Dentosept A Mini (spray) – co to za środek, jak działa i kiedy warto go stosować?

Fot: Luka Storm / gettyimages.com

Dentosept A Mini (spray) to preparat kosmetyczny, który stosowany jest przede wszystkim u małych dzieci. Środek łagodzi dolegliwości, które towarzyszą ząbkowaniu. Kiedy jeszcze warto po niego sięgnąć? Co wchodzi w jego skład?

Dentosept A Mini (spray) stosowany jest u małych dzieci. Preparat łagodzi ból, który towarzyszy wyżynaniu się pierwszych zębów, a także leczy afty, pleśniawki. Łagodzi podrażnione dziąsła oraz jamę ustną. W składzie preparatu znajdują się oktenidyna oraz cytrynian cynku, które działają przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczo i przeciwzapalnie. Spray zawiera również pantenol i witaminy, które koją i przyspieszają regenerację błony śluzowej. Dodatkowo w leku znajduje się gliceryna, która nawilża śluzówki oraz ksylitol, który chroni szkliwo zębów przed próchnicą. Olejek miętowy oraz wyciąg z olejku eukaliptusowego chroni, pielęgnuje i odświeża jamę ustną.

Preparat powinien być uzupełnieniem codziennej higieny jamy ustnej dziecka. Polecany jest przy bolesnym ząbkowaniu, aftach, pleśniawkach, a także w czasie leczenia ortodontycznego (zwłaszcza jeśli dziecko nosi aparat). Łagodzi świąd i podrażnienie dziąseł wywołane innymi czynnikami.

Dentosept A Mini (spray) – przeciwwskazania

Mimo że lek jest bardzo bezpieczny i przeznaczony dla dzieci, to nie zawsze można go zastosować. Przeciwwskazaniem do podania leku jest uczulenie na choćby jeden ze składników leku. Lek stosowany jest doustnie. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek reakcji alergicznych należy natychmiast zaprzestać stosowania leku.

Preparat może być bezpiecznie stosowany przez kobiety w ciąży, karmiące piersią, a także osoby chorujące na cukrzycę.

Jak bezpiecznie stosować leki? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak bezpiecznie przyjmować leki? Źródło: Stylowy Magazyn

Dentosept A Mini (spray) – dawkowanie

Lek powinien być zaaplikowany do jamy ustnej, bezpośrednio na bolące lub zmienione chorobowo miejsce. Schemat przyjmowania leku powinien wskazać lekarz, jeśli jednak tego nie zrobił, należy trzymać się zasad zawartych w ulotce. 

W przypadku niemowlaków i dzieci do pierwszego roku życia zaleca się stosowanie jednej dawki leku na każdą stronę dziąseł, nie częściej niż 3 razy na dobę. W przypadku dzieci między 1. a 3. rokiem życia zaleca się podawanie jednej dawki leku na każdą stronę dziąseł, nie częściej niż 3–4 razy na dobę. U dzieci między 3.–12. roku życia zaleca się stosowanie dwóch dawek na każdą stronę dziąseł, nie częściej niż 3–4 razy na dobę. Dorośli i dzieci po 12. roku życia powinni przyjmować 3 dawki na każdą stronę dziąseł, nie częściej niż 5 razy na dobę. Uwaga! Po aplikacji leku nie można nic pic ani jeść przez około 15 minut.

Dentosept A Mini (spray) – interakcje z innymi lekami

Nie ma badań, które wykazałyby, że lek może wchodzić w reakcje z innymi farmaceutykami. Mimo to osoby, które na stałe przyjmują jakieś leki, także te wydawane bez recepty, przed rozpoczęciem kuracji powinny skonsultować się z lekarzem. Tylko specjalista może ocenić czy równoczesne stosowanie kilku leków będzie bezpieczne dla pacjenta.

Dentosept A Mini (spray) – działania niepożądane

Nie ma żadnych badań, które sugerowałyby, że lek może wywoływać jakieś działanie niepożądane. Mimo to każda nadwrażliwość czy inny objaw, o którym nie ma mowy w ulotce powinien sprowokować do wizyty u lekarza.

Data aktualizacji: 26.09.2019,
Opublikowano: 16.09.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy można przedawkować paracetamol? Jakie są objawy i skutki zatrucia paracetamolem?

Paracetamol jest łatwo dostępnym lekiem wydawanym bez recepty. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Znajduje się w wielu powszechnie stosowanych preparatach złożonych, dostępny jest też w formie samodzielnej, dlatego bardzo łatwo go przedawkować.

Czytaj więcej
Farmaceuta: Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł

Związki wydzielane przez plastik mogą być niebezpieczne nie tylko w opakowaniach żywności, ale także opakowaniach lekarstw - alarmuje Grzegorz Carowicz, farmaceuta. Specjalista radzi, jak przechowywać leki, by uniknąć ryzyka przedostania się do nich toksycznych substancji. 

Czytaj więcej
Jaka witamina C dla dzieci jest najlepsza?

Organizm dziecka potrzebuje witaminy C, aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować, a także mieć siłę bronić się przed infekcjami. Dlatego warto wiedzieć, w jakich pokarmach i jakiej formie witamina ta jest dostarczana do organizmu oraz kiedy warto ją suplementować.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Izotretynoina – wskazania i skutki uboczne stosowania

Izotretynoina to preparat wprowadzony do lecznictwa w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Jest skuteczna w leczeniu niektórych ciężkich i średniociężkich form trądziku, ale nie jest też lekiem obojętnym dla zdrowia. Szczególnie niebezpieczna może być w okresie ciąży.

Czytaj więcej
Czy Ketonal jest dostępny bez recepty?

Ketonal to środek przeciwbólowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo dobrze radzi sobie z dolegliwościami bólowymi o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Można po niego sięgać, gdy pojawia się ból zęba, głowy lub mięśni. Ketonal jest dostępny także w wersji bez recepty. Zobacz, jak go stosować.

Czytaj więcej
Psychobiotyki – jak działają i kiedy się je stosuje?

Psychobiotyki to bakterie probiotyczne, które wykorzystuje się w terapii chorób psychicznych. Przypisuje się im korzystny wpływ na oś mózgowo-jelitową, a dzięki temu na zdrowie psychiczne. Część badań sugeruje, że będzie można wykorzystywać je również w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Czytaj więcej
Metamizol – czym jest i jak działa?

Metamizol jest pochodną pirazolonu. Substancja występuje w postaci krystalicznie białego proszku; działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Po podaniu szybko się wchłania do przewodu pokarmowego i jest metabolizowana w wątrobie. Jednym z przeciwwskazań do jej przyjmowania jest ciąża.

Czytaj więcej
Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji? Jak bezpiecznie łączyć antybiotyk z suplementem?

Witamina C może obniżać stężenie antybiotyków z grupy aminoglikozydów. Nie jest przeciwwskazana przy stosowaniu innych antybiotyków, jednak należy stosować odpowiednie zasady przyjmowania. Witamina C może wchodzić w interakcje z wieloma związkami.

Czytaj więcej
Grejpfruty wchodzą w interakcje z lekami na nadciśnienie, cholesterol, cukrzycę... Dlaczego? Czym to grozi?

Leki na cholesterol, nadciśnienie czy na cukrzycę to jedne z najczęściej przepisywanych farmaceutyków. U pacjentów leczonych przewlekle odradza się spożywanie grejpfrutów. Dlaczego? Czy wszystkie leki wchodzą w interakcje z grejpfrutami?

Czytaj więcej