Czym jest widzenie peryferyjne? W jaki sposób zbadać widzenie tunelowe?

Jim Craigmyle/getty images

Widzenie peryferyjne to zaburzenie zdolności widzenia obiektów znajdujących się wokół centralnego pola obrazu. Stan ten może być spowodowany jaskrą, barwnikowym zwyrodnieniem siatkówki, a nawet mieć podłoże psychosomatyczne. Inaczej określa się go mianem widzenia tunelowego.

Widzenie peryferyjne to wada wzroku uniemożliwiająca dostrzeżenie szczegółów obiektów, które nie znajdują się bezpośrednio przed nami. Takie ograniczenie pola widzenia porównuje się do patrzenia przez wizjer albo w głąb studni. Ćwiczenia zwalczające widzenie peryferyjne rozluźniają napięcie twarzy powstałe w wyniku intensywnego patrzenia centralnego.

Widzenie peryferyjne – co to?

Czym jest widzenie peryferyjne, nazywane również widzeniem tunelowym? To zaburzenie uniemożliwiające zobaczenie przedmiotów znajdujących się wokół bez poruszania oczami czy obracania głowy. Pozbawia organizm zdolności dostrzeżenia czegoś tzw. kątem oka. Tym, co najlepiej obrazuje to zaburzenie, jest wizjer. Kiedy wizjer staje się coraz mniejszy, spoglądająca przez niego osoba widzi wszystko to, co znajduje się przed nią, ale obiekty wokół tego centralnego punktu stają się czarne. Efektem jest wrażenie patrzenia przez wąski tunel. Podobne odczucia daje widzenie peryferyjne. Zaburzenie to najczęściej dotyka ludzi starszych, chociaż rozwinąć się może również u młodych.

Wady widzenia peryferyjnego

Widzenie peryferyjne może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji zagrażających wszystkim uczestnikom ruchu drogowego. W przypadku rowerzystów, pieszych lub kierowców bez tego zaburzenia ryzyko udziału w wypadku jest zdecydowanie mniejsze. Widzenie obiektów kątem oka pomaga wyczuć ruch i poruszać się bez obaw o wpadnięcie na różne rzeczy. Przykładowo, przygotowując się do wyprzedzenia, trzeba jednocześnie spoglądać w lusterka i na pas, na który będzie się wjeżdżać, zwracając przy tym uwagę na drogę przed sobą. Szerokie pole widzenia umożliwia bezproblematyczne wykonanie takiego manewru. Szersze pole widzenia wpływa też korzystnie m.in. na proces nauki szybkiego czytania.

Co prowadzi do widzenia peryferyjnego?

Pojawienie się widzenia peryferyjnego to częsty efekt uboczny chorób oczu, zwłaszcza:

  • jaskry – spowodowana jest nieodwracalnym, postępującym uszkodzeniem nerwu wzrokowego oraz komórek zwojowych siatkówki, do czego prowadzi nadmierny wzrost ciśnienia wewnątrz gałki ocznej;
  • barwnikowego zwyrodnienia siatkówki – tzw. retinopatia barwnikowa to dziedziczne, postępujące zaburzenie związane z odkładaniem się barwnika w siatkówce oka, zaburzeniami krążenia w obrębie tej struktury, zmianami zanikowymi i utratą komórek siatkówki.

Widzenie tunelowe może być następstwem udaru niedokrwiennego, guza mózgu, urazów głowy, migreny, a nawet zażywania niektórych leków i środków odurzających. Badacze wskazują też na istnienie tzw. psychologicznego widzenia tunelowego. Stan ten tłumaczy się wpływem negatywnych emocji, takich jak napięcie, frustracja, złość, gniew, lęk i niepokój, na ograniczenie rzeczywistego pola widzenia.

Ocena widzenia peryferyjnego – perymetria

Do oceny widzenia peryferyjnego służy perymetria. To bezbolesne, nieinwazyjne, niewymagające żadnego przygotowania badanie polega na ocenie wielkości przestrzeni, jaką osoba badana w danym momencie obejmuje wzrokiem. Przeprowadza się je przy użyciu specjalnego aparatu – polomierza. Siedzący przed nim pacjent sygnalizuje za pomocą przycisku moment pojawienia się punktu świetlnego w jego polu widzenia. Wyróżnia się dwie metody badania: kinetyczną (punkt przemieszcza się w czasie badania) oraz statyczną (punkt pojawia się i znika). Badanie przeprowadza się osobno dla każdego oka, a czas jego trwania wynosi średnio 10 minut. Pacjent podczas perymetrii musi cały czas patrzeć w jedno miejsce. Wymaga to od niego koncentracji i skupienia uwagi, żeby nie przeoczył momentu pojawienia się punktu. Wynik badania przedstawia się w formie graficznej, na specjalnej mapie. Stopień ubytków pola widzenia prezentuje się kolorami od czarnego do białego, każdy z nich ma przypisaną wartość decybel (im jaśniejszy kolor, tym mniejszy ubytek w polu widzenia).

Widzenie peryferyjne: ćwiczenia

Ćwiczenie widzenia peryferyjnego podejmowane jest w celu zmniejszenia napięcia w mięśniach twarzy, zwłaszcza powstałego na czole i w szczękach na skutek intensywnego widzenia centralnego. Im częściej będą wykonywane, tym bardziej obszar widzenia tunelowego będzie się zwiększał.

Oto przykładowe ćwiczenie widzenia peryferyjnego. Wybierz dowolny, znajdujący się przed tobą obiekt. Podczas wpatrywania się w niego spróbuj objąć wzrokiem także przedmioty zlokalizowane po bokach, a następnie rozszerz pole widzenia o te położone na dole i górze. Skoncentruj się na całym polu widzenia, a następnie wyobraź sobie, że widzisz również to, co znajduje się za, nad i pod tobą. Pomyśl, że pole widzenia otacza cię z każdej strony.

Widzenie tunelowe w psychologii

Widzenie tunelowe to określenie występujące również w psychologii. Pojawia się w przypadku syndromu presuicydalnego, czyli stanu poprzedzającego próbę samobójczą. Termin określa wówczas sytuację, w której dana osoba postrzega odebranie sobie życia jako jedyne rozwiązanie, nie zauważając innych możliwości.

Zobacz film: Jak utrzymać wzrok w dobrej formie?

źródło:x-news

Bibliografia:

1. Q. Moore, N. Al-Zubidi, S. Yalamanchili, A. G. Lee, Zaburzenia widzenia niezależne od przyczyn organicznych u dzieci, [w:] „Okulistyka po dyplomie” 2012, nr 2 (5), s. 8-20.

2. I. Obuchowska, Z. Mariak, Znaczenie badania pola widzenia u pacjentów z obrzękiem tarczy nerwu wzrokowego i idiopatycznym nadciśnieniem śródczaszkowym, [w:] „Klinika Oczna” 2017, nr 1, s. 13-17.

Data aktualizacji: 13.11.2020,
Opublikowano: 15.11.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak ochronić oczy przed smogiem? Coraz większy problem w dużych miastach  

Smog ma niekorzystny wpływ nie tylko na płuca, czy serce. Szkodzi również oczom. Jak bardzo jest dla nich niebezpieczny i co można zrobić, aby zminimalizować jego szkodliwe działanie? 

Czytaj więcej
Innowacyjna terapia przeciw cukrzycy – leczyć mają komórki wszczepione do oka

Cukrzyca to poważna choroba metaboliczna. Jednym z jej objawów jest prawidłowy poziom glukozy we krwi. Badacze ze Szwecji opracowali nowatorską metodę leczenia cukrzycy. Na czym polega?   

Czytaj więcej
Zaćma (katarakta) – poważna choroba oczu: rodzaje, przyczyny, objawy i leczenie

Zaćma to wrodzona lub nabyta choroba narządu wzroku, polegającą na powstawaniu plamek na soczewce oka. Jest ona jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty. Zwykle dotyka osoby w podeszłym wieku, a jej przyczyny nie są do końca poznane. Zazwyczaj dużą rolę przypisuje się czynnikom genetycznym oraz zaburzeniom o podłożu metabolicznym. Podstawowym objawem zaćmy jest obniżenie poziomu ostrości wzroku. Jedynym skutecznym sposobem leczenia tej choroby wzroku jest operacja.

Czytaj więcej
Kwalifikacja wady wzroku do korekcji laserowej - co musisz wiedzieć

Korekcja wad wzroku za pomocą lasera to popularna, skuteczna i szybka metoda pozbycia się wad wzroku. Wybór zabiegu laserowego może wydawać się kuszący, ale nie każda osoba jest odpowiednim kandydatem do tego rodzaju korekcji. Dowiedz się, dlaczego badanie przed laserową korekcją wzroku jest konieczne, jak wygląda oraz jakie są przeciwwskazania do wykonania takiego zabiegu.

Czytaj więcej
Zwyrodnienie plamki żółtej. Czy dieta i dobrze dobrane okulary mogą spowolnić rozwój choroby?

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to najczęściej diagnozowana choroba siatkówki oka. W Polsce dotkniętych jest nią już ponad 1,3 mln osób, a wśród nich 140 tys. cierpi na jej groźniejszą, wysiękową postać. Rozwój choroby spowalnia nie tylko odpowiednia terapia u okulisty. Sprawdź, jak dieta i nowoczesne urządzenia optyczne mogą pomóc osobom chorym na AMD.

Czytaj więcej
Przekrwione oczy u dziecka i dorosłego –­ jakie są najczęstsze przyczyny? Jak łagodzić objawy?

Przekrwione oczy mogą oznaczać podrażnienie spojówek bądź ich stan zapalny wywołany np. alergią lub inną infekcją. Zdarza się, że zaczerwienienie pojawia się w związku z chorobą innych części oka czy chorobą autoimmunologiczną. Często jest też przypadłością osób noszących soczewki kontaktowe.

Czytaj więcej
Oftalmoplegia (porażenie międzyjądrowe) – przyczyny, obraz kliniczny i leczenie

Oftalmoplegia to zespół objawów w obrębie narządu wzroku, którego występowanie związane jest z chorobami ośrodkowego układu nerwowego. Powoduje zaburzenia widzenia pod postacią dwojenia i oczopląsu.

Czytaj więcej
Okulary przeciwsłoneczne – z filtrem, polaryzacyjne, korekcyjne

Okulary przeciwsłoneczne pełnią funkcje ochronne, zapobiegając nadmiernemu przepuszczaniu szkodliwych promieni słonecznych do oka. Powinny być wyposażone w specjalny filtr. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją są odpowiednie dla kierowców i sportowców. Filtr fotochromowy stosuje się w okularach przeciwsłonecznych korekcyjnych. 

Czytaj więcej
O czym świadczy spuchnięte oko u dziecka? Leczenie i domowe sposoby na opuchnięte powieki

Spuchnięte oko u dziecka ma wiele przyczyn. Najczęściej obrzęk pojawia się razem z zapaleniem spojówek, jęczmieniem lub mechanicznym podrażnieniem oka. Wówczas mogą mu towarzyszyć inne objawy: zaczerwienienie, łzawienie, pieczenie i światłowstręt. Spuchnięte oczy u dziecka trzeba skonsultować z lekarzem.

Czytaj więcej
Zaćma i jaskra – czym różnią się te dwie choroby oczu?

Zaćma i jaskra to dwie najczęstsze, poważne choroby oczu prowadzące do ślepoty. O ile zaćma dotyczy uszkodzenia jednego elementu oka – soczewki, o tyle jaskra jest kompleksowym, postępującym procesem degeneracji włókien nerwowych odpowiedzialnych za transmisję wrażeń wzrokowych do mózgu.

Czytaj więcej