Dicloberl retard - dawkowanie, wskazania i przeciwwskazania do stosowania tego leku

Getty Images

Diclobert retard to lek stosowany w walce z silnymi bólami i gorączką. Ma opóźnione działanie, dlatego też nie pomoże, gdy potrzebna będzie natychmiastowa reakcja. Kto dokładnie może po niego sięgnąć, z jakimi skutkami ubocznymi warto się liczyć i jak przyjmować ten preparat? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule.

Diclobert retard to lek, który ma działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. W preparacie tym główną substancją czynną jest diklofenak. Środek występuje w postaci tabletek i przyjmuje się go doustnie. Warto również wiedzieć, że Dicloberl retard jest lekiem, który później uwalnia substancję czynną, a więc nie jest dobrym środkiem, kiedy wymagana jest szybka reakcja lecznicza.

Przeczytaj też: Czy leki roślinne pomogą w leczeniu boreliozy?

Dicloberl retard – wskazania

Kiedy lekarz może polecić nam przyjmowanie Dicloberl retard? Preparat ten zazwyczaj przepisuje się, gdy mamy do czynienia z leczeniem silnych bólów i stanów zapalnych. Przykładem schorzeń przy których stosuje się ten lek jest między innymi ostre zapalenie stawów, atak dny stawowej, choroby zwyrodnieniowe stawów i kręgosłupa, nerwobóle, bolesne miesiączki, silne migreny czy zakażenia uszu, nosa i gardła.

Dicloberl retard – dawkowanie

Lek Dicloberl retard przyjmuje się doustnie. Tabletki nie należy przedzielać na pół. Środek powinno się popić dużą ilością wodą. Preparatu nie wolno przyjmować na pusty żołądek. Najlepiej łykać go podczas posiłku. W jakich dawkach? Dla dorosłych przeznaczona jest jedna kapsułka na dobę. Dzieci i młodzież nie powinny sięgać po ten preparat. Warto wiedzieć, że lek ten powinno przyjmować się w najmniejszej skutecznej dawce i nie dłużej, niż to koniecznie. Zażywanie go powinno odbywać się wyłącznie pod okiem lekarza.

Przeczytaj też: NLPZ – leki, podział i działania niepożądane

Dicloberl retard – przeciwwskazania

Preparatu Dicloberl retard nie powinny przyjmować osoby, u których występuje nadwrażliwość na jakiekolwiek składniki tego leku. Dodatkowo źle mogą zareagować na niego ci, którzy mają niespecyficzne zaburzenia krwiotworzenia, czynne lub nawracające owrzodzenia czy krwawienia z przewodu pokarmowego. Przeciwwskazaniem może być również choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy, krwawienia czy perforacja. Preparatu nie powinno się przepisywać również tym, którzy cierpią na ciężką niewydolność nerek czy wątroby, zastoinową niewydolność serca, chorobę niedokrwienna serca lub chorobę naczyń mózgowych. Czerwone światło zapali się także dla kobiet w trzecim trymestrze ciąży oraz dla dzieci i młodzieży.

Dicloberl retard – działania niepożądane

Stosując jakikolwiek wyrób medyczny należy wziąć pod uwagę, że mogą pojawić się skutki uboczne. Zażywając Dicloberl retard najczęściej występującymi działaniami niepożądanymi są dolegliwości żołądkowo – jelitowe, bóle i zawroty głowy, drażliwość, cenność, wysypka czy świąd. Nieco rzadziej mogą zdarzyć się także krwawe wymioty i biegunki, łysienie czy uszkodzenie wątroby. Rzadko natomiast pojawia się astma i przyspieszone bicie serca lub zawał, obrzęki, gorączka, zaburzenia widzenia, czucia, smaku i słuchu. Warto pamiętać, że gdy pojawi się jakakolwiek reakcja niepożądana należy natychmiast odstawić lek i czym prędzej skonsultować się z lekarzem.

Przeczytaj też: Grejpfrut a leki na nadciśnienie, cholesterol, cukrzycę i serce – interakcje

Zobacz film: Joga na napięciowy ból głowy

Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 04.06.2020,
Opublikowano: 04.06.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy można przedawkować paracetamol? Jakie są objawy i skutki zatrucia paracetamolem?

Paracetamol jest łatwo dostępnym lekiem wydawanym bez recepty. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Znajduje się w wielu powszechnie stosowanych preparatach złożonych, dostępny jest też w formie samodzielnej, dlatego bardzo łatwo go przedawkować.

Czytaj więcej
Farmaceuta: Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł

Związki wydzielane przez plastik mogą być niebezpieczne nie tylko w opakowaniach żywności, ale także opakowaniach lekarstw - alarmuje Grzegorz Carowicz, farmaceuta. Specjalista radzi, jak przechowywać leki, by uniknąć ryzyka przedostania się do nich toksycznych substancji. 

Czytaj więcej
Jaka witamina C dla dzieci jest najlepsza?

Organizm dziecka potrzebuje witaminy C, aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować, a także mieć siłę bronić się przed infekcjami. Dlatego warto wiedzieć, w jakich pokarmach i jakiej formie witamina ta jest dostarczana do organizmu oraz kiedy warto ją suplementować.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Izotretynoina – wskazania i skutki uboczne stosowania

Izotretynoina to preparat wprowadzony do lecznictwa w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Jest skuteczna w leczeniu niektórych ciężkich i średniociężkich form trądziku, ale nie jest też lekiem obojętnym dla zdrowia. Szczególnie niebezpieczna może być w okresie ciąży.

Czytaj więcej
Czy Ketonal jest dostępny bez recepty?

Ketonal to środek przeciwbólowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo dobrze radzi sobie z dolegliwościami bólowymi o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Można po niego sięgać, gdy pojawia się ból zęba, głowy lub mięśni. Ketonal jest dostępny także w wersji bez recepty. Zobacz, jak go stosować.

Czytaj więcej
Psychobiotyki – jak działają i kiedy się je stosuje?

Psychobiotyki to bakterie probiotyczne, które wykorzystuje się w terapii chorób psychicznych. Przypisuje się im korzystny wpływ na oś mózgowo-jelitową, a dzięki temu na zdrowie psychiczne. Część badań sugeruje, że będzie można wykorzystywać je również w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Czytaj więcej
Metamizol – czym jest i jak działa?

Metamizol jest pochodną pirazolonu. Substancja występuje w postaci krystalicznie białego proszku; działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Po podaniu szybko się wchłania do przewodu pokarmowego i jest metabolizowana w wątrobie. Jednym z przeciwwskazań do jej przyjmowania jest ciąża.

Czytaj więcej
Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji? Jak bezpiecznie łączyć antybiotyk z suplementem?

Witamina C może obniżać stężenie antybiotyków z grupy aminoglikozydów. Nie jest przeciwwskazana przy stosowaniu innych antybiotyków, jednak należy stosować odpowiednie zasady przyjmowania. Witamina C może wchodzić w interakcje z wieloma związkami.

Czytaj więcej
Grejpfruty wchodzą w interakcje z lekami na nadciśnienie, cholesterol, cukrzycę... Dlaczego? Czym to grozi?

Leki na cholesterol, nadciśnienie czy na cukrzycę to jedne z najczęściej przepisywanych farmaceutyków. U pacjentów leczonych przewlekle odradza się spożywanie grejpfrutów. Dlaczego? Czy wszystkie leki wchodzą w interakcje z grejpfrutami?

Czytaj więcej