem jest chronienie głowy i mózgu przed urazami, dodatkowo pomagają utrzymać prawidłową ciepłotę ciała.

Dlaczego włosy wypadają na wiosnę?

Mimo że włosy wypadają nam przez cały rok, to wiele osób uważa, że w okresie wiosennym ich utrata jest najbardziej intensywna. Jednak badania temu przeczą. Zdaniem naukowców nadmierne wypadanie włosów ma miejsce z końcem lata i początkiem jesieni. W tym czasie więcej włosów przechodzi w tzw. fazę telogenu, czyli wypadania. dlaczego tak się dzieje?

Początek jesieni to czas, kiedy pojawia się więcej stresów, kończą się urlopy i wakacje. My wracamy do pracy, a dzieci do szkoły, a to może się wiązać z większym stresem. Nie bez znaczenia jest także zmiana pogody. Słońca jest coraz mniej, aura staje się bardziej depresyjna. To wszystko ma wpływ na działanie organizmu, w tym na kondycję włosów - mówi Magdalena Szymczak, psycholog, trycholog.

Jak rozpoznać, że wypada zbyt dużo włosów?

Fakt, że włosy wypadają nie powinien nikogo dziwić. Zaniepokoić powinna jednak sytuacja, gdy wypadających włosów jest zauważalnie więcej.

Mówi się, że każdy z nas traci od 100 do 150 włosów dziennie. Nie jest to do końca prawda. Intensywność z jaką ktoś tarci włosy zależy od kondycji całego organizmu, a także grubości samego włosa. Dlatego też dobrze jest znać swoją normę i na tej podstawie stwierdzić czy włosy wypadają nadmiernie czy też nie - mówi trycholog.

Dlaczego stres sprzyja wypadaniu włosów? 

Jednym z czynników, który sprzyja wypadaniu włosów jest stres. Dlaczego?

Badania pokazują, że w sytuacjach stresowych krążenie i przepływ krwi w skórze głowy są znacznie gorsze. A to właśnie z krwią włos dostaje wszystkie niezbędne mu do rozwoju substancje odżywcze i witaminy. Stres powoduje również wyrzut noradrenaliny, a ona nie sprzyja rozwojowi nowych włosów - dodaje specjalistka. 

Warto podkreślić, że z nadmiernym wypadaniem włosów mogą mieć problem osoby, które chorują na łuszczycę, łojotokowe lub atopowe zapalenie skóry głowy. W ich przypadku stres może dodatkowo zaostrzyć problem.

Włosy się kruszą czy wypadają?

Włos, który się kruszy wygląda, jakby został odcięty nożyczkami, ten który wypadł będzie miał na końcu cebulkę. Pierwsza sytuacja może mieć związek z nieprawidłową stylizacją włosów. Zdarza się, że używanie właściwych gumek czy robienie wysokich kucyków sprzyja łamaniu się włosów. W drugim przypadku obecność cebulki na końcu włosa może sugerować, że organizmowi czegoś brakuje.

Jeśli tych drugich jest zdecydowanie więcej warto się zastanowić czy nie mieliśmy w ostaniem czasie więcej stresów, a może zmieniliśmy dietę, stosowaliśmy leki lub chorowaliśmy. To wszystko mogło się przełożyć na ilość wypadających włosów - dodaje.

Data aktualizacji: 01.06.2020,
Opublikowano: 01.06.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej