Czym jest Maxibiotic? Co zawiera, jak działa i kiedy go stosować?

Fot. simarik / Getty Images

Maxibiotic to maść antybiotyczna sprzedawana w tubce bez recepty. Jest to preparat stosowany na drobne rany, otarcia zadrapania, oparzenia czy owrzodzenia skóry. Jak działa Maxibiotic i jak bezpiecznie go stosować? 

Maxibiotic – działanie maści

Maxibiotic to maść antybiotyczna wydawana bez recepty. Stosowana wyłącznie miejscowo na skórę zawierająca trzy substancje czynne, wszystkie o działaniu przeciwbakteryjnym. Maxibiotic staje się pierwszą pomocą w obliczu drobnych ran, otarć, skaleczeń, ukąszeń, oparzeń i owrzodzeń. Zapobiega powstawaniu zakażeń bakteryjnych czy stanów zapalnych.

Maxibiotic – skład maści

W skład maści Maxibiotic wchodzą 3 substancje czynne neomycyny siarczan, polimyksyny B siarczan, bacytracyna cynkowa. Wszystkie o działaniu przeciwbakteryjnym. Połączone działanie tych trzech antybiotyków zapewnia szerokie spektrum działania chroniąc przed patogenami najczęściej powodującymi zakażenia skóry oraz zmniejsza ryzyko pojawienia się szczepów opornych.

1 g maści zawiera 5 mg neomycyny siarczanu, 5000 IU polimyksyny B siarczanu oraz 400 IU bacytracyny cynkowej. Substancją pomocniczą jest wazelina biała.

Maxibiotic ma postać maści. Opakowanie stanowi tuba aluminiowa oraz saszetka w tekturowym pudełku.

Wielkość opakowań:

  • 1 tuba po 3 g
  • 1 tuba po 5 g
  • 1 tuba po 15 g
  • 10 saszetek po 1g.

Maxibiotic – dawkowanie maści

Maść nie powinna być stosowana przez dzieci poniżej 12 roku życia.

Dorośli i młodzież po 12. roku życia. Przed zastosowaniem preparatu należy oczyścić miejsce zranienia, i pokryć zmienioną powierzchnię skóry. Wielkość dawki jest uzależniona od rozmiaru oraz umiejscowienia zmian chorobowych. Miejsce po nałożeniu można przykryć opatrunkiem bądź pozostawić nieosłonięte. Stosować od 2 do 5 razy na dobę. Nie stosować dłużej niż przez 7 dni. Po zakończeniu leczenia nie należy stosować leku ponownie przed upływem 3 miesięcy.

Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów?

Nie stwierdzono, aby Maxibiotic wywierał istotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów czy obsługiwania maszyn.

Polecamy: Co kryje skóra? Budowa i funkcje skóry

Maxibiotic – wskazania do stosowania maści

Wskazaniem do stosowania maści Maxibiotic są drobne rany (otarcia, zadrapania, ukąszenia), oparzenia czy owrzodzenia skóry.

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o skórze:

Zobacz film: Budowa i funkcje skóry. Źródło: 36,6.

Maxibiotic – przeciwwskazania do stosowania leku

Maść nie powinna być stosowana, jeśli pacjent ma uczulenie na neomycyny siarczan, polimyksyny B siarczan, bacytracynę cynkową lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku. Leku nie podaje się pacjentom z zaburzeniami nerek. Preparatu nie należy stosować na głębokie lub kłute rany, ciężkie oparzenia lub duże powierzchnie uszkodzonej skóry oraz na sączące zmiany chorobowe, ze względu na ryzyko wchłonięcia substancji czynnych do krwi i wywołania ogólnoustrojowych działań niepożądanych (działanie szkodliwe na słuch, nerki), nie stosować do oczu.

Preparatu nie powinny stosować kobiety w ciąży, a także te, które planują w ciążę zajść.

Uwaga! Długotrwałe stosowanie leku Maxibiotic może spowodować nadmierne namnażanie niewrażliwych na lek drobnoustrojów, w tym grzybów, podobnie jak w przypadku stosowania innych leków zawierających antybiotyki. Osoby uczulone na antybiotyki z grupy aminoglikozydów lub polimyksyn mogą być również uczulone na ten lek.

W przypadku silnych reakcji uczuleniowych należy natychmiast przerwać leczenie i skontaktować się z lekarzem. Ponadto stosowanie leku na duże powierzchnie uszkodzonej skóry może spowodować utratę słuchu, uszkodzenie nerek i toksyczne działanie na układ nerwowy.

Dodatkową ostrożność powinny zachować osoby z zaburzeniami czynności nerek lub z upośledzeniem słuchu, ponieważ istnieje u nich większe prawdopodobieństwo wystąpienia działania szkodliwego na nerki i słuch.

Maxibiotic – interakcje

Przed zastosowaniem maści poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty, ponieważ zastosowany na dużą powierzchnię lub uszkodzoną skórę może wejść w interakcję z innymi stosowanymi lekami.

Maxibiotic stosowany równocześnie z doustnie podawaną neomycyną może nasilić ryzyko wystąpienia reakcji uczuleniowych.

Nie należy stosować leku jednocześnie z lekami mogącymi uszkadzać nerki i narząd słuchu, takimi jak silnie działające leki moczopędne (np. furosemid, kwas etakrynowy). Leki te podawane jednocześnie z aminoglikozydami zwiększają ich stężenie we krwi, co nasila ryzyko powstawania zaburzeń słuchu, aż do głuchoty, która może wystąpić nawet po przerwaniu stosowania leku.

Podczas jednoczesnego stosowania doustnie lub miejscowo antybiotyków aminoglikozydowych lub innych leków o możliwym działaniu szkodliwym na nerki lub układ nerwowy, może wystąpić sumowanie działań niepożądanych.

Uwaga! podczas jednoczesnego stosowania z innymi lekami o szkodliwym działaniu na nerki i słuch, Maxibiotic może nasilać działanie tych leków.

Maxibiotic – skutki uboczne

Jak każdy lek, Maxibiotic również może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.Do najczęściej występujących należą:

  • zakażenia i zarażenia pasożytnicze: zakażenie niewrażliwymi szczepami bakterii lub grzybami;.
  • zaburzenia układu immunologicznego: miejscowe objawy nadwrażliwości (świąd, wysypka, zaczerwienienie, obrzęk i inne objawy podrażnienia).
  • zaburzenia ucha i błędnika: uszkodzenie słuchu. Zaburzenia nerek i dróg moczowych: uszkodzenia nerek.
Data aktualizacji: 05.08.2019,
Opublikowano: 31.07.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy można przedawkować paracetamol? Jakie są objawy i skutki zatrucia paracetamolem?

Paracetamol jest łatwo dostępnym lekiem wydawanym bez recepty. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Znajduje się w wielu powszechnie stosowanych preparatach złożonych, dostępny jest też w formie samodzielnej, dlatego bardzo łatwo go przedawkować.

Czytaj więcej
Farmaceuta: Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł

Związki wydzielane przez plastik mogą być niebezpieczne nie tylko w opakowaniach żywności, ale także opakowaniach lekarstw - alarmuje Grzegorz Carowicz, farmaceuta. Specjalista radzi, jak przechowywać leki, by uniknąć ryzyka przedostania się do nich toksycznych substancji. 

Czytaj więcej
Jaka witamina C dla dzieci jest najlepsza?

Organizm dziecka potrzebuje witaminy C, aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować, a także mieć siłę bronić się przed infekcjami. Dlatego warto wiedzieć, w jakich pokarmach i jakiej formie witamina ta jest dostarczana do organizmu oraz kiedy warto ją suplementować.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Izotretynoina – wskazania i skutki uboczne stosowania

Izotretynoina to preparat wprowadzony do lecznictwa w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Jest skuteczna w leczeniu niektórych ciężkich i średniociężkich form trądziku, ale nie jest też lekiem obojętnym dla zdrowia. Szczególnie niebezpieczna może być w okresie ciąży.

Czytaj więcej
Czy Ketonal jest dostępny bez recepty?

Ketonal to środek przeciwbólowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo dobrze radzi sobie z dolegliwościami bólowymi o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Można po niego sięgać, gdy pojawia się ból zęba, głowy lub mięśni. Ketonal jest dostępny także w wersji bez recepty. Zobacz, jak go stosować.

Czytaj więcej
Psychobiotyki – jak działają i kiedy się je stosuje?

Psychobiotyki to bakterie probiotyczne, które wykorzystuje się w terapii chorób psychicznych. Przypisuje się im korzystny wpływ na oś mózgowo-jelitową, a dzięki temu na zdrowie psychiczne. Część badań sugeruje, że będzie można wykorzystywać je również w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Czytaj więcej
Metamizol – czym jest i jak działa?

Metamizol jest pochodną pirazolonu. Substancja występuje w postaci krystalicznie białego proszku; działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Po podaniu szybko się wchłania do przewodu pokarmowego i jest metabolizowana w wątrobie. Jednym z przeciwwskazań do jej przyjmowania jest ciąża.

Czytaj więcej
Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji? Jak bezpiecznie łączyć antybiotyk z suplementem?

Witamina C może obniżać stężenie antybiotyków z grupy aminoglikozydów. Nie jest przeciwwskazana przy stosowaniu innych antybiotyków, jednak należy stosować odpowiednie zasady przyjmowania. Witamina C może wchodzić w interakcje z wieloma związkami.

Czytaj więcej
Grejpfruty wchodzą w interakcje z lekami na nadciśnienie, cholesterol, cukrzycę... Dlaczego? Czym to grozi?

Leki na cholesterol, nadciśnienie czy na cukrzycę to jedne z najczęściej przepisywanych farmaceutyków. U pacjentów leczonych przewlekle odradza się spożywanie grejpfrutów. Dlaczego? Czy wszystkie leki wchodzą w interakcje z grejpfrutami?

Czytaj więcej