Czym są ćwiczenia redresyjne? Wskazania i przeciwwskazania do ćwiczeń redresyjnych

Fot. FatCamera / Getty Images

Ćwiczenia redresyjne przeprowadzane są w celu rozciągnięcia przykurczonych tkanek okołostawowych. Stan ten może być konsekwencją zmian zapalnych stawów, zaburzenia równowagi mięśniowej czy długotrwałego unieruchomienia. Ćwiczenia wykonuje terapeuta bez czynnego udziału chorego.

Ćwiczenia redresyjne umożliwiają powiększenie zakresu ruchu w stawie. Pozwalają na przezwyciężenie oporu tkankowego. Wpływają korzystnie na długość i elastyczność mięśni. Podczas redresji następuje odciągnięcie od siebie powierzchni stawowych kości. W konsekwencji dochodzi do zmniejszenia nacisku wywieranego na receptory bólowe i redukcji dolegliwości bólowych.

Czym są ćwiczenia redresyjne?

Ćwiczenia redresyjne stosowane są w fizjoterapii. Polegają na rozciąganiu przykurczonych tkanek miękkich, żeby uzyskać fizjologiczny zakres ruchu w stawie. Mają charakter ćwiczeń biernych. Oznacza to, że wykonuje je terapeuta z użyciem własnej siły, jednak bez czynnego uczestnictwa chorego. Charakterystyczną cechą ćwiczeń redresyjnych jest wejście w granicę bólu chorego. Potęga ćwiczeń dawkowana jest indywidualnie. Przez cały czas ich trwania terapeuta powinien utrzymywać kontakt z chorym i bacznie go obserwować. Specjaliści zwracają uwagę, żeby po osiągnięciu satysfakcjonujących wyników redresji wprowadzić ćwiczenia czynne z oporem, które utrwalą uzyskany ruch w stawie.

Czym są wyciągi redresyjne?

Zbliżone działanie do ćwiczeń redresyjnych wykazują wyciągi redresyjne. Stanowią nieco bardziej dynamiczną formę oddziaływania na staw. Siła wykorzystywana do rozciągnięcia tkanek nie pochodzi jak w klasycznej redresji z tej manualnie przyłożonej przez terapeutę, a z systemu ciężarkowo-bloczkowego. Wyciąg trwa około 30 minut, przy czym na 5 minut przed zakończeniem obciążenie powinno zostać zredukowane do 70%.

W jakim celu wykonuje się ćwiczenia redresyjne?

Ćwiczenia bierne redresyjne wykonuje się, żeby zapobiec powstawaniu odleżyn, obrzęków zastoinowych, przykurczów i zesztywnień stawów. Zapewniają zamianę ruchu biernego na ruch czynny w mięśniach. Dodatkowo usprawniają krążenie krwi i chłonki. Zmniejszają nasilenie zmian degeneracyjnych. Pozwalają na zachowanie czucia proprioceptywnego, czyli tzw. czucia głębokiego, kinestezji czy zmysłu kinestetycznego, co rozumie się jako orientację ułożenia części własnego ciała. Ich celem jest także utrzymanie pamięci ruchowej.

Zobaczcie także ćwiczenia rozciągające zginacze stawu biodrowego:

Zobacz film: Rozciąganie zginaczy stawu biodrowego i mięśni pośladków. Źródło: 36,6

Ćwiczenia redresyjne – wskazania

Wśród wskazań do wykonywania ćwiczeń redresyjnych wymienia się: porażenia i niedowłady mięśni, zwiększone napięcie spastyczne mięśni, zaburzenie równowagi mięśniowej między agonistami i antagonistami, nieprawidłową trofikę tkanek miękkich, nieutrwalone ograniczenia ruchomości stawu. Ćwiczenia polecane są w przypadku chorób układu krążenia, we wczesnym okresie zawału mięśnia sercowego, po zabiegu operacyjnym. Dodatkowo przygotowują kończyny do ponownego ruchu po okresie długiego unieruchomienia. Wskazane są do uzyskania lub zachowania odpowiedniej elastyczności i długości mięśni.

Ćwiczenia redresyjne – przeciwwskazania

Wśród przeciwwskazań do wykonywania ćwiczeń redresyjnych wymienia się: ostre stany zapalne stawów, temperaturę powyżej 38°C, stany zapalne tkanek okołostawowych, naruszoną ciągłość skóry i tkanek miękkich, stany zapalne żył. Dodatkowo ćwiczenia nie powinny być wykonywane w przypadku złamań, zwichnięć, stanów pourazowych oraz po zabiegach operacyjnych, zanim wyjęte zostaną szwy. Ćwiczenia niewskazane są dla osób w ciężkim stanie ogólnym, podwyższonym ciśnieniu tętniczym, ze stwierdzonymi zmianami w gęstości mineralnej kości, jak osteomalacja i osteoporoza. Przeciwwskazaniami są też stan po nakłuciu dolędźwiowym i tomografii komputerowej z kontrastem oraz osłabiające strukturę kości morfologiczne zmiany, jak te wywołane przez chorobę nowotworową. Możliwe skutki uboczne przeprowadzonych mimo przeciwwskazań ćwiczeń redresyjnych to m.in.: złamania kości, zerwanie lub naderwanie mięśni lub ścięgien, uszkodzenia aparatu więzadłowo-torebkowego.

Przygotowanie do ćwiczeń redresyjnych

Ćwiczenia redresyjne wymagają specjalnego przygotowania. Konieczna jest właściwie zaaplikowana stabilizacja. Należy ją podać w miejscu nad poddawanym zabiegowi stawem. Pamiętać trzeba o poinformowaniu chorego o ryzyku wystąpienia bólu, by doświadczenie go podczas ćwiczeń nie było szokiem. Z uwagi na prawdopodobieństwo pojawienia się bólu redresjonowanych mięśni wskazane jest ich należyte przygotowanie w formie działania cieplnego, które wywołuje rozluźnienie i przekrwienie tkanek. Zastosowanie znajduje m.in.: termożel, lampa sollux, masaż. Możliwe jest także podanie środków przeciwbólowych.

Ćwiczenia redresyjne – przykłady

Oto przykładowe ćwiczenie redresyjne stawu kolanowego:

W pozycji leżenia przodem wykonuje się bierne zbliżanie pięty do pośladka. Celem redresji jest rozciągnięcie tkanek położonych na przedniej powierzchni stawu kolanowego oraz mięśnia prostego uda. Ruch redresyjny wykonuje się ostrożnie, przy uwzględnieniu połączonych z trakcją biernych ruchów ślizgowych w stawie. Po wykonaniu ruchu redresującego kończynę należy sprowadzić do pozycji wyjściowej, co pozwoli na przerwę dla rozluźnienia mięśni.

Bibliografia:

1. Kiwerski J., Rehabilitacja medyczna, PZWL, Warszawa 2005.

2. Rosławski A., Skolimowski T., Podstawy wykonywania ćwiczeń leczniczych, PZWL, Warszawa 2014.

3. Zembaty A., Kinezyterapia, t. II, Kasper, Kraków 2003.

Data aktualizacji: 29.07.2019,
Opublikowano: 29.07.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Kość udowa – budowa, złamania, leczenie i rehabilitacja

Kość udowa (łac. femur) to największa i najdłuższa kość organizmu człowieka. Stanowi jeden z elementów konstrukcyjnych kończyny dolnej i przenosi olbrzymie obciążenia – zarówno statyczne, jak i dynamiczne. Do jej uszkodzeń dochodzi najczęściej w obrębie tzw. szyjki.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na kręgozmyk lędźwiowy – jak wygląda rehabilitacja, przykładowe ćwiczenia

Ćwiczenia na kręgozmyk są niezbędne w przywracaniu prawidłowej mechaniki kręgosłupa i eliminacji dokuczliwych objawów bólowych. Ich głównym celem jest repozycja przesuniętych kręgów oraz poprawa kondycji powięzi przykręgosłupowej. Ćwiczenia należy wykonywać tylko na zlecenie lekarza.

Czytaj więcej
Pole magnetyczne w rehabilitacji – kiedy wykonuje się tego rodzaju zabiegi? Jak pole magnetyczne wpływa na organizm?

Pole magnetyczne jest szeroko wykorzystywane w medycynie, zwłaszcza w rehabilitacji. Zabiegi z jego użyciem przyspieszają gojenie się ran, a także łagodzą stan zapalny i ból skupiony np. w obrębie układu kostnego. Jak działa pole magnetyczne?

Czytaj więcej
Ścieżka Kneippa – na czym polega zabieg i jakie są wskazania do niego?

Ścieżka Kneippa to leczniczy spacer w wodzie o zmiennej temperaturze. Istnieje wiele wskazań do stosowania tej bardzo bezpiecznej i skutecznej metody. Pomocna jest m.in. w przypadku zaburzeń krążenia dolnych kończyn, migrenowych bólów głowy, problemów z przemianą materii i przy obniżonej odporności.

Czytaj więcej
Jak leczyć wypuklinę krążka międzykręgowego – metody terapii

Wypuklina krążka międzykręgowego to wysunięcie części dysku w stronę kanału kręgowego. W zależności od stopnia i miejsca impresji rdzenia, schorzenie wywołuje różnorodne objawy neurologiczne. Choroba wymaga kompleksowego leczenia.

Czytaj więcej
Zespół “trzaskającego” biodra – metody leczenia, sposoby łagodzące dolegliwości

Zespół „trzaskającego” biodra to grupa dokuczliwych objawów, charakteryzujących się słyszalnym tarciem oraz odczuwalnym przeskakiwaniem tkanek w okolicy krętarza większego, wywołujących ból. Schorzenie, poddawane metodom zachowawczym, czyli ćwiczeniom i rehabilitacji, zwykle ustępuje.

Czytaj więcej