Czym jest sztuczna skóra i jak ją wykorzystać w leczeniu ran?

Fot.: BillionPhotos.com / stock.adobe.com

Sztuczna skóra to pewnego rodzaju opatrunek, który został opracowany w laboratorium biotechnologicznym. Materiał może zostać wykorzystany do leczenia trudno gojących się ran, zwłaszcza po oparzeniach III stopnia. Nad wytworzeniem i wprowadzeniem na rynek sztucznej skóry pracuje kilku naukowców z różnych ośrodków.

Skóra jest naturalną barierą ochronną organizmu i zabezpiecza go przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Składa się z trzech warstw – naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. U człowieka jej całkowita powierzchnia wynosi około 2 m². Naskórek tworzą komórki keratynocytowe, które są całkowicie odnawialne. Skórę właściwą budują kolagen, elastyna i fibroblasty. Znajdują się tam również naczynia krwionośne, gruczoły łojowe i potowe, mieszki włosów oraz receptory czucia temperatury, dotyku i bólu. Każda z warstw może ulec uszkodzeniu. Pomocą w odbudowie jest sztuczna skóra, czyli opatrunek opracowany biotechnologicznie.

Co to jest sztuczna skóra?

Sztuczna skóra to nazwa opatrunku, który jest tkankowym substytutem skóry. Może zostać wszczepiony w ranę, gdzie zrasta się z komórkami organizmu i odtwarza uszkodzoną skórę. Pobrane od pacjenta komórki (fibroblasty i/lub keranocyty) umieszcza się na specjalnym syntetycznym podłożu, gdzie następuje ich wzrastanie. Uzyskany materiał biologiczny jest funkcjonalnie identyczny z naturalną tkanką człowieka, dlatego efekt leczniczy jest bardzo podobny, jak w przypadku autologicznych przeszczepów skóry.

Jednym z używanych w Polsce tego typu opatrunków jest sztuczna skóra na rany Integra. To materiał uzyskany z bydlęcego kolagenu i siarczanu 6-chondroityny wyodrębnionej z chrząstki rekina. Dodatkowo warstwę zabezpieczającą stanowi polisiloksan. Tego rodzaju sztuczna skóra to matryca do regeneracji naskórka i skóry właściwej. Po jej wszczepieniu komórki pacjenta wraz z komórkami na matrycy tworzą nową warstwę tkanki łącznej.

Trwa wiele badań naukowych, których celem jest opracowanie sztucznej skóry jak najbardziej zbliżonej do prawdziwej. Podejmowane są próby stworzenia podobnych matryc z kwasu hialuronowego lub kwasu alginowego. W Wielkiej Brytanii próbowano także wykorzystać fibroblasty i fibrynogen (białko odpowiedzialne za krzepnięcie krwi), naukowcy z Japonii pracują nad sztuczną skórą z komórkami macierzystymi, która wytwarza także włosy i pot, a badacze z Kalifornijskiego Instytutu Technologii opracowali materiał z pektyn i wody umożliwiający odczuwanie różnicy temperatur. Natomiast w Szwajcarii trwają badania nad hodowlą sztucznej skóry z naczyniami limfatycznymi.

Zobaczcie, w jaki sposób powinno się udzielać pierwszej pomocy osobom z rozległymi oparzeniami: 

Zobacz film: Oparzenia - pierwsza pomoc. Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak działa sztuczna skóra?

Wykorzystywana w medycynie sztuczna skóra z kolagenem bydlęcym wspomaga wytworzenie się nowej tkanki przez organizm pacjenta odpowiadającej warstwie skóry właściwej. Jest to matryca, która umożliwia komórkom łączenie się. W miarę procesu gojenia się rany sztuczna skóra ulega resorpcji przez organizm (niektóre typy tego rodzaju opatrunków wymagają ich chirurgicznego usunięcia po wytworzeniu się nowej tkanki). Na ranę można nanieść cienką warstwę rozmnażanych w laboratorium własnych komórek pacjenta, które tworzą powłokę ochronną na kształt naskórka.

Uważa się, że sztuczna skóra jest ratunkiem dla osób, które doznały ciężkich i rozległych poparzeń ciała. Jej użycie minimalizuje ryzyko odrzucenia (jak w przypadku przeszczepu skóry), zakażenia oraz powstania nieestetycznych blizn. Dodatkowo zastosowanie matrycy chroni ranę przed infekcją. Wadą jest wysoka cena sztucznej skóry.

Zobaczcie, w jaki sposób przebiega leczenie rozległych oparzeń: 

Zobacz film: Leczenie rozległych oparzeń - na czym polega? Źródło: 36,6

Plastry „sztuczna skóra”

Można także spotkać się z określanymi jako sztuczna skóra plastrami wykonanymi z hydrożelu. Jest to materiał w formie żelu, którego warstwą rozproszoną jest woda. Dzięki swoim właściwościom upodabnia się do tkanek miękkich. Przepuszczalność tlenu i wysoka chłonność zapewnia idealne środowisko do gojenia się rany i regeneracji tkanek. Hydrożele są również dobrym podłożem do wzrostu i namnażania się komórek.

Tego rodzaju sztuczna skóra na rany została stworzona przez uczonych z Johns Hopkins University. Opatrunek żelowy nie zawiera żadnych leków ani aktywnych biologicznie tkanek. Uważa się, że skład samego żelu może angażować krążące we krwi komórki macierzyste. W przeprowadzonych testach badacze uzyskali całkowitą regenerację skóry wraz z odbudową naczyń krwionośnych, gruczołów i mieszków włosowych. Tego rodzaju sztuczna skóra przyspiesza gojenie rany, co zmniejsza ryzyko pojawienia się blizn.

Sztuczna skóra na zmarszczki

Naukowcy z Harvard Medical School i Massachusetts Institute of Technology opracowali sztuczną skórę na zmarszczki. Jest to roztwór z polisiloksanu (polimer składający się z atomów tlenu i krzemu) o konsystencji kremu. Po nałożeniu na twarz tężeje i tworzy cienką błonę, która maskuje zmarszczki, worki pod oczami, nawilża skórę i chroni ją przed światłem słonecznym. Badacze uważają, że wynalazek znajdzie szerokie zastosowanie w kosmetyce.

Data aktualizacji: 09.04.2019,
Opublikowano: 09.04.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej