Czym jest psychoterapia?

mat. prasowe 

Coraz więcej osób zastanawia się nad podjęciem psychoterapii i nad tym, czym właściwie jest taka forma pomocy. To zmiana na lepsze. Nie sposób bowiem nie cieszyć się z tego, że coraz więcej osób wychodzi z cienia i zaczyna walczyć ze swoimi problemami psychicznymi. Choć sytuacja nadal jeszcze nie jest idealna, to jednak zmierza ku dobremu. Dlatego warto zdobywać wiedzę na temat psychoterapii. Im więcej wiesz, tym mniej się obawiasz – to dość znane połączenie. Czym jest psychoterapia? Dowiedz się!

Czym jest psychoterapia?

Jeśli dosłownie przetłumaczyć termin „psychoterapia” to będzie on z języka greckiego oznaczać leczenie duszy. I to doskonały opis tego, czym psychoterapia w istocie jest. Psychoterapia czerpie z wielu rozmaitych nurtów, łącząc je tak, by jak najbardziej pomóc ludziom. Korzysta z socjologii, psychologii, filozofii, nauk humanistycznych – to wszystko ma ogromny wpływ na człowieka i jest w stanie przynieść bardzo dobre efekty.

Psychoterapeuci, czyli osoby, które zajmują się prowadzeniem psychoterapii to ludzie bardzo dobrze wykształceni. Nie wystarczy mieć wyższego wykształcenia, by móc wykonywać zawód psychoterapeuty. Trzeba jeszcze ukończyć specjalną szkołę, uzyskać certyfikat i zanim rozpocznie się własną praktykę psychoterapeutyczną, popracować pod nadzorem bardziej doświadczonych psychoterapeutów. To wszystko sprawia, że przed przyszłym psychoterapeutą wiele lat wytężonej nauki.

W toku swojej pracy psychoterapeuci wykorzystują wiele nurtów psychoterapii, by pomóc pacjentom w najlepszy możliwy sposób. Sama psychoterapia bowiem nie jest jednolita. Wśród występujących nurtów można wymienić między innymi:

  • Psychoterapię poznawczo-behawioralną
  • Psychoterapia Gestalt
  • Psychoterapia humanistyczna
  • Psychoterapia systemowa
  • Psychoterapia egzystencjalna
  • Psychoterapia psychodynamiczna
  • Psychoterapia psychoanalityczna, zwana po prostu psychoanalizą

Psychoterapeuci działają w oparciu o założenia danego nurtu, w pracy stosują też rozmaite techniki relaksacyjne i pomagają pacjentom uporać się z ich problemami.

Psychoterapia może przebiegać indywidualnie, grupowo, rodzinnie lub być prowadzona dla par.

Kiedy zgłosić się na psychoterapię?

Zastanawiasz się czy psychoterapia będzie czymś odpowiednim dla Ciebie? Jeśli tak to już tak naprawdę wystarczy, byś się na nią zgłosił. Jeśli czujesz, że psychoterapia mogłaby Ci pomóc – idź za tym głosem i skorzystaj z tej szansy. Tak naprawdę wcale nie musisz przebywać w wielkim kryzysie, by skorzystać z pomocy psychoterapii i poprawić komfort swojego życia. A jeśli zastanawiasz się, jakie są przesłanki do skorzystania z psychoterapii to można tu wymienić:

  • Zaburzenia lękowe;
  • Zaburzenia depresyjne;
  • Depresja;
  • Problemy z emocjami;
  • Kłopoty ze snem;
  • Koszmary senne;
  • Uzależnienia;
  • Zaburzenia odżywiania;
  • Zaburzenia osobowości;
  • Syndrom DDA – Dorosłych Dzieci Alkoholików;
  • Syndrom DDD – Dorosłych Dzieci rodzin Dysfunkcyjnych;
  • Autoagresja;
  • Myśli samobójcze;
  • Próby samobójcze;
  • Nie radzisz sobie z żałobą;
  • Nie radzisz sobie z poczuciem straty;
  • W Twoim życiu pojawiły się zmiany, z którymi nie możesz się pogodzić.

Jeśli masz jakiś problem, który czujesz, że Cię przewyższa – z sobą, w związku, z dzieckiem, w każdej dziedzinie życia, jeśli czujesz, że ten problem negatywnie wpływa na Twoją psychikę, warto rozważyć skorzystanie z usług specjalisty. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat psychoterapii, zajrzyj tutaj: https://psychoterapiacotam.pl

Czy psychoterapia jest skuteczna?

Wiesz już czym jest psychoterapia, wiesz, że funkcjonuje w ramach rozmaitych nurtów i zajmują się nią bardzo wykwalifikowani specjaliści. Jednak czy psychoterapia jest skuteczna? To pytanie nadal może zajmować Twoje myśli.

Wyniki badań naukowych prowadzone na temat psychoterapii jednoznacznie wskazują, że osoby, które podjęły się terapii i ukończyły ją z sukcesem, są w stanie uporać się ze swoimi problemami – w tym tak poważnymi jak uzależnienia, depresja i inne przypadłości, które negatywnie oddziałują na życie człowieka.

Człowiek po psychoterapii jest w stanie korzystać z lepszych, zdrowszych wzorców. Ma wiedzę na temat samego siebie i istoty swoich problemów, co pozwala mu je lepiej identyfikować, nazywać i przepracowywać także w przyszłości.

Jednak każda psychoterapia, by była skuteczna, musi być czymś, do czego pacjent jest przekonany. Twoja motywacja do osiągnięcia zmian i ciężka praca nad sobą, by uczynić swoje życie lepszym i wolnym od problemów ma tu kluczowe znaczenie. Jeśli nie chcesz zmian w swoim życiu to nawet najlepszy psychoterapeuta nie sprawi, że one nadejdą. Musisz być przekonany do tej formy pomocy i gotowy do podjęcia wysiłku.

Data aktualizacji: 13.05.2022,
Opublikowano: 11.05.2022 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej