Diastema – charakterystyka, rodzaje, leczenie i zamykanie

Fot: Ocskay Bence / fotolia.com

Diastema dla niektórych osób jest kompleksem, a dla innych – atutem. Jest to szczelina między zębami, która wzbudza skrajne emocje w osobach, które ją mają. Diastemę można jednak leczyć lub też całkowicie zamknąć – istnieje na to kilka sprawdzonych sposobów.

Diastema to charakterystyczna przerwa pomiędzy przyśrodkowymi zębami siecznymi (górnymi jedynkami). Jest to przede wszystkim problem stomatologiczny, a nie tylko trudność natury estetycznej. Wiele osób nie decyduje się na jej pozbycie. Szpara może być przyczyną wad zgryzu, problemów z mówieniem, a nawet chorób przyzębia. Pojawienie się diastemy może powodować także seplenienie. W tych sytuacjach usunięcie przerwy między zębami może być konieczne. Za wadę diastema jest uznawana, dopiero gdy szpara przekracza 2 mm. W pozostałych przypadkach nie jest wymagana interwencji stomatologiczna.

Diastema: charakterystyka

Diastemą określa się przestrzeń międzyzębową, która zazwyczaj występuje pomiędzy górnymi siekaczami. U ludzi jest ona postrzegana jako patologia uzębienia. Pojawia się wskutek wielu przyczyn, m.in. w wyniku hipodoncji – za małej liczby zębów występujących w jamie ustnej, czego efektem jest utworzenie się szpary. W niektórych przypadkach może nieprawidłowo wyrosnąć dodatkowy ząb, czego skutkiem jest wystąpienie diastemy zarówno między siekaczami żuchwy, jak i szczęki. U części chorych brakuje bocznych siekaczy, co również skutkuje powstaniem przerwy. Diastema może się ponadto pojawić w wyniku przerostu wędzidełka górnej wargi.

Rodzaje diastemy

W zależności od występujących symptomów można wyróżnić różne rodzaje diastemy. Wśród nich są:

  • prawdziwa – przyczyną jest przerost błony, która łączy dziąsło z wargą górną (wędzidełko wargi);
  • rzekoma – powstaje w wyniku mikrodoncji (zmniejszenia rozmiaru zęba), braku siekaczy bocznych albo hiperdoncji (wyrośnięcia dodatkowego zęba);
  • fizjologiczna – pojawia się podczas rośnięcia stałych bocznych siecznych zębów u dzieci między 7. a 9. rokiem życia. Diastema jest najczęściej mała (poniżej 2 mm), nie jest wtedy wymagana interwencja stomatologa.

W zależności od ustawienia siekaczy względem siebie wyróżniane są inne typy diastemy. Przerwy są dzielone na:

  • równoległe – zęby są ustawione równolegle. Leczenie jest uzależnione od długości przerwy, a także wieku osoby;
  • zbieżne – korony zębów ustawione są do siebie, a ich korzenie przesunięte. W wyniku tego osoba mająca ten typ diastemy potrzebuje stałego aparatu ortodontycznego;
  • rozbieżne – korzenie są ustawione do siebie. Ta diastema może być leczona za pomocą aparatów zdejmowanych.

Jak leczyć diastemę?

Osoby, dla których diastema jest dużym problemem, mogą skorzystać z różnych sposobów leczenia jej u ortodonty albo w gabinecie stomatologicznym. Technika jest dopasowana do indywidualnych potrzeb. Przed wykonaniem zabiegu specjalista sprawdza budowę zgryzu, wiek, a także wygląd dziąseł, dopiero wtedy proponuje najlepszą metodę do pozbycia się szpary, jeśli są do tego wskazania.

W celu zlikwidowania diastemy zakładany jest aparat ortodontyczny, który ma za zadanie wyprostować zęby oraz pozbyć się przerwy pomiędzy siekaczami. Jeżeli diastema jest wynikiem pojawienia się dodatkowego zęba, trzeba go usunąć (tzw. ekstrakcja). Jedynki są zsuwane za pomocą akrylowej płyty razem z wkręcaną śrubą albo dopasowanymi do lokalizacji sprężynkami międzyzębowymi (diastema rozbieżna lub równoległa) albo też stałym aparatem (diastema zbieżna).

Z kolei w przypadku braku zębów (diastema rzekoma) potrzebny jest zabieg implantologii oraz protetyki, które pozwalają na ich wszczepienie. Leczeniu nie podlega diastema fizjologiczna – zamyka się samoczynnie. W przypadku przerośnięcia wędzidełka wargi górnej powodującego diastemę stosuje się interwencję chirurgiczną w postaci podcięcia, wycięcia lub plastyki. Zabieg może zostać wykonany przed, w trakcie lub po zakończeniu leczenia ortodontycznego.

Sposoby zamykania diastemy

Oprócz aparatów ortodontycznych sposobem na zamykanie diastemy jest licowanie. Zabieg polega na naklejeniu cienkich porcelanowych płytek o długości 0,5 mm na zęby. Jednak najpierw musi zostać delikatnie zeszlifowana powierzchniowa warstwa szkliwa. Inną metodą jest bonding – maskowanie przerwy za pomocą kompozytu. Likwidacja diastemy wygląda w tym przypadku jak zakładanie plomby. Najpierw ząb jest wytrawiany kwasem demineralizującym. Później nakładany jest materiał kompozytowy, a z pomocą papierowych dysków nadawany jest mu kształt. Można to zrobić już podczas pierwszej wizyty. Ta technika jest znacznie mniej trwała niż licówki. Dodatkowo bonding może być w każdej chwili odwrócony – kompozyt jest zdejmowany z zęba.

Zobacz film: Jak i czym myć zęby? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 18.12.2017,
Opublikowano: 02.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Czy licówki mogą pomóc w leczeniu wady zgryzu?

Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, zaburzająca czynności jamy ustnej. Pojawia się w dzieciństwie i już wtedy powinna być leczona. Zaniedbana wada zgryzu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Czy licówki mogą pomóc w leczeniu?

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Zgryz głęboki – wada wymagająca leczenia ortodontycznego. Jak jeszcze można pomóc osobie ze zgryzem głębokim?

Zgryz głęboki jest wadą pionową, w której górne siekacze zachodzą na dolne. Przyczyną jego powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. U osoby ze zgryzem głębokim leczenie jest wieloetapowe i wymaga konsultacji u kilku specjalistów.

Czytaj więcej
Zgryz krzyżowy – czy ta wada wymaga leczenia? Jakie są sposoby na korektę tej nieprawidłowości?

Zgryz krzyżowy jest wadą stomatologiczną spowodowaną zachodzeniem zębów dolnych na górne. Jego przyczyną są czynniki genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. Do powstania zgryzu krzyżowego predysponuje również stres i zła dieta w okresie ciąży, a także trudny poród. Osoby, u których rozpoznano nieprawidłowości, wymagają leczenia u lekarza ortodonty.

Czytaj więcej
Zgryz przewieszony – nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej. Jak się leczy tę wadę?

Zgryz przewieszony jest wadą związaną z nieprawidłowym ułożeniem zębów bocznych w jamie ustnej. Niekiedy obejmuje również zęby przedtrzonowe lub trzonowe. Wada może się ujawnić w różnym wieku. Jeśli zostanie rozpoznana, chory powinien poddać się leczeniu stomatologicznemu.

Czytaj więcej
Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto?

Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.

Czytaj więcej
Jak objawia się ropne zapalenie dziąseł? Leczenie i domowe sposoby na ropień dziąseł

Ropne zapalenie dziąseł jest skutkiem zaawansowanego procesu chorobowego w tkankach okołowierzchołkowych lub przyzębia. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk z ropną wydzieliną, tkliwość tkanek, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała. Ropne zapalenie dziąseł zaliczane jest do zapaleń przyzębia.

Czytaj więcej
Czynniki sprzyjające powstawaniu ran na podniebieniu, rodzaje oraz metody ich leczenia

Ranom na podniebieniu często towarzyszą ból, uczucie swędzenia czy też zaczerwienienie. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Można wyróżnić: oparzenia, podrażnienia czy też afty. W zależności od czynników je wywołujących dobierana jest metoda leczenia. Niekiedy wystarczy zastosować domowe sposoby.

Czytaj więcej
Znieczulenie komputerowe w stomatologii – na czym polega?

Znieczulenie komputerowe to pojęcie stosowane w stomatologii. Odnosi się do miejscowej aplikacji substancji znoszących ból, które zmniejszają dolegliwości związane z właściwym znieczuleniem do zabiegu. Zapewnia to większy komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.

Czytaj więcej