Czym są soczewki sferyczne? Soczewki sferyczne a toryczne i asferyczne

Fot. scyther5 / Getty Images

Soczewki sferyczne są soczewkami jednoogniskowymi. Korygują powszechne wady wzroku – krótkowzroczność i (nadwzroczność) dalekowzroczność. Soczewki sferyczne mają jednakową grubość i najczęściej taką samą liczbę dioptrii w obu szkłach. Są to klasyczne soczewki kontaktowe. Dobiera je optyk lub optometrysta.

Soczewki kontaktowe to alternatywa dla okularów w przypadku osób zmagających się z różnymi wadami wzroku. Soczewki umieszcza się bezpośrednio na rogówce oka. Można je nosić w trybie jednodniowym (to tzw. soczewki jednorazowe), dwutygodniowym, miesięcznym. W sprzedaży są też soczewki przeznaczone do ciągłego noszenia, przez 24 godziny na dobę przez cały miesiąc. Współczesne soczewki kontaktowe najczęściej wykonuje się z materiału silikonowo-hydrożelowego, który przepuszcza więcej tlenu niż stosowane dotąd soczewki hydrożelowe.

Główny podział soczewek kontaktowych:

  • miękkie soczewki kontaktowe,
  • sztywne gazoprzepuszczalne soczewki kontaktowe,
  • twarde soczewki kontaktowe.

Natomiast ze względu na rodzaj korygowanych wad soczewki dzieli się na:

  • sferyczne,
  • toryczne,
  • multifokalne.

Istnieją jeszcze soczewki kolorowe (barwne, kosmetyczne, „zerówki”), które nie muszą korygować wad wzroku, a noszone są zazwyczaj w celach estetycznych. Zmieniają zabarwienie tęczówki.

Charakterystyka soczewek sferycznych

Soczewki sferyczne, jak wskazuje ich nazwa, służą do korygowania wady sferycznej. Dzięki nim można skorygować następujące wady:

  • Krótkowzroczność – inaczej miopia, to jedna z najpowszechniejszych wad refrakcyjnych wzroku. Znajdujące się blisko obiekty są ostre, nieostre stają się natomiast te zlokalizowane daleko. W krótkowzroczności układ optyczny oka nieprawidłowo skupia promienie świetlne. Krótkowzroczność to efekt nadmiernego wydłużenia gałki ocznej w wymiarze przednio-tylnym lub zbytniego załamywania promieni przez struktury oka odpowiedzialne za ogniskowanie (ogniskowa znajduje się wtedy przed siatkówką).
  • Nadwzroczność (dalekowzroczność) – druga, obok krótkowzroczności, najczęstsza wada referencyjna wzroku, w której ma miejsce nieostre widzenie blisko znajdujących się przedmiotów. Nadwzroczność stwierdza się, gdy promienie światła ogniskowane są umiejscowione za siatkówką oka. Przyczyna wady to zbyt krótka gałka oczna albo zbyt słabe załamywanie światła przez układ optyczny.

Szkła soczewek sferycznych odznaczają się jednakową grubością. Są to soczewki jednoogniskowe, w których liczba dioptrii jest taka sama w obu szkłach. Soczewki sferyczne kształtem przypominają wycinek kuli. Soczewki sferyczne noszone w celu skorygowania krótkowzroczności („minusy”) są najcieńsze w centralnej części, a najgrubsze po bokach, natomiast soczewki sferyczne noszone w celu skorygowania nadwzroczności („plusy”) w środku są najgrubsze, a po bokach cieńsze.

Jak wygląda zabieg laserowej korekcji wzroku?

Zobacz film: Laserowa korekcja wzroku. Jak wygląda taki zabieg? Źródło: Klinika urody

Soczewki sferyczne a toryczne

Podczas gdy soczewka sferyczna noszona jest w celu korekcji krótkowzroczności i nadwzroczności, soczewki toryczne korygują wadę sferyczną i cylindryczną, czyli astygmatyzm (niezborność). W astygmatyzmie dochodzi do załamywania światła w dwóch płaszczyznach z różną siłą. Jest to skutek nieprawidłowego ukształtowania rogówki lub soczewki w jednym oku albo w obu oczach. Astygmatyzm najczęściej pojawia się już we wczesnym dzieciństwie, a wraz z powiększaniem się oczu wada się pogłębia.

Toryczne soczewki kontaktowe – w przeciwieństwie do soczewek sferycznych – mają różną moc (liczbę dioptrii). Można je nosić zamiast okularów ze szkłami cylindrycznymi.

Soczewki sferyczne a asferyczne

Soczewki asferyczne to najbardziej rozpowszechniony typ soczewek kontaktowych, za pomocą których można korygować większe wady wzroku znajdujące się w przedziale +/- 25 dioptrii. Mają płaską konstrukcję, przez co umiejscowione są bliżej oczu. Jeśli natomiast chodzi o kształt, to w przeciwieństwie do soczewek sferycznych nie są wycinkiem kuli (stanowią wycinek bardziej zaawansowanych figur).

Jaka soczewka kontaktowa?

Soczewki kontaktowe są wyrobem medycznym, dlatego zawsze powinien je dobierać specjalista (okulista, optometrysta) po wykonaniu badania wzroku. Należy pamiętać, że wada wzroku może być różna na obu gałkach ocznych. Współcześnie dostępne soczewki, w tym soczewki sferyczne, pomagają niemal całkowicie skorygować wady wzroku. Z kolei soczewki multifokalne (progresywne) mają więcej niż jedną krzywiznę sferyczną i przeznaczone są dla osób, u których wymagana jest korekcja zarówno bliży, jak i dali.

Pielęgnacja soczewek

Bez względu na rodzaj należy pamiętać o właściwej pielęgnacji soczewek kontaktowych. Najłatwiejsze w pielęgnacji są soczewki jednodniowe, które zmienia się codziennie, przed snem, nie wymagają więc żadnych zabiegów ani czyszczenia. Są szczególnie polecane osobom mającym skłonność do występowania alergii. Pozostałe typy soczewek codziennie po ściągnięciu należy przemyć płynem do pielęgnacji soczewek i przechowywać w specjalnie przeznaczonym do tego pojemniku. Przed założeniem soczewek należy dokładnie umyć i wytrzeć ręce. Obecnie specjaliści zalecają noszenie tych samych soczewek przez krótszy czas ze względu na ryzyko zanieczyszczeń i wywołania alergii.

Większość współcześnie produkowanych soczewek kontaktowych jest wyposażona w filtry chroniące przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB.

Soczewki kontaktowe należy systematycznie wymieniać na nowe zgodnie z zaleceniami specjalisty.

Data aktualizacji: 01.08.2018,
Opublikowano: 02.08.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak ochronić oczy przed smogiem? Coraz większy problem w dużych miastach  

Smog ma niekorzystny wpływ nie tylko na płuca, czy serce. Szkodzi również oczom. Jak bardzo jest dla nich niebezpieczny i co można zrobić, aby zminimalizować jego szkodliwe działanie? 

Czytaj więcej
Innowacyjna terapia przeciw cukrzycy – leczyć mają komórki wszczepione do oka

Cukrzyca to poważna choroba metaboliczna. Jednym z jej objawów jest prawidłowy poziom glukozy we krwi. Badacze ze Szwecji opracowali nowatorską metodę leczenia cukrzycy. Na czym polega?   

Czytaj więcej
Zaćma (katarakta) – poważna choroba oczu: rodzaje, przyczyny, objawy i leczenie

Zaćma to wrodzona lub nabyta choroba narządu wzroku, polegającą na powstawaniu plamek na soczewce oka. Jest ona jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty. Zwykle dotyka osoby w podeszłym wieku, a jej przyczyny nie są do końca poznane. Zazwyczaj dużą rolę przypisuje się czynnikom genetycznym oraz zaburzeniom o podłożu metabolicznym. Podstawowym objawem zaćmy jest obniżenie poziomu ostrości wzroku. Jedynym skutecznym sposobem leczenia tej choroby wzroku jest operacja.

Czytaj więcej
Kwalifikacja wady wzroku do korekcji laserowej - co musisz wiedzieć

Korekcja wad wzroku za pomocą lasera to popularna, skuteczna i szybka metoda pozbycia się wad wzroku. Wybór zabiegu laserowego może wydawać się kuszący, ale nie każda osoba jest odpowiednim kandydatem do tego rodzaju korekcji. Dowiedz się, dlaczego badanie przed laserową korekcją wzroku jest konieczne, jak wygląda oraz jakie są przeciwwskazania do wykonania takiego zabiegu.

Czytaj więcej
Zwyrodnienie plamki żółtej. Czy dieta i dobrze dobrane okulary mogą spowolnić rozwój choroby?

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to najczęściej diagnozowana choroba siatkówki oka. W Polsce dotkniętych jest nią już ponad 1,3 mln osób, a wśród nich 140 tys. cierpi na jej groźniejszą, wysiękową postać. Rozwój choroby spowalnia nie tylko odpowiednia terapia u okulisty. Sprawdź, jak dieta i nowoczesne urządzenia optyczne mogą pomóc osobom chorym na AMD.

Czytaj więcej
Przekrwione oczy u dziecka i dorosłego –­ jakie są najczęstsze przyczyny? Jak łagodzić objawy?

Przekrwione oczy mogą oznaczać podrażnienie spojówek bądź ich stan zapalny wywołany np. alergią lub inną infekcją. Zdarza się, że zaczerwienienie pojawia się w związku z chorobą innych części oka czy chorobą autoimmunologiczną. Często jest też przypadłością osób noszących soczewki kontaktowe.

Czytaj więcej
Oftalmoplegia (porażenie międzyjądrowe) – przyczyny, obraz kliniczny i leczenie

Oftalmoplegia to zespół objawów w obrębie narządu wzroku, którego występowanie związane jest z chorobami ośrodkowego układu nerwowego. Powoduje zaburzenia widzenia pod postacią dwojenia i oczopląsu.

Czytaj więcej
Okulary przeciwsłoneczne – z filtrem, polaryzacyjne, korekcyjne

Okulary przeciwsłoneczne pełnią funkcje ochronne, zapobiegając nadmiernemu przepuszczaniu szkodliwych promieni słonecznych do oka. Powinny być wyposażone w specjalny filtr. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją są odpowiednie dla kierowców i sportowców. Filtr fotochromowy stosuje się w okularach przeciwsłonecznych korekcyjnych. 

Czytaj więcej
O czym świadczy spuchnięte oko u dziecka? Leczenie i domowe sposoby na opuchnięte powieki

Spuchnięte oko u dziecka ma wiele przyczyn. Najczęściej obrzęk pojawia się razem z zapaleniem spojówek, jęczmieniem lub mechanicznym podrażnieniem oka. Wówczas mogą mu towarzyszyć inne objawy: zaczerwienienie, łzawienie, pieczenie i światłowstręt. Spuchnięte oczy u dziecka trzeba skonsultować z lekarzem.

Czytaj więcej
Zaćma i jaskra – czym różnią się te dwie choroby oczu?

Zaćma i jaskra to dwie najczęstsze, poważne choroby oczu prowadzące do ślepoty. O ile zaćma dotyczy uszkodzenia jednego elementu oka – soczewki, o tyle jaskra jest kompleksowym, postępującym procesem degeneracji włókien nerwowych odpowiedzialnych za transmisję wrażeń wzrokowych do mózgu.

Czytaj więcej