Detreomycyna maść - dawkowanie, wskazania i działanie leku

Getty Images

Detreomycyna to lek na receptę, przeznaczony do użytku miejscowego. Działa bakteriostatycznie oraz bakteriobójczo, więc maść tę wykorzystuje się do leczenia między innymi ropnych chorób skóry. Jak jej używać? Jakie są przeciwwskazania do jej stosowania? Sprawdź!

Detreomycyna – działanie leku

Detreomycyna to maść z antybiotykiem, która działa bakteriostatycznie i bakteriobójczo. Jest ona przeznaczona wyłącznie do smarowania miejscowego. Działa na takie bakterie jak: Haemophilus influenzae, Salmonella spp., Neisseria spp., Klebsiella spp., Streptococcus pneumoniae i bakterie beztlenowe. Dodatkowo działa na Staphylococcus spp., Streptococcus pyogenes, Escherichia coli, Proteus mirabilis, Shigella spp., Serratia marcescens, Mycoplasma spp., Rickettsia spp. oraz Chlamydia spp.

Przeczytaj też: Eksperyment: Jakie bakterie można znaleźć w kuchni?

Detreomycyna – wskazania

Komu powinna być zapisana maść Detreomycyna? Przede wszystkim tym pacjentom, którzy zmagają się z ropnymi chorobami skóry i na których stosowane wcześniej antybiotyki nie zadziałały z odpowiednim skutkiem. Lek ten świetnie poradzi sobie między innymi z ropnymi ranami, zadrapaniami, trądzikiem czy uszkodzeniami skóry. Preparat ten można zastosować też w przypadku zapalnych stanów oka i ucha, wywołanymi właśnie przez bakterie.

Detreomycyna – dawkowanie

Detreomycynę stosuje się wyłącznie zewnętrznie i tylko na miejsca, które zostały objęte zmianami. Jak ją stosować? Cienką warstwę produktu nałóż na oczyszczona skórę. Jak często? Raz, dwa lub trzy razy na dobę, zachowują minimum 6-cio i maksimum 8-mio godzinne przerwy. Maść można używać nie dłużej niż 14 dni. Młodzież powinna sięgać po ten preparat jak najrzadziej.

Przeczytaj też: Czy żeby skóra była nawilżona, wystarczy pić duże ilości wody?

Detreomycyna – przeciwwskazania

Maści Detreomycyny nie wolno stosować, gdy stwierdzona została nadwrażliwość na jakikolwiek składnik leku. Poza tym preparatu tego nie należy przepisywać również pacjentom z chorą wątrobą, ciężkimi zaburzeniami czynności nerek, chorobami szpiku kostnego, nieprawidłowym składem krwi. Na listę przeciwwskazań trzeba też wpisać ciążę, okres karmienia, a także niski wiek (dzieci).

Detreomycyna – działania niepożądane

Przyjmując jakikolwiek preparat medyczny należy liczyć się z możliwymi działaniami niepożądanymi. Jakie skutki uboczne mogą się pojawić, gdy stosuje się Detreomycynę? Na skórze może pojawić się zaczerwienienie, kłucie czy świąd. Ponadto istnieje ryzyko, że będziemy mieli do czynienia z obrzękiem angioneurotycznym, zapaleniem skóry czy skórną reakcją uczuleniową. Jeśli wystąpi którykolwiek z tych objawów, należy natychmiast przerwać kurację i skonsultować się z lekarzem.

Przeczytaj też: Trądzik różowaty: objawy, leczenie trądziku różowatego i pielęgnacja cery

Zobacz też film: Jak walczyć z trądzikiem u dorosłych? Radzi dermatolog

Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 05.06.2020,
Opublikowano: 05.06.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy można przedawkować paracetamol? Jakie są objawy i skutki zatrucia paracetamolem?

Paracetamol jest łatwo dostępnym lekiem wydawanym bez recepty. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Znajduje się w wielu powszechnie stosowanych preparatach złożonych, dostępny jest też w formie samodzielnej, dlatego bardzo łatwo go przedawkować.

Czytaj więcej
Farmaceuta: Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł

Związki wydzielane przez plastik mogą być niebezpieczne nie tylko w opakowaniach żywności, ale także opakowaniach lekarstw - alarmuje Grzegorz Carowicz, farmaceuta. Specjalista radzi, jak przechowywać leki, by uniknąć ryzyka przedostania się do nich toksycznych substancji. 

Czytaj więcej
Jaka witamina C dla dzieci jest najlepsza?

Organizm dziecka potrzebuje witaminy C, aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować, a także mieć siłę bronić się przed infekcjami. Dlatego warto wiedzieć, w jakich pokarmach i jakiej formie witamina ta jest dostarczana do organizmu oraz kiedy warto ją suplementować.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Izotretynoina – wskazania i skutki uboczne stosowania

Izotretynoina to preparat wprowadzony do lecznictwa w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Jest skuteczna w leczeniu niektórych ciężkich i średniociężkich form trądziku, ale nie jest też lekiem obojętnym dla zdrowia. Szczególnie niebezpieczna może być w okresie ciąży.

Czytaj więcej
Czy Ketonal jest dostępny bez recepty?

Ketonal to środek przeciwbólowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo dobrze radzi sobie z dolegliwościami bólowymi o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Można po niego sięgać, gdy pojawia się ból zęba, głowy lub mięśni. Ketonal jest dostępny także w wersji bez recepty. Zobacz, jak go stosować.

Czytaj więcej
Psychobiotyki – jak działają i kiedy się je stosuje?

Psychobiotyki to bakterie probiotyczne, które wykorzystuje się w terapii chorób psychicznych. Przypisuje się im korzystny wpływ na oś mózgowo-jelitową, a dzięki temu na zdrowie psychiczne. Część badań sugeruje, że będzie można wykorzystywać je również w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Czytaj więcej
Metamizol – czym jest i jak działa?

Metamizol jest pochodną pirazolonu. Substancja występuje w postaci krystalicznie białego proszku; działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Po podaniu szybko się wchłania do przewodu pokarmowego i jest metabolizowana w wątrobie. Jednym z przeciwwskazań do jej przyjmowania jest ciąża.

Czytaj więcej
Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji? Jak bezpiecznie łączyć antybiotyk z suplementem?

Witamina C może obniżać stężenie antybiotyków z grupy aminoglikozydów. Nie jest przeciwwskazana przy stosowaniu innych antybiotyków, jednak należy stosować odpowiednie zasady przyjmowania. Witamina C może wchodzić w interakcje z wieloma związkami.

Czytaj więcej
Grejpfruty wchodzą w interakcje z lekami na nadciśnienie, cholesterol, cukrzycę... Dlaczego? Czym to grozi?

Leki na cholesterol, nadciśnienie czy na cukrzycę to jedne z najczęściej przepisywanych farmaceutyków. U pacjentów leczonych przewlekle odradza się spożywanie grejpfrutów. Dlaczego? Czy wszystkie leki wchodzą w interakcje z grejpfrutami?

Czytaj więcej