Czym jest wdowi garb? Objawy, przyczyny i sposoby leczenia wdowiego garbu

Fot. Science Photo Library / Getty Images

Wdowi garb to schorzenie charakteryzujące się pogrubieniem tkanek w obrębie dolnej części odcinka szyjnego kręgosłupa. Na skutek pogłębionej kifozy piersiowej dochodzi do nadmiernego zaokrąglenia pleców oraz wysunięcia do przodu barków i głowy.

Wdowi garb powstawał jeszcze do niedawna przeważnie u kobiet w podeszłym wieku. Obecnie coraz częściej rozpoznaje się go u ludzi młodych obu płci. Do grupy podwyższonego ryzyka należą osoby zajmujące długotrwale pozycję siedzącą, o drobnej budowie ciała i chore na osteoporozę. W leczeniu wdowiego garbu szczególne miejsce zajmuje aktywność fizyczna.

Czym jest wdowi garb?

Wdowi garb przejawia się w postaci wyniosłości tkankowej umiejscowionej u podstawy karku, a dokładnie na granicy pleców i szyi. Stąd też nierzadko określa się tę przypadłość garbem szyjnym. Typowe jest dla niego zgrubienie w obrębie dolnej części odcinka szyjnego kręgosłupa

Zmiana stanowi źródło dolegliwości bólowych, które niekiedy wywołuje nawet delikatny dotyk. W wielu przypadkach ból promieniuje z okolic szyi w kierunku głowy i odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Chorzy doświadczają mrowienia palców kończyn dolnych, pieczenia i drętwienia karku, osłabienia siły mięśniowej w obrębie kończyn górnych, uczucia ucisku w klatce piersiowej, ograniczenia ruchomości, zawrotów głowy, szumów w uszach. Na skórze pojawić się mogą zmiany naczyniowe przybierające postać tzw. pajęczynki. Obecność garbu uniemożliwia całkowite wyprostowanie się, ale i wpływa negatywnie na wygląd zewnętrzny.

Przyczyny powstania wdowiego garbu

Badacze podkreślają, że garb na karku jest konsekwencją pogłębiania kifozy (łukowatego wygięcia kręgosłupa w stronę grzbietową) w odcinku piersiowym kręgosłupa. Wśród przyczyn wdowiego garbu wymienia się między innymi spędzanie dużo czasu w pozycji siedzącej. Garb na szyi może mieć jednak podłoże psychologiczne. Negatywnie na przyjmowaną przez człowieka postawę ciała wpływa nagromadzenie złych emocji, silnego stresu, poczucie wstydu i niskiej wartości, żal czy kompleksy. Osoby przygnębione są przeważnie przygarbione. Opuszczają głowę ku klatce piersiowej, a wzrok kierują ku podłożu. Takie ułożenie ciała może powodować deformację tkanek oraz pojawienie się dysfunkcji w obrębie kręgów odcinka szyjnego kręgosłupa.

Część badaczy jest zdania, że wdowi garb ma podłoże genetyczne. Zauważono, że częściej rozwija się u chorych na osteoporozę (chorobę charakteryzującą się osłabieniem struktury przestrzennej kości, postępującym ubytkiem masy kostnej, zwiększoną podatnością na złamania), u których doszło do nieprawidłowego zrostu złamań osteoporotycznych w odcinku piersiowym. W konsekwencji tego następuje przeciążenie kręgosłupa w innych miejscach. Do rozwoju dysfunkcji predysponuje także drobna budowa ciała.

O tym, jak dbać o kręgosłup? dowiecie się z filmu: 

Zobacz film: Jak dbać o kręgosłup? Źródło 36,6 

Leczenie wdowiego garbu

Pomyślność leczenia wdowiego garbu zależy od stopnia rozwoju schorzenia. Terapią garbu na plecach zajmuje się ortopeda. W leczeniu wyjątkową rolę odgrywa rehabilitacja. Popularny jest kinesiology taping, czyli plastrowanie nadmiernie napiętych grup mięśniowych. Często konieczna jest farmakoterapia z użyciem leków przeciwbólowych, a w zaawansowanych przypadkach leczenie operacyjne.

Profilaktyka wdowiego garbu

Osoby chore na osteoporozę powinny podejmować wszelkie starania, by nie dopuścić do powstania złamań osteoporotycznych wpływających na rozwój garbu. W sytuacji, gdy doszło do złamania, zastosowanie znajduje gorset umożliwiający utrzymanie prawidłowej postawy ciała i prawidłowy zrost kości. W takim przypadku można zdecydować się również na kyphoplastykę. To małoinwazyjny zabieg polegający na zespoleniu złamań dzięki wstrzyknięciu materiału przypominającego cement. Stabilizuje on złamanie, przez co kości prawidłowo się zrastają.

Osoby spędzające dużo czasu w pozycji siedzącej powinny podejmować aktywność fizyczną, zwłaszcza ćwiczenia rozciągające. Warto uczęszczać na basen i poddawać się masażowi bańką chińską, który stymuluje mięśnie, zapewnia ich rozluźnienie i uelastycznienie, zwiększa zakres ruchomości ciała.

Przykładowe ćwiczenia na garbate plecy

Zestaw ćwiczeń na wdowi garb powinien zostać opracowany przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę. Początkowo warto wykonywać je pod okiem specjalisty, który wyłapie ewentualne błędy. Z czasem ćwiczenia na garb można prowadzić samodzielnie.

Ćwiczenie 1. W pozycji stojącej tyłem do ściany z głową, łopatkami i pośladkami stycznymi do niej podnosi się do góry ręce zgięte pod kątem prostym w łokciach. Brodę lekko cofa się w kierunku ściany. W pozycji należy wytrzymać 20 sekund, po czym odchodzi się od ściany i odpoczywa 15 sekund. Wskazane jest 8 powtórzeń.

Ćwiczenie 2. Leżąc na brzuchu, gdy czoło dotyka podłoża, wyprostowane ręce rozkłada się na boki, po czym unosi do góry, by łopatki znalazły się możliwie blisko kręgosłupa. W pozycji pozostaje się przez 10 sekund, po czym opuszcza ręce. Wskazane jest 20 powtórzeń.

Data aktualizacji: 18.02.2019,
Opublikowano: 18.02.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa – na czym polega choroba? Objawy i leczenie schorzenia

Torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa to rzadka anomalia w formie wnęki wypełnionej płynem mózgowo-rdzeniowym, zlokalizowana najczęściej w dolnych odcinkach kręgosłupa. Cysta wywołuje dolegliwości neurologiczne, charakterystyczne dla zespołów korzeniowych. Leczenie zależy od rozmiaru zmiany.

Czytaj więcej
Nerwy rdzeniowe – budowa i funkcja, uszkodzenia, zespoły uciskowe

Nerwy rdzeniowe stanowią jedno z dwóch podstawowych źródeł unerwienia narządów ciała. Odchodzą od rdzenia kręgowego i zawierają zarówno włókna czuciowe, jak i ruchowe.Zespoły bólowe i dysfunkcje są najczęściej spowodowane uciskiem na korzenie,wynikającym ze zmian chorobowych kręgosłupa.

Czytaj więcej
Jak leczyć wypuklinę krążka międzykręgowego – metody terapii

Wypuklina krążka międzykręgowego to wysunięcie części dysku w stronę kanału kręgowego. W zależności od stopnia i miejsca impresji rdzenia, schorzenie wywołuje różnorodne objawy neurologiczne. Choroba wymaga kompleksowego leczenia.

Czytaj więcej
Leczenie kręgozmyku – krótka charakterystyka możliwych form terapii

Leczenie kręgozmyku może mieć charakter zachowawczy lub operacyjny. W pierwszym przypadku szczególną rolę odgrywają odpowiednio dobrane ćwiczenia. W drugim możliwa jest m.in. rekonstrukcja węziny, spondylodeza kręgów. Wybór terapii determinowany jest stopniem zaawansowania choroby i wiekiem chorego.

Czytaj więcej
Protruzja tarczy międzykręgowej (krążka międzykręgowego) – jak rozpoznać i leczyć to zwyrodnienie?

Protruzja dysku jest początkowym stadium zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, które nie musi wywoływać dolegliwości bólowych. Protruzja tarczy międzykręgowej z uciskiem worka oponowego to już poważne i bardzo bolesne schorzenie – przepuklina.

Czytaj więcej
Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów – przyczyny, objawy, leczenie

Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (MIZS) jest najczęstszą artropatią wieku rozwojowego. Choroba ma nieznaną etiologię, charakteryzuje się dolegliwościami ze strony stawów (głównie obwodowych), a także licznymi dodatkowymi objawami pozastawowymi oraz powikłaniami układowymi. MIZS wymaga leczenia.

Czytaj więcej
Ból pleców na dole – przyczyny, sposoby leczenia dolegliwości

Ból w dole pleców to objaw o szerokim spektrum przyczyn. Etiologia zjawiska wyznacza charakter i rozległość dolegliwości oraz tok i czas terapii. Zwykle leczenie zachowawcze przynosi znaczną ulgę. Przewlekłe i postępujące stany kwalifikowane są do różnorodnych zabiegów inwazyjnych.

Czytaj więcej
Ból obojczyka – przyczyny, okoliczności, w których się nasila

Ból obojczyka zwykle jest efektem bezpośredniego urazu kośćca. Wywołują go również schorzenia dotyczące sąsiednich tkanek, ale także odległych, pośrednio z nim związanych, np. łopatki. Bolący obojczyk utrudnia pracę całej obręczy barkowej i zwykle nasila się przy oddychaniu.

Czytaj więcej
Zabieg metodą McKenziego – rozpoznanie, ćwiczenia i leczenie

Metoda McKenziego jest metodą leczenia bólu kręgosłupa. Technika ta jest skierowana głównie do osób cierpiących na rwę kulszową, dyskopatię, zapalenie korzonków lub zwyrodnienie kręgów. Metoda McKenziego skupia się też na innowacyjnej diagnozie, dzięki czemu w wielu przypadkach można uniknąć korzystania z rezonansu magnetycznego lub tomografu komputerowego.

Czytaj więcej