Czym nie należy popijać leków? Pytamy eksperta

Thanit Weerawan/getty images

Przyjmując lek doustny odruchowo sięgamy po coś do picia. Czy aby na pewno leki trzeba zawsze popijać? A jeżeli już to robimy, to czy każdy napój się do tego nadaje? Zapytaliśmy o to farmaceutę Grzegorza Carowicza.

Popijać leki czy nie?

Suplementy diety na wzmocnienie odporności, tabletki przeciwbólowe, leki przy nagłej infekcji, a może medykamenty stosowane przy chorobach przewlekłych. Każdy z nas częściej lub rzadziej przyjmuje lekarstwa w postaci tabletek. Większość, choć są wyjątki, by przełknąć tabletkę potrzebuje czegoś do picia. Napój ułatwia przełknięcie i neutralizuje nieprzyjemny zwykle, gorzki smak tabletki. Popicie leku jest również ważne z innego powodu.

By lek mógł rozpuścić się w żołądku musi zostać popity. Co więcej, dzięki tej odruchowej czynności, substancja czynna zawarta w lekarstwie ulega uwolnieniu. Substancja lecznicza rozpuszcza się jedynie w środowisku ciekłym. Tak uwolniona i rozpuszczona substancja lecznicza następnie ulega wchłonięciu z przewodu pokarmowego do krwiobiegu i podlega kolejnym etapom: dystrybucji, metabolizmu i wydalaniu.

Bez popijania uwalnianie się substancji leczniczej jest o wiele gorsze

-tłumaczy ekspert, farmaceuta Grzegorz Carowicz.

Czym popijać lekarstwa, a czym nie?

Leki należy popijać jedynie wodą. Niegazowaną, mineralną bądź przygotowaną w pokojowej temperaturze. Nigdy gorącą. Dlaczego?

Leki są produktami, w których składzie znajdziemy mnóstwo związków chemicznych. By dane lekarstwo mogło właściwie zadziałać, substancje lecznicze nie powinny wchodzić w reakcję z innymi substancjami chemicznym. Znajdziemy je zarówno w pożywieniu, jak i napojach. Jeżeli substancja czynna leku wejdzie w reakcję z innym związkiem, możemy otrzymać efekt niepożądany. Nie tylko opóźnimy wchłanianie i działanie lekarstwa, ale konsekwencje mogą być o wiele bardziej szkodliwe dla naszego zdrowia.

Jak wyjaśnia farmaceuta Grzegorz Carowicz, popijanie leków np. na nadciśnienie sokiem grejpfrutowym może spowodować, że stężenie leku w organizmie niebezpiecznie wzrośnie. Czym jest to spowodowane?

W soku grejpfrutowym są zawarte flawonoidy, w tym naryngenina, która powoduje, że stężenie leku kilkakrotnie wzrasta do niebezpiecznego poziomu

-mówi ekspert i dodaje, że wszystkie soki zakwaszają organizm, a więc mogą i zakwasić działanie medykamentu. Lekiem, który wchłania się w środowisku kwaśnym jest między innymi furagina, dlatego przyjmuje się ją w połączeniu z witaminą C.

Zobacz też: Jak prawidłowo przechowywać leki? Jakich błędów nie popełniać?

Czym absolutnie nie popijać leków?

Przyjmując leki sięgamy często po kawę lub herbatę. Niestety nie jest to dobre rozwiązanie. Herbata zawiera w swoim składzie garbniki, które powodują mniejsze wchłanianie żelaza. Zawarta zarówno w herbacie, jak i kawie kofeina również może wchodzić w interakcję z lekami powodując zaburzenia wchłaniania się substancji leczniczych. Jest jednak wyjątkowa sytuacja, w której dopuszcza się popicie lekarstwa kawą.

Kawa może czasami pomóc, ponieważ zwiększa działanie leku przeciwbólowego. Paracetamol połączony z kofeiną może pomóc przy bólu głowy

- tłumaczy Grzegorz Carowicz.

Tabletek nie należy również popijać słodkimi napojami oraz tzw. energetykami. Choć one również bazują na kofeinie, to oprócz niej, w kładzie napojów znajdziemy mnóstwo innych składników, między innymi cukier, czy sztuczne wzmacniacze smaku.

Leków nie należy również popijać mlekiem, który zawiera w swoim składzie wapń. A ten z kolei może wiązać niektóre substancje lecznicze np. zawarte w antybiotykach. W efekcie substancja lecznicza nie przenika z przewodu pokarmowego do krwiobiegu, nie dociera do miejsca, w którym powinna działać, a co za tym idzie - antybiotykoterapia jest nieskuteczna.

Mlekiem nie należy również popijać tabletek powlekanych, których substancje lecznicze uwalniają się dopiero w jelicie. Te lekarstwa mają charakterystyczny wygląd tzw. otoczkę, która jest odporna na działanie kwaśnego środowiska żołądka. Dzięki niej leki rozpuszczają się dopiero w swoim docelowym miejscu, czyli jelicie. Popijanie leków dojelitowych mlekiem prowadzi do tego, że pH treści żołądkowej zwiększa się, co prowadzi do tego, że otoczka powlekająca tabletkę rozpuszcza się już w żołądku i tam uwalnia substancje czynną, która drażni błonę śluzową żołądka.

Zobacz film: jak prawidłowo przewozić i przechowywać leki?

źródło: Dzień dobry TVN

Data aktualizacji: 20.05.2020,
Opublikowano: 20.05.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Welbi – wiedza o zdrowiu i narzędzia, by o nie zadbać w jednym miejscu

Czy wiesz, że co trzeci Polak ma zdiagnozowane nadciśnienie tętnicze, co ósmy cierpi na chorobę serca, a już ok. 10% społeczeństwa zmaga się z cukrzycą typu 2? Takie dane przedstawia najnowszy raport "Narodowy Test Zdrowia Polaków" z 2023 roku. Choroby przewlekłe to wyzwanie dzisiejszych czasów, a serwis Welbi.pl to odpowiedź na ten problem – to właśnie tutaj znajdziesz solidną dawkę aktualnej wiedzy o zdrowiu (np. o profilaktyce), a oprócz tego odpowiednie narzędzia, by o nie zadbać: prywatne ubezpieczenie zdrowotne i teleporady u lekarzy specjalistów.

Czytaj więcej
Biała piana podczas obróbki termicznej mięsa – co oznacza? 

Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie? 

Czytaj więcej
Jak wydłużyć swoje życie? To nie magia, te sposoby działają

Ludzkość od wieków szuka sposobów na długowieczność. Tymczasem - jak pokazują badania - droga do długiego życia jest znacznie prostsza, niż się wydaje.

Czytaj więcej
Niedosypianie w tygodniu i nadrabianie w weekend - jakie skutki odczuwa twój organizm?

W obecnych czasach wiele osób zaniedbuje sen ze względu na intensywny tryb życia i ciągły pośpiech. Niedosypianie w ciągu tygodnia, a następnie nadrabianie zaległości w weekend stanowi wówczas codzienność. Jednakże, ta praktyka może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie i samopoczucie. W niniejszym artykule omówimy, jakie skutki dla organizmu może mieć niedostateczna ilość snu w ciągu tygodnia oraz odsypianie w weekend.

Czytaj więcej
Okulary przeciwsłoneczne – z filtrem, polaryzacyjne, korekcyjne

Okulary przeciwsłoneczne pełnią funkcje ochronne, zapobiegając nadmiernemu przepuszczaniu szkodliwych promieni słonecznych do oka. Powinny być wyposażone w specjalny filtr. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją są odpowiednie dla kierowców i sportowców. Filtr fotochromowy stosuje się w okularach przeciwsłonecznych korekcyjnych. 

Czytaj więcej
Drogeria internetowa – kosmetyki Holika Holika,czyli lekko i naturalnie

Latem zaczynamy interesować się kosmetykami o lekkiej konsystencji z wyciągami z roślin, o możliwie jak najbardziej naturalnym składzie. Takie właśnie są kosmetyki Holika Holika, marki, której sztandarowym produktem jest wielofunkcyjny żel aloesowy, zawierający ekstrakt z liści aloesu z koreańskiej wyspy Jeju. Dowiedz się, czy kosmetyki Holika Holika przydadzą się w Twojej kosmetyczce latem!

Czytaj więcej
Czym jest psychoterapia?

Coraz więcej osób zastanawia się nad podjęciem psychoterapii i nad tym, czym właściwie jest taka forma pomocy. To zmiana na lepsze. Nie sposób bowiem nie cieszyć się z tego, że coraz więcej osób wychodzi z cienia i zaczyna walczyć ze swoimi problemami psychicznymi. Choć sytuacja nadal jeszcze nie jest idealna, to jednak zmierza ku dobremu. Dlatego warto zdobywać wiedzę na temat psychoterapii. Im więcej wiesz, tym mniej się obawiasz – to dość znane połączenie. Czym jest psychoterapia? Dowiedz się!

Czytaj więcej
Bakteryjne zapalenie gardła – co robić? Leczenie

Bakteryjne zapalenie gardła, określane inaczej jako angina, wywoływane jest przez bakterie z grupy paciorkowców. Infekcja ma nagły i gwałtowny przebieg, a towarzyszące jej objawy wiążą się m.in. z silnym bólem gardła i dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Jak rozpoznać bakteryjne zapalenie gardła? W jaki sposób przebiega leczenie? Czy przyjmowanie antybiotyków jest konieczne?

Czytaj więcej
Jak bezpiecznie ubrać się w góry?

Wyprawa w góry powinna być dobrze zaplanowana. Poza właściwym prowiantem i wyznaczeniem trasy należy wziąć pod uwagę także uniwersalny ubiór. Najlepszy jest ten na cebulkę, bo pogoda w górach zmienia się dynamicznie. Nie bez znaczenia jest również oddychająca bielizna na zimę, a niezależnie od pory roku – wygodne i wytrzymałe buty trekkingowe lub górskie. O czym musisz wiedzieć, kiedy kompletujesz garderobę w góry?

Czytaj więcej