Czym jest tazaroten? Właściwości i zastosowanie tazarotenu

ilustracja cząsteczki związek chemiczny

Tazaroten to składnik preparatów stosowanych w miejscowym leczeniu przewlekłej łuszczycy plackowatej i trądziku młodzieńczego. Jego korzystne działanie zauważa się zwłaszcza w przypadku pierwszych wykwitów trądzikowych. Skutecznie łagodzi stany zapalne skóry.

Tazaroten wykazuje pozytywne działanie wobec licznych problemów dermatologicznych. Ma właściwości przeciwłojotokowe oraz reguluje proces proliferacji komórek skóry. Zahamowuje komedogenezę, czyli nadmierne rogowacenie poprzedzające zazwyczaj powstanie trądziku oraz zmniejsza przyleganie do siebie złuszczonych keratynocytów. Tazaroten nie powinien być stosowany przez kobiety karmiące piersią lub będące w ciąży.

Czym jest tazaroten?

Tazaroten jest pochodną witaminy A. Obok adapalenu, beksarotenu czy arotynoidu, zaliczany jest do grupy retinoidów III generacji. Określa się je jako retinoidy poliaromatyczne lub zwyczajowo arotinoidy. Ma formę proleku, czyli substancji słabo aktywnej biologicznie, która dopiero po przemianach metabolicznych uzyskuje pełne właściwości farmakologiczne. Opiera się na działaniu selektywnym na receptory naskórkowe RAR γ i RAR β, czyli receptory dla kwasu retinowego (z ang. retinoic acid receptors). Okres półtrwania tazarotenu wynosi około 18 godzin. Ma dobre właściwości lipofilne, czyli skłonność do rozpuszczania się w oleju czy tłuszczach. Dodatkowo przenika łatwo przez błony komórkowe. Gromadzi się w skórze właściwej. W małym stopniu wykrywa się go w naczyniach krwionośnych i limfatycznych. Tazaroten wydalany jest z organizmu wraz z moczem i kałem. Może być stosowany w formie monoterapii lub terapii skojarzonej.

Jak sobie radzić z trądzikiem różowatym? Zobaczcie co radzi dermatolog na filmie:

Zobacz film: Trądzik różowaty - jak można z nim skutecznie walczyć? Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak działa tazaroten?

Mechanizm działania retinoidów, w tym tazarotenu polega na modulowaniu ekspresji genów warunkujących proliferację, czyli zdolność rozmnażania się komórek i ich różnicowanie. Tazaroten znany jest z silnego działania przeciwzaskórnikowego (komedolitycznego), przeciwbakteryjnego, przeciwłojotokowego, przeciwłuszczycowego, przeciwtrądzikowego i immunologicznego. Reguluje proces rogowacenia skóry, czyli keratynizacji, która polega na obumieraniu komórek naskórka. Zmniejsza przyleganie i ułatwia złuszczanie martwych komórek naskórka. Pobudza wzrost komórek w warstwie kolczystej. Udrażnia gruczoły łojowe, w związku z tym reguluje ewakuacje produkowanej przez nich wydzieliny, co ogranicza ryzyko tworzenia się tzw. zaskórników. Tazaroten redukuje również przebarwienia skórne i zwiększa dopływ tlenu do wnętrza skóry. Pobudza syntezę kolagenu nowych naczyń krwionośnych, przez co skutecznie spłyca zmarszczki. Badacze podkreślają jego działanie przeciwzapalne, które wynika ze zdolności hamowania prozapalnych czynników transkrypcyjnych.

Polecamy: Łuszczyca plackowata – metody leczenia i objawy skórne

Kiedy warto stosować tazaroten?

Tazaroten jest powszechnie wykorzystywany przez przemysł farmaceutyczny. Stanowi składnik preparatów stosowanych w leczeniu przewlekłej łuszczycy plackowatej oraz łagodnych i średnio ciężkich postaciach trądziku młodzieńczego, gdzie zmniejsza występowanie grudek, otwartych zaskórników i krost. Tazaroten znalazł zastosowanie w terapii anti-aging, czyli przeciwstarzeniowej. W tym przypadku najlepsze efekty daje stosowany w stężeniu 0,1%. Na łamach czasopisma Drug Design, Development and Therapy przedstawiono wyniki badań, wskazujące na sporą aktywność przeciwgrzybiczą tazarotenu, który zdaniem części badaczy można zastosować w leczeniu grzybicy paznokci stóp.

Tazaroten – skutki uboczne

Tazaroten, mimo pozytywnego działania, może wykazywać działania niepożądane. Najczęściej występują skutki uboczne w postaci nasilenia podrażnienia skóry, w tym zaczerwienienia, pieczenia i świądu. Znacznie rzadziej stwierdza się zapalenie kontaktowe, wysypkę, ból, suchość czy przebarwienia skóry, miejscowy obrzęk, pogorszenie objawów łuszczycy i wypryski. Działania niepożądane stanowią przeważnie wynik zbyt dużej częstotliwości stosowania preparatów, zawierających w swoim składzie tazaroten lub nieużywania zalecanych przy terapii tazarotenem preparatów nawilżających skórę. Należy podkreślić, że jego właściwości fotouczulające są znacznie mniejsze niż w przypadku innych retinoidów.

Tazaroten – przeciwwskazania do stosowania

Badacze podkreślają, iż stosowanie tazarotenu jest przeciwwskazane przy nadwrażliwości na tę substancję i w przypadku zażywania preparatów, wykazujących działanie silnie wysuszające lub drażniące skórę. Dodatkowo nie powinien być przyjmowany przez kobiety karmiące piersią i będące w ciąży. Zgodnie z Klasyfikacją Prof. Hale'a, dotyczącą ryzyka stosowania leków w czasie laktacji, tazaroten przydzielony został do grupy L3 tj. leki prawdopodobnie bezpieczne w czasie laktacji – prawdopodobnie zgodne z karmieniem piersią. Stosowane powinny być tylko w sytuacji, kiedy korzystny efekt u matki przewyższa ryzyko działań niepożądanych u dziecka.

Z kolei zgodnie z Klasyfikacją FDA leków stosowanych w ciąży, tazaroten przydzielony został do kategorii X. Oznacza to, że przeprowadzone na zwierzętach lub ludziach badania wykazały powstanie nieprawidłowości u płodu, na skutek stosowania leku. Ryzyko ich stosowania zdecydowanie przewyższa ewentualne korzyści płynące z zastosowania.

Data aktualizacji: 28.03.2019,
Opublikowano: 28.03.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej