Czym zajmuje się endokrynolog?

Fot: Syda Productions / fotolia.com

Lekarz endokrynolog leczy schorzenia gruczołów wydzielania wewnętrznego, które produkują substancje chemiczne zwane hormonami. Endokrynolog zajmuje się m.in. zaburzeniami pracy tarczycy, nadnerczy, jajników czy przysadki mózgowej.

Endokrynologia to dziedzina medycyny zajmująca się chorobami gruczołów dokrewnych. Gruczoły te produkują hormony, które wydzielane są bezpośrednio do krwi i razem z nią transportowane. Hormony to związki chemiczne, które przekazują informację o stanie organizmu i regulują czynności życiowe. Układ hormonalny nazywa się układem dokrewnym.

Endokrynolog – czym się zajmuje?

Lekarz endokrynolog diagnozuje i leczy zaburzenia funkcjonowania gruczołów dokrewnych wydzielających hormony. Są to:

  • tarczyca – nieparzysty gruczoł umiejscowiony w przednio-dolnej części szyi, budową przypominający motyla. Wydziela trójjodotyroninę (T3), tyroksynę (T4) i kalcytoninę (CT), które wpływają na metabolizm oraz gospodarkę wapniowo-fosforową organizmu. Produkcja oraz wydzielanie hormonów metabolicznych znajduje się pod kontrolą układu podwzgórze-przysadka;
  • przytarczyce – gruczoły przytarczyczne to małe gruczoły z reguły tworzące cztery pary: dwa pod dolnymi i dwa pod górnymi biegunami gruczołu tarczycowego. Wydzielają parathormon (PTH), który odpowiada za regulację hormonalną gospodarki wapniowo-fosforanowej;
  • przysadka mózgowa – znajduje się wewnątrz czaszki, dzieli się na trzy części: przednią, środkową i tylną. Część przednia (gruczołowa) wydziela hormon wzrostu (GH), hormon tyreotropowy (TSH), który pobudza tarczycę do wytwarzania własnych hormonów, prolaktynę (PRL), hormon adrenokortykotropowy (ACTH), hormon luteinizujący (LH), hormon folikulotropowy (FSH), endorfiny. Część środkowa wydziela melanotropinę (MSH). Część tylna magazynuje oksytocynę oraz wazopresynę;
  • nadnercza – to parzyste, nieduże gruczoły umiejscowione na górnym biegunie nerki. Kora nadnerczy wytwarza steroidy glikokortykosteroidy, mineralokortykosteroidy oraz niewielkie ilości androgenów. Androgeny produkowane w korze nadnerczy to testosteron i dehydroepiandrosteron (DHEA). Rdzeń nadnerczy wydziela katecholaminy. W nadnerczach tworzone są niewielkie ilości adrenaliny, której wydzielanie wzrasta w przypadku intensywnych stanów emocjonalnych. Rdzeń nadnerczy produkuje także noradrenalinę;
  • jądra, jajniki – odpowiednio męskie i żeńskie gruczoły płciowe produkujące męskie bądź żeńskie komórki rozrodcze;
  • szyszynka – komórki szyszynki produkują melatoninę (hormon snu);
  • podwzgórze – kontroluje liczne procesy metaboliczne, a także funkcje autonomicznego oraz ośrodkowego układu nerwowego. Wydziela neurohormony, poprzez przysadkę mózgową łączy ośrodkowy układ nerwowy z układem wewnątrzwydzielniczym;
  • grasica – gruczoł umiejscowiony za mostkiem. Produkuje tymozynę, THF, tymulinę, tymostymulinę.

Wizyta u endokrynologa

Na wizytę u endokrynologa pacjenci zgłaszają się zwykle po rozpoznaniu objawów wskazujących na zaburzenia w funkcjonowaniu gruczołów dokrewnych. Objawy mogą u nich wychwycić krewni bądź lekarz rodzinny. Na podstawie przeprowadzonego wywiadu lekarz endokrynolog proponuje wykonanie badań.

Kiedy warto udać się do endokrynologa? Dowiecie się tego z filmu:

Zobacz film: Endokrynolog - kiedy warto udać się do tego specjalisty? Źródło: Getty Images / iStock

Jeśli objawy wskazują na zaburzenia ze strony tarczycy, endokrynolog będzie potrzebował obejrzeć wynik oznaczenia TSH. Wysokie TSH wskazuje na niedoczynność tarczycy (chorobę Hashimoto), natomiast niskie – na nadczynność tarczycy (chorobę Gravesa-Basedowa, wole guzkowe). Może też wystąpić zapalenie tarczycy, guzki bądź powiększenie tarczycy.

Pacjent podejrzewający u siebie zaburzenia pracy gruczołu tarczowego powinien poprosić lekarza rodzinnego o skierowanie na badanie TSH i z wynikiem udać się na wizytę do endokrynologa w celu dalszych badań i postawienia diagnozy. Sprawdza się również oznaczenie fT3 i fT4 oraz poziom przeciwciał anty-TPO, anty-TG, anty-TSHR.

Na niedoczynność tarczycy mogą wskazywać takie objawy, jak: wypadanie włosów, przybieranie na wadze i trudności w chudnięciu pomimo stosowania diety, odczuwanie zimna, sucha skóra, zmęczenie, ospałość, wahania nastrojów, zaparcia, nieregularna miesiączka, zmieniony głos, wole niedoczynne.

Z kolei nadczynność tarczycy objawia się: zwiększoną potliwością, wytrzeszczem oczu, drżeniem rąk, bezsennością, ciepłą i wilgotną skórą, nadpobudliwością, kołataniem serca, uczuciem duszności, nietolerancją gorąca, spadkiem masy ciała, ogólnym osłabieniem, wolami nadczynnymi.

W przypadku pozostałych zaburzeń endokrynologicznych badanie, jakie należy wykonać, to oznaczenie poziomu hormonów we krwi. Wykonuje się je rano, na czczo.

Podczas wizyty u endokrynolog może wykonać USG (np. tarczycy). Zdarza się, że zleca powtórzenie badań za kilka tygodni i dopiero wtedy stawia diagnozę. Lekarz niekiedy mierzy pacjentowi ciśnienie czy obwód szyi (przy podejrzeniu zaburzeń gruczołu tarczowego).

Endokrynolog a trądzik

Pacjenci z trądzikiem mogą szukać pomocy u endokrynologa. Trądzik niekiedy wskazuje na zespół policystycznych (wielotorbielowatych) jajników (PCOS) – zaburzenie endokrynne, które jest najczęstszym zaburzeniem hormonalnym u kobiet w wieku rozrodczym oraz najczęściej występującą przyczyną niepłodności. PCOS stwierdza się, gdy jajniki stymulowane są przed nadmierne ilości męskich hormonów płciowych oraz przez nadmierne uwalnianie hormonu luteinizującego (LH).

Wizytę u endokrynologa można odbyć nieodpłatnie w przychodni bądź szpitalu, trzeba jednak liczyć się z koniecznością nawet kilkumiesięcznego oczekiwania. Z tego powodu wiele osób zapisuje się prywatnie. Koszt wizyty waha się wówczas w przedziale 60–250 zł.

Osoby aktywne fizycznie i sportowcy badanie endokrynologiczne pod kątem oznaczenia poziomu hormonów i potwierdzenia bądź wykluczenia ewentualnych zaburzeń endokrynnych powinny wykonać u endokrynologa sportowego.

W przypadku podejrzenia bądź zdiagnozowania nowotworu endokrynnego na wizytę należy udać się do endokrynologa-onkologa.

Zobacz film: Jak wygląda tarczyca zdrowa i z Hashimoto. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 10.06.2020,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Renata 05.02.2018r.

Mój tata lekceważył różne objawy tarczycy co skończyło się dla niego operacją. Po operacji rozmawiał z lekarzem który powiedział mu, że gdyby zgłosił się wcześniej prawdopodobnie uniknął by jej. Ponoć lekarze z Górnośląskiej szkoły ultrasonografii w Chorzowie odbywają szkolenia na bardzo dobrych ultrasonografach, dzięki czemu lekarz potrafi rozpoznać wcześnie wszelkie nieprawidłowości w pracy tarczycy. Tak więc warto dbać o profilaktykę badań, by nie doprowadzić do zaniedbań.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Jak prawidłowo przyjmować leki na tarczycę? 

Przy problemach z tarczycą chorzy przyjmują leki na bazie hormonów. Na skuteczność terapii wpływa dieta oraz to, po jaki płyn sięga pacjent, aby połknąć lek. O czym, należy pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Brzuch tarczycowy - kiedy się pojawia i jak go rozpoznać?

Duży brzuch tarczycowy jest jednym z wielu objawów przewlekłej i nieleczonej odpowiednio niedoczynności tarczycy. W chorobie tej brzuch jest wzdęty, występują zaparcia, a tkanka tłuszczowa odkłada się na całym jego obszarze. Do postawienia diagnozy zaburzeń w funkcjonowaniu tarczycy konieczne jest wykazanie nieprawidłowych poziomów hormonów we krwi.

Czytaj więcej
Dieta a Hashimoto - co jeść przy chorobie hashimoto?

Choroba Hashimoto powoduje ostre zapalenie tarczycy, co zaburza funkcjonowanie wydzielanych przez nią hormonów. Metodą leczenia schorzenia immunologicznego jest zastosowanie odpowiedniej diety, dobranej indywidualnie do potrzeb pacjenta. Dieta w walce z Hashimoto - jaką wybrać? Produkty wskazane w diecie na Hashimoto to, np.: oleje roślinne nierafinowane, owoce, warzywa, ryby, skorupiaki, roślinne mleka, orzechy oraz jaja.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Jak dobrać suplementy diety przy niedoczynności tarczycy i chorobie Hashimoto? 

Problemy z tarczycą ma coraz więcej osób. Dzięki odpowiedniej terapii hormonalnej można przywrócić prawidłową pracę gruczołu. W przypadku pacjentów, którzy zmagają się z niedoczynnością tarczycy lub chorobą Hashimoto leczenie uzupełnia się o suplementy diety. Jakie preparaty będą dla nich najlepsze?

Czytaj więcej
Choroby tarczycy - kiedy konieczny jest zabieg? Nowoczesne operacje tarczycy bez blizn i powikłań

Choroby tarczycy tylko w niektórych przypadkach wymagają leczenia operacyjnego. Jeśli operacja jest konieczna, to coraz częściej stosuje się precyzyjne i mało inwazyjne zabiegi – tłumaczył prezes Polskiego Klubu Chirurgii Endokrynologicznej prof. Marcin Barczyński.

Czytaj więcej
Nadczynność tarczycy. Co jeść przy problemach z tarczycą?

Nadczynność tarczycy zdecydowanie częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Wynika to z gospodarki hormonalnej organizmu. Jak się okazuje, dieta przy nadczynności tarczycy ma ogromne znacznie. Specjaliści zalecają spożywanie większej ilości posiłków o mniejszej zawartości kalorii.

Czytaj więcej
Dren Redona - pielęgnacja. Kiedy się stosuje?

Zestaw do drenażu ssącego Redona jest szeroko stosowany w medycynie. Pozwala na dokładne usunięcie, przede wszystkim z miejsca operowanego (np. w jamie brzusznej czy w okolicy tarczycy), gromadzących się wydzielin, takich jak krew i płyn surowiczy. Na zestaw składają się dren oraz butelka ssąca Redona.

Czytaj więcej
Czym jest torbiel tarczycy? Jak się objawia i jak ją leczyć?

Torbiel tarczycy może towarzyszyć zarówno niedoczynności, jak i nadczynności tego gruczołu. Czasami przez długi czas nie daje żadnych specyficznych objawów. Dokładna przyczyna powstawania torbieli tarczycy nie została jeszcze poznana.

Czytaj więcej
Leczenie jodem radioaktywnym – kiedy się je stosuje?

Leczenie jodem radioaktywnym wykorzystywane jest przede wszystkim w leczeniu chorób tarczycy, w wyniku których dochodzi do nadczynności tego organu. Chodzi zwłaszcza o chorobę Gravesa-Basedowa, wole guzkowe tarczycy oraz gruczolaka toksycznego. To jednak nie jedyne schorzenia, przy których leczeniu sięga się po radiojod.

Czytaj więcej