Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Fot.: Votash / stock.adobe.com

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Bardzo często osoby borykające się z modzelami podejmują się samodzielnego usuwania ich np. przy pomocy nożyka. Jest to bardzo ryzykowne, ponieważ może wywoływać m.in. zakażenie. Leczenie modzeli powinno odbywać się albo w gabinecie podologicznym, albo u ortopedy – zależnie od zaawansowania problemu.

Modzele – czym są?

Modzel to duża, plackowata narośl ze zgrubiałej skóry. Jest żółtawa, miękka, o zacierających się granicach. Nazywa się ją potocznie odciskiem, gdyż jest to ognisko wzmożonego rogowacenia. Najczęściej spotyka się ją na podeszwie stopy, jednak może występować także na górnej części stopy, np. gdy obuwie jest za ciasne. Jest wynikiem obciążenia lub przeciążenia stopy. Modzele tworzą się wtedy, gdy skóra jest ugniatana w danym miejscu, np. pod główką kości śródstopia, co prowadzi do słabszego ukrwienia tego miejsca i w konsekwencji obumarcia skóry. Warto podkreślić, że bardzo często są one mylone np. z nagniotkami. Jednak są między nimi znacząca różnica – modzele nie tworzą się, tak jak nagniotki, na stawach palców stóp. Są bolesne, dlatego osoby, które je posiadają, powinny je leczyć, aby odzyskać komfort chodzenia.

Modzele na stopie (np. na pięcie) – przyczyny

Modzele na stopie nierzadko wywołują ból nie do zniesienia. Szczególny dyskomfort odczuwa się przy ucisku. Jeśli osoba, która się z nimi boryka, nie zareaguje w porę, może wytworzyć się w tych miejscach stan zapalny, który w najgorszym wypadku będzie znacznie utrudniał poruszanie się i w konsekwencji całkowicie je uniemożliwi. Jeśli modzele zajmują znaczną część stopy, są np. na pięcie, będą także utrudniały chodzenie.

Zobacz film: Jak prawidłowo pielęgnować stopy? Źródło: Stylowy Magazyn.

Przyczyn powstawania tego typu narośli może być wiele. Najczęstszym powodem są ciasne buty, które przyczyniają się do obumarcia skóry. Innym są buty na wysokim obcasie, które z kolei uciskają stopę w jej przedniej części. Luźne obuwie także może spowodować otarcia. Dotyczy to szczególnie butów z cienką podeszwą, w których tworzy się większy nacisk na stopę. Inną przyczyną powstawania modzeli jest chodzenie bez butów lub noszenie ich bez skarpetek. Jest to także przypadłość osób chorujących na reumatoidalne zapalenie stawów – odciski powstają, gdy nie podejmuje się leczenia tej choroby. Ponadto pojawiają się także u osób mających płaskostopie lub ostrogi piętowe.

Jak usunąć modzele? Jakie leczenie warto zastosować?

Aby uniknąć bólu, warto dowiedzieć się, jak usunąć modzele. Ich eliminacja polega na ścieraniu i wycinaniu obumarłej skóry. Aby pozbyć się ich skutecznie, należy robić to regularnie i najlepiej z pomocą lekarza. Warto podkreślić, że leczenie specjalistyczne jest jedynym, właściwym i bezpiecznym rozwiązaniem, gdyż np. samodzielne wycinanie ich nożykiem może wywołać zakażenie. Aby wspomóc działania terapeutyczne, można kupić w aptece specjalny plaster, który nakleja się na zmianę chorobową i nosi przez kilka dni. Po upływie tego czasu odkleja się go, a następnie odcisk należy wymoczyć i zetrzeć pilnikiem. Jeśli modzele są w zaawansowanym stanie, takie zabiegi mogą nie pomóc. Konieczne będzie wtedy podjęcie leczenia ortopedycznego, które polega np. na podwyższeniu sklepienia stopy. Jest to jednak ostateczność, którą podejmuje się dopiero po wypróbowaniu mniej inwazyjnych sposobów. Przed podjęciem tej decyzji lekarz może zalecić korzystanie ze specjalnych wkładek do butów, które korygują wadę konstrukcji stopy. Dzięki temu obciążenie rozkładane jest na niej równomiernie i tym samym modzele nie tworzą się. Innym sposobem jest używanie żelowych wkładek do butów lub specjalnych gąbek do zakupienia w aptece, które przynoszą taki sam skutek, jak specjalistyczne wkładki.

Jak usunąć modzele domowym sposobem? Czy domowe sposoby są skuteczne?

Domowe sposoby na modzele są skuteczne tylko wtedy, jeśli zmiany nie są w zaawansowanym stanie lub jeśli te metody są wsparciem dla specjalistycznego leczenia. Stosowanie ich w przypadku zaawansowanych zmian chorobowych może skutkować pogorszeniem ich stanu, a nawet prowadzić do zwiększenia bólu i unieruchomienia. Jeśli jednak domowe sposoby są wsparciem dla terapii, mogą przyspieszać regenerację stopy i szybciej przywracać komfort w tej części ciała. W początkowej fazie rozwoju modzeli skutecznym rozwiązaniem jest stosowanie kremów nawilżających, które zmiękczają zmiany. Dobrą techniką jest również moczenie stóp, po którym ściera się je pumeksem lub tarką. Jeśli metoda będzie stosowana regularnie, obumarła skóra będzie stopniowo usuwana. Domowe sposoby na modzele to również noszenie miękkiego i wygodnego obuwia oraz skarpet, a do tego bandażowanie stóp na czas gojenia. Inną metodą jest zastosowanie preparatów zawierających kwas salicylowy. Jest to metoda z wyboru zalecana przez lekarzy w przypadku niewielkich modzeli.

Zobacz film: Domowe sposoby na piękne stopy. Źródło: Dzień Dobry TVN

Bibliografia:

1. P. Bielawski, Podologia w praktyce: Odcisk

2. A. Kwieciński, Choroby stóp

Data aktualizacji: 25.01.2023,
Opublikowano: 26.01.2023 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej