Czym jest trening cardio (kardio). Jakie wykonywać ćwiczenia?

Fot: Kristina Lindberg / gettyimages.com

Cardio jest treningiem wytrzymałościowym nazywanym przez niektórych treningiem aerobowym. Głównym celem ćwiczeń cardio jest poprawa wydolności serca. Tego typu zajęcia charakteryzują się dużą intensywnością i dlatego nie wszyscy mogą je wykonywać.

Ćwiczenia aerobowe niosą za sobą wiele korzyści dla organizmu. Poza wspomnianym zwiększeniem wydolności serca, osoby wykonujące treningi cardio mogą pochwalić się poprawą samopoczucia i zwiększeniem wytrzymałości organizmu. Ponadto cardio działa odstresowująco, zmniejsza ryzyko powstawania chorób układu krążenia i korzystnie wpływa na osoby mające problemy z zasypianiem.

Trening dla początkujących: na co zwrócić uwagę

Należy zauważyć, że treningiem cardio może być każdy rodzaj wysiłku. Istotne jest to, aby był on intensywny (wysoka intensywność powinna być utrzymywana na przestrzeni całej sesji treningowej) i pobudzał do pracy mięsień sercowy. Najprostszą i najczęściej stosowaną formą tego typu treningów jest bieganie. Poza tym zajęcia cardio mogą obejmować takie aktywności, jak:

  • jazda na rowerze;
  • skakanie na skakance;
  • pływanie;
  • ćwiczenia na orbitreku;
  • taniec;
  • jazda na rolkach;
  • aerobik wodny;
  • kickboxing;
  • ćwiczenia na stepperze;
  • przysiady z wyskokiem;
  • pajacyki;
  • aerobik.

Tak jak w przypadku większości zajęć treningowych, tak i cardio, aby było efektywne, musi być wykonywane regularnie. Osoby zaawansowane powinny ćwiczyć od 3 do 4 razy w tygodniu, a jedna sesja powinna trwać od 30 do 60 minut w zależności od wykonywanych ćwiczeń i ich intensywności. Nieco inaczej wygląda ta kwestia w przypadku początkujących. Oni powinni powoli przystosowywać się do wzmożonego wysiłku. Pierwsze treningi powinni wykonywać przez 10-15 minut, a wraz z początkiem każdego kolejnego tygodnia powinni wydłużać sesje treningowe o pięć minut, do momentu osiągnięcia 30-40 minut

Na czym polega trening cardio? Dowiecie się tego z filmu!

Zobacz film: Trening cardio - na czym polega? Źródło: Getty Images / iStock

Dla osób początkujących wskazane jest wykonywanie prostych ćwiczeń, jak wchodzenie po schodach lub bieganie z dużą ilością przerw. Należy również pamiętać o tym, aby przed rozpoczęciem jakiejkolwiek aktywności fizycznej udać się na wizytę do lekarza i wykonać podstawowe badania: pomiar ciśnienia tętniczego, EKG (elektrokardiografia) i morfologię krwi. W związku z tym, że cardio wiąże się z dużym wysiłkiem, może stanowić zagrożenie dla osób mających problemy ze zdrowiem.

Cardio w domu: propozycje ćwiczeń

Cardio jest treningiem tlenowym, a to oznacza, że stanowi doskonały sposób na poprawę ogólnej kondycji oraz spalenie tłuszczu. Co więcej, istnieje szereg ćwiczeń, które można wykonywać bez wychodzenia z domu. Przykładowy plan treningu cardio dla początkujących może wyglądać tak:

  • rozgrzewka – ok. 5 minut (trucht w miejscu, krążenie ramion, nadgarstków, stóp, głowy),
  • przysiady z wyskokiem – ok. 2 minut (ręce splecione za głową, wyskok z przysiadu do prostych nóg),
  • pajacyki – ok. 2 minut (energiczne przechodzenie ze złączonych nóg do rozkroku wraz z wymachami rąk do klaśnięcia nad głową),
  • rowerek – ok. 2 minut (leżąc na plecach, naprzemienne prostowanie i uginanie nóg – imitacja jazdy na rowerze),
  • skakanie na skakance – ok. 2 minut.

Powyższe ćwiczenia, poza rozgrzewką, należy wykonać po 2-3 razy podczas jednej sesji treningowej. Kolejny dzień powinien być przeznaczony na regenerację organizmu. Chcąc uzyskać najlepsze efekty w jak najkrótszym czasie, warto pamiętać o tym, aby:

  • dostarczać organizmowi więcej białka (wprowadzić do diety chude mięso, jaja, twarogi),
  • pić przynajmniej 2 litry wody dziennie,
  • jeść posiłki o stałych porach (najlepiej co 3-4 godziny),
  • ograniczyć spożywanie jedzenia typu fast-food,
  • wprowadzić warzywa do diety,
  • wprowadzić suplementację.

Odchudzanie: aeroby czy interwały?

Poszukując najlepszej formy treningowej na szybkie spalenie tkanki tłuszczowej, zazwyczaj do wyboru ma się dwie opcje: trening aerobowy (cardio) albo interwałowy (ang. HIIT – High Intensity Interval Training). Obie formy mają swoich zwolenników i przeciwników, ale jeżeli chodzi o redukcję wagi ciała, to bardziej efektywne są popularne interwały. Decyduje o tym rodzaj wykonywanego wysiłku, który w przypadku interwałów jest określany jako ekstremalny. Tego rodzaju ćwiczenia angażują około 80 procent mięśni, czyli prawie dwa razy więcej niż treningi cardio. To z kolei przekłada się na większe pobieranie energii ze zgromadzonego tłuszczu pod skórą. W przypadku aerobów spalany jest natomiast przede wszystkim tłuszcz znajdujący się w mięśniach.

Lepiej trenować w domu czy na siłowni? Dowiecie się tego z filmu!

Zobacz film: Trening w domu czy na siłowni. Źródło: Dzień Dobry TVN

O ile trening aerobowy może być wykonywany praktycznie przez wszystkich, o tyle interwały nie są wskazane dla osób zaczynających regularne treningi. Wynika to przede wszystkim z faktu, że u początkujących organizm nie jest przyzwyczajony do dużego wysiłku, a już na pewno nie do ekstremalnego, a taki stanowią treningi interwałowe. Przedwczesne ich rozpoczęcie może wiązać się z wieloma przykrymi konsekwencjami, jak:

  • powstawanie bolesnych zakwasów,
  • ekstremalne przemęczenie,
  • przetrenowanie organizmu,
  • brak motywacji do kolejnych treningów.

Początkującym osobom, którym zależy na odchudzaniu, poleca się rozpoczęcie treningów od aerobów, a dopiero potem przejście na zajęcia interwałowe.

Data aktualizacji: 24.01.2020,
Opublikowano: 22.01.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Stretching dynamiczny – przykładowe ćwiczenia, efekty treningu

Stretching dynamiczny to forma ćwiczeń rozciągających, które zaleca się przed właściwym treningiem. Aktywność tego typu stanowi rozgrzewkę poprzedzającą zajęcia na siłowni, w terenie, a nawet w ramach wychowania fizycznego w szkole. Ćwiczenia nie są skomplikowane.

Czytaj więcej
Jazda na rolkach - dlaczego warto?

Z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że jazda na rolkach to zarówno bardzo przyjemny, jak i zdrowy sport. W czasie jego uprawiania twoja kondycja zostaje mocno poprawiona, mięśnie się wzmacniają, a koordynacja ruchowa szybuje w górę. Na tym jednak nie koniec, wiele osób traktuje tę aktywność fizyczną jako sposób na spędzanie wolnego czasu. Jest ona niezwykle relaksująca, a dodatkowa możliwość spędzenia czasu z bliskimi sprawia, że spora część ludzi decyduje się na właśnie takie hobby. Sprawdź sam, dlaczego warto jeździć na rolkach!

Czytaj więcej
Wyciskanie żołnierskie sztangi, czyli trening na wzmocnienie barków

Wyciskanie żołnierskie to jeden z najpopularniejszych treningów na wzmocnienie barków. Istnieje kilka wariantów ćwiczeń – można wykonywać je na siedząco lub na stojąco oraz z użyciem sztangi, hantli lub kettlebell. Żołnierskie wyciskanie, jeżeli jest poprawne, pozwala zbudować masę i siłę mięśniową.

Czytaj więcej
Fitness sylwetkowy – zasady, dieta, przebieg treningu

Fitness sylwetkowy to dyscyplina sportowa, ukierunkowana na rozbudowę muskulatury przy jednoczesnej redukcji tkanki tłuszczowej. Proporcjonalną i wysportowaną sylwetkę osiąga się dzięki połączeniu restrykcyjnego treningu siłowego z wyszczuplającym. Nacisk kładzie się także na dietę.

Czytaj więcej
Trening mentalny – praca nad rozwojem potencjału w sporcie i w życiu

Trening mentalny to praca z umysłem – modelowanie myśli, emocji i przekonań jednostki tak, aby służyły jej dążeniom, pozwalały w pełni wykorzystać własny potencjał. Stanowiący integralną część przygotowania sportowców trening mentalny znajduje zastosowanie we wszystkich obszarach życia.

Czytaj więcej
Czym jest pułap tlenowy? Jak go obliczyć? Normy i determinanty pułapu tlenowego

Pułap tlenowy definiuje się jako zdolność pochłaniania tlenu przez organizm. Uważa się go za wskaźnik wydolności sportowca, jaki rosnąć powinien w miarę poprawy jego kondycji fizycznej. VO2max zwiększają zwłaszcza sporty aerobowe – bieganie. Pomocne są również ćwiczenia skocznościowe i oddechowe.

Czytaj więcej
Air joga – zasady, dobre strony stretchingu w podwieszeniu, ćwiczenia

Air joga to specyficzna odmiana jogi charakteryzująca się wykonywaniem ćwiczeń w podwieszeniu nad ziemią przy użyciu hamaku. Uprawianie dyscypliny tego typu rozciąga ciało, odciąża kręgosłup i stawy oraz wpływa korzystnie na mięśnie core.

Czytaj więcej