Dezynfekcja – co to jest? Dezynfekcja a sterylizacja. Jak dezynfekować ręce?

Fot.: flywish / stock.adobe.com

Dezynfekcja (w tym dezynfekcja rąk) to działania umożliwiające usunięcie drobnoustrojów, a także ich form przetrwalnikowych. Czynności dezynfekcyjne są kluczowe m.in. w placówkach medycznych bądź podczas produkcji żywności. Dzięki nim unika się groźnych zakażeń.

Dezynfekcja nie jest tak skuteczna jak sterylizacja bądź działania antyseptyczne. Jej efekt jest zależny od wielu czynników, takich jak: gatunek, liczba bądź środowisko, w którym żyją dane wirusy, grzyby lub bakterie. Aby zwiększyć skuteczność dezynfekcji, można dopasować metodę usuwania drobnoustrojów do ich rodzaju oraz do powierzchni, na jakiej występują. Najczęściej stosowane są metody fizyczne, chemiczne lub termiczno-chemiczne, a rzadziej filtracja i promieniowanie UV. Należy zwrócić szczególną uwagę na dezynfekcję i mycie rąk. Dzięki zachowaniu zasad higieny możliwe jest uniknięcie wielu zakażeń, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia.

Dezynfekcja – co to jest?

Dezynfekcja to pojęcie, które oznacza wszelkie czynności prowadzące do odkażenia, czyli zniszczenia drobnoustrojów i ich przetrwalników znajdujących się na przedmiotach i powierzchniach użytkowych oraz na rękach. Dezynfekcja nie zawsze jednak usuwa wszystkie bakterie, wirusy i grzyby, a także ich formy przetrwalnikowe, gdyż jest to zależne od wielu czynników – między innymi od gatunku, liczby i aktywność fizjologicznej drobnoustroju, a także środowiska, w którym bytuje. Znaczenie ma temperatura, pH, wilgotność oraz czas działania.

Metody dezynfekcji

W dezynfekcji, podobnie jak w działaniach antyseptycznych, stosuje się 3 metody. Zalicza się do nich:

  • dezynfekcję termiczną

Podczas tej metody dezynfekcji wykorzystywana jest woda w temperaturze 93°C bądź para wodna mająca 105–110°C. Tego typu technikę stosuje się przede wszystkim do odkażania odzieży (np. bielizny), naczyń lub wyposażenia sanitarnego. Dzięki tej metodzie można sprawdzić skuteczność i ocenić stopień wyjałowienia.

  • dezynfekcję chemiczno-termiczną

Podczas tej metody dezynfekcji wykorzystywane są środki chemiczne o niskich stężeniach i ciepło (60°C). Taki sposób używany jest tylko wtedy, gdy odkażane przedmioty są wrażliwe na wysoką temperaturę i nie może być wykorzystana metoda termiczna.

  • dezynfekcję chemiczną

Podczas tej metody dezynfekcji wykorzystywane są roztwory substancji chemicznych na bazie chloru, alkoholi, pochodnych fenolu, aldehydów itp.

Możliwe jest także wykorzystanie filtracji i promieniowania UV, jednak są to zdecydowanie rzadziej stosowane metody. Ta pierwsza używana jest do usuwania wirusów, bakterii i grzybów z płynów ciepłochwiejnych. Obecnie stosuje się w tym celu nowoczesne filtry membranowe umożliwiające eliminację wszelkich drobnoustrojów. Dodatkowo można zastosować także promieniowanie UV, które wyjaławia powietrze i powierzchnie użytkowe. Wadą tej metody jest fakt, że promieniowanie nie wnika w głąb przedmiotów ani cieczy, przez co nie usuwa wszystkich drobnoustrojów.

Dezynfekcja a sterylizacja – jakie są między nimi różnice?

Sterylizacja to proces, w którym działanie poszczególnych metod prowadzi do całkowitego wyjałowienia – niszczone są wszystkie żywe formy drobnoustrojów, przy czym jej efekt zależny jest od przygotowania materiałów, wyboru metody sterylizacji i poprawności wykonania. Czynności dezynfekcyjne niszczą tylko formy wegetatywne i niektóre formy przetrwalnikowe.

Zobacz film: Test: Czy żel antybakteryjny może zastąpić mydło? Źródło: 36,6

Mycie i dezynfekcja rąk – jak robić to poprawnie?

Mycie i dezynfekcja rąk (odkażanie, wyjaławianie) to wszelkie czynności prowadzące do usunięcia drobnoustrojów. Odkażenie skóry jest konieczne podczas kontaktu z pacjentem bądź w trakcie produkcji pożywienia. Dzięki tym czynnościom zmniejsza się ryzyko zakażenia w placówkach służby zdrowia, w przemyśle spożywczym i w innych tego typu miejscach. Dezynfekcję rąk przeprowadza się przed zabiegami medycznymi, po zdjęciu rękawic ochronnych i po kontakcie z materiałem zakaźnym, a także z innymi wydzielinami. Aby przystąpić do mycia, należy uprzednio zdjąć biżuterię, zegarek i zmyć lakier z paznokci. 

Do działań dezynfekcyjnych używane są substancje, takie jak: alkohole, czwartorzędowe zasady amoniowe oraz chlorowce. Dezynfekcja rąk polega na wcieraniu preparatu w skórę przez minimum 30 sekund (skóra musi być ciągle wilgotna). Podczas tej czynności należy zwrócić uwagę na wszystkie części dłoni, a zwłaszcza na te najczęściej pomijane w trakcie mycia. Do dezynfekcji używa się ok. 3–5 ml preparatu.

Zobacz film: Jak wybrać najlepsze mydło? Źródło: 36,6

Bibliografia:

1. V. Buchrieser, T. Miorini, Podstawy Mycia, Dezynfekcji i Sterylizacji 

2. Dezynfekcja, Sterylizacja, Antyseptyka

Data aktualizacji: 09.03.2018,
Opublikowano: 04.01.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej