Łzy to zdrowie! Ekspertka tłumaczy, dlaczego warto płakać!

Getty Images

Wiele wskazuje na to, że powinniśmy płakać częściej!

„Nie rycz jak baba”, „nie marz się tak”, „po co płaczesz?”. To właśnie takie komentarze często słyszeliśmy jako dzieci. W naszej kulturze łzy bowiem traktowane są jako objaw słabości i przejaw dziecinnej reakcji na dany problem. Ale czy rzeczywiście tego typu zachowanie to coś złego? Jak się okazje, z medycznego punktu widzenia niekoniecznie.

Ostatnio gośćmi na kanapie Dzień Dobry TVN były socjolog Natalia Tur oraz okulistka dr Anna Maria Ambroziak. Obie panie tłumaczyły widzom, że płacz przynosi nam wiele korzyści (czy wiesz, że dzięki łzom możliwe jest w ogóle widzenie?). Socjolog stwierdziła również, że gdybyśmy częściej pozwalali sobie na płacz, zredukowalibyśmy liczbę zachorowań na depresję.

Jestem zwolenniczką płakania. Gdybyśmy więcej jako społeczeństwo pozwalali sobie na łzy, tym mniej byłoby depresji, czyli blokowania tych uczuć. Byłoby mniej nienawiści i hejtu. Główną emocją, przykrywającą smutek jest właśnie złość – mówi Natalia Tur.

Socjolog dodała również, że osoby, które unikają płaczu, uciekają w złość. A widać do doskonale na przykładzie kobiet i mężczyzn. Kobiety wyładowują swoje emocje dzięki łzom, a mężczyźni często popadają we frustrację.

Co ciekawe, okulistka zaznaczyła również, że po składzie łez można ocenić, czy był to płacz szczęścia czy smutku. Poza tym badając te kropelki można również wyczytać ile lat miał ich „właściciel”, jaką dietę trzymał czy jaki tryb życia prowadził.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj tej rozmowy!

Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 18.02.2020,
Opublikowano: 18.02.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej