Czym są przytarczyce? Choroby i objawy przytarczyc

Fot: anetlanda / fotolia.com

Przytarczyce to grupa niewielkich gruczołów znajdujących się w obrębie tarczycy. Wydzielany przez nie hormon reguluje poziom wapnia i fosforu w organizmie. Zaburzona praca przytarczyc wiąże się z licznymi dolegliwościami uniemożliwiającymi normalne funkcjonowanie.

Przytarczyce są gruczołami endokrynnymi (dokrewnymi). Najczęściej u zdrowego człowieka znajdują się 4 tego typu gruczoły, choć możliwe jest wystąpienie 1, a nawet 8 przytarczyc! Zazwyczaj ułożone są w pary i zlokalizowane w biegunach tarczycy. Choć są niewielkie, to silnie wpływają na funkcjonowanie organizmu.

Przytarczyce – budowa

Pojedyncza przytarczyca rozmiarem dorównuje ziarnom grochu, nie przekraczając 6–7 mm długości. Jak informują endokrynolodzy, przytarczyce bardzo rzadko mogą występować w okolicach grasicy, we wnętrzu tarczycy, worku osierdziowym, śródpiersiu, a nawet w jamie brzusznej! Brak symetryczności w położeniu przytarczyc może stanowić przeszkodę lub duże trudności w przypadku operacji chirurgicznej tarczycy. Budowa wewnętrzna przytarczyc podzielona jest na płaciki. Komórki w nich zawarte produkują parathormon (PTH).

Przytarczyce – hormon PTH

Przytarczyce produkują hormon zwany parathormonem. Odpowiada on za regulację hormonalną gospodarki wapniowo-fosforanowej w organizmie. PTH zwiększa stężenie wapnia w płynach zewnątrzkomórkowych za sprawą kilku procesów:

  • wzrostu wchłaniania wapnia i fosforanów w jelitach (w wyniku zwiększonej aktywacji witaminy D3);
  • „odwapniania” kości (absorpcji wapnia z kości);
  • wzrostu wchłaniania zwrotnego wapnia w nerkach;
  • hamowania wchłaniania zwrotnego fosforanów w nerkach.

Im więcej wapnia we krwi, tym mniejsze uwalnianie hormonu PTH. Z kolei spadek stężenia witaminy D3 pobudza wydzielanie PTH przez przytarczyce. Zaburzona równowaga pomiędzy parathormonem, wapniem a witaminą D3 prowadzi do szeregu groźnych dla zdrowia zaburzeń.

Przytarczyce – choroby

Endokrynolodzy wyróżniają szereg zaburzeń pracy przytarczyc prowadzących do licznych chorób. Zazwyczaj są to:

  • pierwotna niedoczynność przytarczyc;
  • wtórna niedoczynność przytarczyc;
  • rzekoma niedoczynność przytarczyc;
  • pierwotna nadczynność przytarczyc;
  • wtórna nadczynność przytarczyc.

Niedoczynność przytarczyc – pierwotna, wtórna, rzekoma

W przypadku niedoczynności pracy przytarczyc mówi się o zbyt małej produkcji parathormonu.

Częstą przyczyną pierwotnej niedoczynności przytarczycy jest usunięcie gruczołów w czasie operacji wycięcia tarczycy. Zdecydowanie rzadszym powodem jest zniszczenie przytarczyc w wyniku napromieniowania szyi lub jej urazów. Pierwotna niedoczynność przytarczyc może być także spowodowana zespołem niedoczynności wielogruczołowej, chorobami mitochondrialnymi, a także wrodzoną lub dziedziczną niedoczynnością tarczyc.

W wyniku niedoboru PTH dochodzi do obniżenia poziomu wapnia we krwi (hipokalcemii) oraz zwiększonego stężenia fosforanów we krwi (hiperfosfatemii). Wśród objawów hipokalcemii najczęściej występuje tężyczka objawiająca się znaczną pobudliwością mięśni. Tężyczkę dzieli się na jawną oraz utajoną. Charakterystyczne dla tężyczki jawnej jest występowanie parestezji, mrowienia, drętwienia, napadów drgawek lub skurczów pojedynczych grup mięśni. Objawami tężyczki utajonej są kurcze mięśni mimicznych, zgięcie grzbietowe stopy, kurcze mięśni dłoni i przedramienia, zmęczenie, kołatania serca, wzmożona pobudliwość nerwowa.

Wtórna niedoczynność przytarczyc jest charakteryzowana jako niedostateczne wydzielanie PTH w przypadku hiperkalcemii niezależnej od PTH. Zdarza się stosunkowo rzadko, a jej objawami są wzmożone pragnienie, wielomocz, obniżenie łaknienia, wymioty, nudności, zaparcia, osłabienie mięśniowe, bóle brzucha, senność, bóle głowy i obniżenie nastroju.

Rzekoma niedoczynność przytarczyc zwana jest także zespołem Albrighta. To grupa uwarunkowanych genetycznie chorób metabolizmu, związanych z niedoborem wapnia w organizmie oraz hiperfosfatemii.

Nadczynność przytarczyc – pierwotna, wtórna

Z nadczynnością przytarczyc mamy do czynienia, gdy w organizmie zachodzi stan wzmożonej produkcji parathormonu. To bardzo niebezpieczny proces, który prowadzi do znacznego odwapnienia kości.

Pierwotna nadczynność przytarczyc wiąże się najczęściej z obecnością gruczolaka przytarczyc. Zdecydowanie rzadziej powoduje ją przerost przytarczyc lub ich rak. Zespoły gruczolakowatości wewnątrzwydzielniczej, które wpływają na pierwotną nadczynność przytarczyc, dzieli się na zespół Wermera i zespół Sipple’a.

Zespół Wermera to objawy współwystępowania pierwotnej nadczynności przytarczyc, guza trzustki i guza przedniego płata przysadki. Zespół Sipple’a to pierwotna nadczynność tarczyc wraz z rakiem tarczycy i guzem nadnerczy.

Pierwotna nadczynność przytarczyc często przebiega bezobjawowo, lecz wśród najczęstszych objawów występuje: osteoporoza, bóle kostne, złamania, trudność w koncentracji, zaburzenia rytmu serca, choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy, niewydolność nerek, a także objawy charakterystyczne dla niedoczynności przytarczyc.

Wtórna nadczynność przytarczyc polega na wzmożonym wydzielaniu PTH w związku z hipokalcemią. Spowodowana jest najczęściej przewlekłą niewydolnością nerek.

Zobacz film: Jak wygląda tarczyca zdrowa i z Hashimoto. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 29.12.2017,
Opublikowano: 23.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak prawidłowo przyjmować leki na tarczycę? 

Przy problemach z tarczycą chorzy przyjmują leki na bazie hormonów. Na skuteczność terapii wpływa dieta oraz to, po jaki płyn sięga pacjent, aby połknąć lek. O czym, należy pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Brzuch tarczycowy - kiedy się pojawia i jak go rozpoznać?

Duży brzuch tarczycowy jest jednym z wielu objawów przewlekłej i nieleczonej odpowiednio niedoczynności tarczycy. W chorobie tej brzuch jest wzdęty, występują zaparcia, a tkanka tłuszczowa odkłada się na całym jego obszarze. Do postawienia diagnozy zaburzeń w funkcjonowaniu tarczycy konieczne jest wykazanie nieprawidłowych poziomów hormonów we krwi.

Czytaj więcej
Dieta a Hashimoto - co jeść przy chorobie hashimoto?

Choroba Hashimoto powoduje ostre zapalenie tarczycy, co zaburza funkcjonowanie wydzielanych przez nią hormonów. Metodą leczenia schorzenia immunologicznego jest zastosowanie odpowiedniej diety, dobranej indywidualnie do potrzeb pacjenta. Dieta w walce z Hashimoto - jaką wybrać? Produkty wskazane w diecie na Hashimoto to, np.: oleje roślinne nierafinowane, owoce, warzywa, ryby, skorupiaki, roślinne mleka, orzechy oraz jaja.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Jak dobrać suplementy diety przy niedoczynności tarczycy i chorobie Hashimoto? 

Problemy z tarczycą ma coraz więcej osób. Dzięki odpowiedniej terapii hormonalnej można przywrócić prawidłową pracę gruczołu. W przypadku pacjentów, którzy zmagają się z niedoczynnością tarczycy lub chorobą Hashimoto leczenie uzupełnia się o suplementy diety. Jakie preparaty będą dla nich najlepsze?

Czytaj więcej
Choroby tarczycy - kiedy konieczny jest zabieg? Nowoczesne operacje tarczycy bez blizn i powikłań

Choroby tarczycy tylko w niektórych przypadkach wymagają leczenia operacyjnego. Jeśli operacja jest konieczna, to coraz częściej stosuje się precyzyjne i mało inwazyjne zabiegi – tłumaczył prezes Polskiego Klubu Chirurgii Endokrynologicznej prof. Marcin Barczyński.

Czytaj więcej
Nadczynność tarczycy. Co jeść przy problemach z tarczycą?

Nadczynność tarczycy zdecydowanie częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Wynika to z gospodarki hormonalnej organizmu. Jak się okazuje, dieta przy nadczynności tarczycy ma ogromne znacznie. Specjaliści zalecają spożywanie większej ilości posiłków o mniejszej zawartości kalorii.

Czytaj więcej
Dren Redona - pielęgnacja. Kiedy się stosuje?

Zestaw do drenażu ssącego Redona jest szeroko stosowany w medycynie. Pozwala na dokładne usunięcie, przede wszystkim z miejsca operowanego (np. w jamie brzusznej czy w okolicy tarczycy), gromadzących się wydzielin, takich jak krew i płyn surowiczy. Na zestaw składają się dren oraz butelka ssąca Redona.

Czytaj więcej
Czym jest torbiel tarczycy? Jak się objawia i jak ją leczyć?

Torbiel tarczycy może towarzyszyć zarówno niedoczynności, jak i nadczynności tego gruczołu. Czasami przez długi czas nie daje żadnych specyficznych objawów. Dokładna przyczyna powstawania torbieli tarczycy nie została jeszcze poznana.

Czytaj więcej
Leczenie jodem radioaktywnym – kiedy się je stosuje?

Leczenie jodem radioaktywnym wykorzystywane jest przede wszystkim w leczeniu chorób tarczycy, w wyniku których dochodzi do nadczynności tego organu. Chodzi zwłaszcza o chorobę Gravesa-Basedowa, wole guzkowe tarczycy oraz gruczolaka toksycznego. To jednak nie jedyne schorzenia, przy których leczeniu sięga się po radiojod.

Czytaj więcej