Dermabrazja – efekty, przeciwwskazania. Na czym polega zabieg dermabrazji?

Fot: Robert Przybysz / stock.adobe.com

Dermabrazja to zabieg, który polega na mechanicznym złuszczeniu naskórka oraz wierzchnich warstw skóry właściwej. Podstawowym celem dermabrazji jest wygładzenie skóry oraz złagodzenie objawów niektórych chorób dermatologicznych.

Zabieg dermabrazji stosuje się w dermatologii estetycznej oraz chirurgii plastycznej. Pierwotnie wykorzystywano go głównie w leczeniu zmian skórnych, pojawiających się na skutek chorób, takich jak ospa czy trądzik oraz w redukowaniu blizn pozabiegowych lub powypadkowych. Obecnie dermabrazję stosuje się także w celach estetycznych. Dermabrazja twarzy i ciała wykorzystywana jest jako metoda redukująca zmarszczki, przebarwienia, plamy wątrobowe, rozszerzone pory czy inne defekty skóry. Czasem dermabrazja mechaniczna, przeprowadzana na głębszych warstwach skóry może być nawet narzędziem pozwalającym usunąć niechciane tatuaże.

Na czym polega zabieg dermabrazji?

Dermabrazja to zabieg, który, w zależności od problemu i stopnia jego nasilenia, może trwać od 30 do 120 minut. Lekarz (dermatolog, chirurg plastyczny lub specjalista medycyny estetycznej), który przeprowadza dermabrazję, korzysta z urządzenia zbliżonego wyglądem do wiertła stomatologicznego. Przyrząd do dermabrazji zawiera obrotową, wirującą końcówkę, która na całej powierzchni pokryta jest ostrymi, ścierającymi drobinkami.

Podczas zabiegu lekarz przykłada głowicę urządzenia do dermabrazji do skóry w wybranym miejscu na ciele, a następnie przesuwa ją w odpowiednim kierunku. Podczas dermabrazji kolejne warstwy naskórka usuwane są stopniowo – w związku z tym lekarz przeprowadzający zabieg powinien uważnie kontrolować stopień złuszczenia skóry.

Wskazania do zabiegu dermabrazji

Zabieg dermabrazji wykonuje się w następujących przypadkach:

Przygotowanie do dermabrazji mechanicznej

Pierwszym etapem zabiegu jest konsultacja z lekarzem, który będzie przeprowadzał zabieg dermabrazji. Po wykluczeniu przeciwwskazań do poddania się dermabrazji lekarz omawia rodzaj znieczulenia, przebieg zabiegu oraz spodziewane efekty. Informuje także o możliwych efektach niepożądanych, które mogą wystąpić na skutek dermabrazji.

Przebieg zabiegu dermabrazji twarzy lub ciała

Dermabrazję zwykle wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Dodatkowo, osobie, która poddaje się zabiegowi, można podać środki uspokajające, które pozwolą jej bez niepokoju i nerwów przejść przez całą procedurę. W wyjątkowych przypadkach, gdy zabieg przeprowadzany jest na bardzo rozległej powierzchni ciała, zabieg dermabrazji mechanicznej może zostać przeprowadzony w znieczuleniu ogólnym.

Po podaniu znieczulenia, skóra, która będzie poddawana dermabrazji, zostaje dokładnie oczyszczona, zdezynfekowana, a następnie schłodzona.

W kolejnym etapie zabiegu lekarz przystępuje do złuszczania skóry, poprzez przykładanie do wybranych miejsc urządzenia do dermabrazji.

Po zakończonym zabiegu na skórę nakładany jest opatrunek ze środkami przeciwwirusowymi oraz antybakteryjnymi, który należy nosić przez 7-10 od wykonania dermabrazji.

Postępowanie po zabiegu dermabrazji

Gojenie się skóry po zabiegu mechanicznej dermabrazji trwa około 14 dni, chociaż jego dokładna długość zależna jest od tego, na jak głębokich warstwach skóry wykonywany był zabieg.

Podczas pierwszych kilku dni od wykonania zabiegu skóra może być mocno opuchnięta, zaczerwieniona i posiniaczona. Możliwe jest wówczas również odczuwanie dolegliwości bólowych (zwykle można złagodzić je za pomocą przepisanych przez lekarza przeprowadzającego zabieg środków przeciwbólowych).

Po zabiegu dermabrazji należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza, dotyczących pielęgnacji skóry po zabiegu. Najczęściej sprowadzają się one do:

  • zakazu opalania przez kilka miesięcy po przeprowadzeniu zabiegu i stosowania kremów z wysokim filtrem UVA/UVB przy każdej ekspozycji skóry na słońce;
  • zakazu stosowania kosmetyków z zawartością kwasów owocowych AHA i wybranych wyciągów ziołowych;
  • zakazu stosowania jakichkolwiek produktów działających złuszczająco;
  • zakazu nakładania makijażu na niezagojoną skórę;
  • stosowania jedynie tych środków myjących i pielęgnacyjnych, które zostały zalecone przez lekarza.

Przeciwwskazania do dermabrazji

Zabiegu dermabrazji nie przeprowadza się w następujących przypadkach:

  • trądzik grudkowo-zaskórnikowy lub trądzik różowaty,
  • skaleczenia skóry,
  • skłonność do powstawania bliznowców,
  • zakażenia wirusowe, grzybicze lub bakteryjne (na przykład opryszczka),
  • zmiany nowotworowe skóry,
  • znamiona skórne,
  • łojotok,
  • ciąża i karmienie piersią.

Dermabrazja mechaniczna – możliwe objawy niepożądane

Dermabrazja jest zabiegiem inwazyjnym, którego przeprowadzenie może skutkować wystąpieniem objawów niepożądanych. Najczęściej stosowanym objawem jest rozwój infekcji wirusowych, grzybiczych lub bakteryjnych na skórze poddanej zabiegowi. Ponadto, na skutek zabiegu pojawić mogą się blizny lub przebarwienia – zwłaszcza u osób z ciemną karnacją.

Zobacz film: Zabieg laserowego odmładzania skóry. Źródło: Bez skazy

Data aktualizacji: 20.08.2018,
Opublikowano: 13.11.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej