Czym są odruchy noworodka? Na czym polega odruch Moro, Babińskiego i ATOS?

Fot: dinaphoto / fotolia.com

Odruchy niemowlęce inaczej nazywane są odruchami pierwotnymi. Są to odruchy fizjologicznie, które pojawiają się podczas okresu rozwojowego. Jednymi z głównych odruchów niemowlęcych są odruch Moro, odruch Babińskiego czy odruch ATOS.

Badanie odruchów noworodka to jedna z podstawowych czynności wykonywanych po porodzie. Na jego podstawie stwierdza się czy dziecko dobrze radzi sobie poza łonem matki.

Zobacz także: Pierwsze wspólne tygodnie z noworodkiem. Sprawdź, co może mu przeszkadzać

Odruch Moro

Odruch Moro (tzw. obejmowania) to odruch pojawiający się jako odpowiedź na niespodziewany bodziec dźwiękowy (nagły hałas), wzrokowy (zmiana światła), przedsionkowy (gwałtowna zmiana położenia ciała noworodka, zwłaszcza pozycji głowy i jej odgięcie o 30 stopni czy szybkie opuszczenie dziecka o 20 cm i podniesienie do poprzedniego poziomu) i dotykowy (ból, zmiana temperatury).

Odruch Moro

pojawia się w 28 tygodniu ciąży. Uwidacznia się w życiu płodowym przez prostowanie i rozwieranie palców oraz odwodzenie górnych kończyn. Odruch osiąga pełną dojrzałość w momencie narodzin i pozostaje aktywny do 3-4 miesiąca życia.

Składa się z dwóch faz:

  • ruch w pierwszej fazie przepływa od centrum do peryferii ciała - otwarcie środka ciała, prostowanie kończyn i palców, głęboki wdech, zatrzymanie w tej pozycji, uczucie dezorientacji spowodowane utratą stabilności i grawitacji;
  • ruch w drugiej fazie przepływa od peryferii ciała do centrum - zamknięcie środka ciała, zgięcie kończyn w pozycji obejmowania, zaciśnięcie palców w pięść, wydech, płacz, powrót do pozycji płodowej spowodowany próbą ucieczki przed bodźcem oraz ochrony.

Zobacz także: Rozwój dziecka miesiąc po miesiącu - kalendarz pierwszego roku

Odruchowi Moro towarzyszą: nagłe pobudzenie, szybkie oddychanie, zaczerwienie skóry, zamarcie, przyspieszona praca serca, uaktywnienie reakcji "walcz lub uciekaj" i wzrost ciśnienia krwi.

Niewygaszony odruch Moro powoduje, że dzieci są bojaźliwe, nadaktywne, łakome, nadwrażliwe na bodźce, trudno nawiązują kontakty, okazują dominację, ciągle odczuwają stres, mają obniżoną odporność, niską samoocenę oraz predyspozycje do astmy, alergii, infekcji, bólu głowy, choroby lokomocyjnej, lęku wysokości i fobii.

Odruch Babińskiego

Odruch Babińskiego sprawdza się drażniąc skórę bocznej dolnej powierzchni stopy. Duży palec napręża się, prostuje, unosi do góry, a stopa wykrzywia się do środka. Może mu towarzyszyć zgięcie kończyny dolnej w 3 stawach i odruch podeszwowy pozostałych palców, czyli zgięcie do dołu i wachlarzowe rozstawienie. Wynika z niedojrzałego układu nerwowego. Odruch pojawia się u noworodków do 3 tygodnia życia. Zanika zazwyczaj po pierwszych 6 miesiącach. Jeśli utrzymuje się do 3 roku życia, świadczy to o uszkodzeniu drogi korowo-rdzeniowej. Zastąpiony zostaje odruchem podeszwy, czyli zwijaniem palców do wewnątrz.

Odruch Babińskiego odpowiada za kształtowanie się dużej motoryki, równomierne rozłożenie ciężaru ciała, rozwój mowy i prawidłową postawę ciała. Nasilony sprawia, że chodzi się na zewnętrznej stronie stopy, opóźniony, że na wewnętrznej. Zbyt późne pojawienie się odruchu
powoduje trudności we wzajemnej koordynacji dużej i małej motoryki.

Odruch ATOS

Skrót ATOS oznacza asymetryczny toniczny odruch szyjny. Jest to obrót głowy dziecka w bok, który powoduje wzrost napięcia zginaczy po stronie twarzowej czaszki oraz wyprost kończyn po stronie przeciwnej. Gdy leżącemu na plecach dziecku odwrócimy głowę w bok, noga i ręka po tej samej stronie ciała wyprostują się, zaś kończyny po drugiej stronie ciała zegną się w stawach. Dziecko w trakcie sprawdzania odruchu ATOS przyjmuje postawę ciała podobną do tej, jaką przyjmują szermierzy. Dlatego nazywa się go odruchem szermierza. Występuje u noworodków od urodzenia do ukończenia 6 miesiąca życia. Zauważalny jest około 18 tygodnia trwania ciąży, gdy kobieta doświadcza pierwszych ruchów dziecka. Odruch ATOS ułatwia noworodkom przechodzenie przez kanał rodny podczas porodu. Część badaczy uważa, iż poród naturalny go wzmacnia. Z kolei kleszczowy i wykonany przez cesarskie cięcie przyczyniają się do jego zaburzeń. Podczas życia płodowego odpowiada za poruszanie się dziecka, czyli odczuwane przez ciężarną kopanie. W pierwszych miesiącach życia dziecka odgrywa bardzo ważną rolę. Odruch ATOS pozwala na doskonalenie napięcia mięśniowego, wspomaga pracę mięśnia czworobocznego lędźwi, ćwiczy ruchy ciała na bok oraz ruch sięgania, stymuluje układ przedsionkowy, kształtowanie poczucia odległości i koordynacji ręka - oko oraz wyrabia umiejętności uwalniania się od zbędnych emocji. Uważa się, że jeśli odruch ATOS trwa nadal u ponad półrocznych dzieci, świadczy o nieprawidłowym funkcjonowaniu ośrodkowego układu nerwowego. Nazywa się go wówczas przetrwałym odruchem ATOS. Konsekwencjami tego stanu w przyszłości mogą być:

  • zaburzenia rozwoju funkcji lokomocyjnych,
  • utrudnienie wykonywania naprzemiennych ruchów rąk i nóg, jednostronne ruchy kończyn,
  • opóźnienie procesu tworzenia się osłonki tłuszczowej wokół włókien nerwowych w mózgu oraz rdzeniu kręgowym,
  • nieefektywne przekazywanie impulsów nerwowych,
  • zachwianie równowagi przy ruchach głowy, bieganiu i skakaniu,
  • zaburzenia rozwoju percepcji wzrokowej, a zwłaszcza stabilizacji pola widzenia, izolacji ruchów oczu od ruchów głowy,
  • nieprawidłowości przy chwytaniu narzędzia pisarskiego, brzydkie pismo, kłopoty z ortografią i gramatyką, dysleksja, dysgrafia,
  • trudności z koncentracją,
  • trudności z opanowaniem jazdy na rowerze,
  • przekraczanie linii środkowej ciała (problem z przekładaniem zabawek z ręki do ręki),
  • zaburzenia procesu pełzania i raczkowania i poczucia równowagi podczas nauki chodzenia,
  • zaburzenia koordynacji ręka - oko oraz wodzenia wzrokiem w linii poziomej.

Zobacz film: Szczepionki zalecane u dzieci. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 26.12.2017,
Opublikowano: 29.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Duszący kaszel u małego dziecka: jakie są możliwe komplikacje? 

Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu. Kiedy coś podrażnia gardło lub drogi oddechowe, odruch kaszlowy jest sposobem na wydalenie substancji drażniących. Jednak może być też objawem choroby, która przynosi różne komplikacje. Sprawdź, o czym może świadczyć duszący kaszel u małego dziecka. 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej