Czy w ciąży można robić paznokcie hybrydowe?

Fot. PeopleImages / Getty Images

Paznokcie hybrydowe w ciąży to dość kontrowersyjna kwestia. Zdania na temat bezpieczeństwa stosowania lakierów hybrydowych u przyszłych mam są podzielone. Ciężarne powinny pamiętać, że niektóre środki wykorzystywane do pielęgnacji paznokci mogą wpływać na nie uczulająco i wywoływać mdłości.

Paznokcie hybrydowe w ciąży nie należą do grupy zakazanych dla przyszłych mam zabiegów upiększających. Jednakże podczas wizyty w salonie kosmetycznym należy poinformować kosmetyczkę o stanie, w jakim znajduje się kobieta, aby ograniczyć ryzyko szkodliwego działania innych wykonywanych w tym czasie zabiegów. Dodatkowo warto zadbać o wysoką jakość używanych do robienia paznokci hybrydowych produktów.

Czy manicure hybrydowy może niszczyć paznokcie? Jak popularna hybryda wygląda po zdjęciu? Pora się przekonać:

Zobacz film: Czy manicure hybrydowy niszczy paznokcie? Źródło: Stylowy Magazyn

Paznokcie hybrydowe w ciąży

Stan ciąży nie powinien wiązać się dla kobiety z mniejszą dbałością o wygląd zewnętrzny, który w znaczącym stopniu rzutuje na samopoczucie. W tym czasie w sposób szczególny warto zwrócić uwagę na pielęgnację paznokci, ponieważ oczekującym dziecka kobietom rosną one aż dwa razy szybciej niż przed ciążą (nawet 2–3 mm tygodniowo, a wcześniej maksymalnie 1 mm). Zauważa się to zwłaszcza w drugiej połowy ciąży. Za szybszy wzrost paznokcia odpowiada zwiększona ilość estrogenów, czyli żeńskich hormonów. Dzięki nim wytwarzająca płytkę paznokciową macierz pracuje bardziej efektywnie. Dodatkowo płytka paznokcia staje się twardsza i lepiej ukrwiona.

Jednym z bardziej efektownych sposobów upiększania paznokci jest ich malowanie, a zwłaszcza popularne w ostatnim czasie paznokcie hybrydowe. Są trwałe i pięknie się prezentują przez 2–3 tygodnie. Dodatkowo wyglądają naturalnie, są odporne na uszkodzenia, a lakier nie odpryskuje. Stylizacja paznokci trwa stosunkowo długo, bo około 60 minut. Zniechęcająca może być również wysoka cena zabiegu, która wynosi około 100–120 zł.

Paznokcie hybrydowe a ciąża to dość kontrowersyjna kwestia, którą należy też rozpatrzyć ze strony spodziewających się dziecka kosmetyczek pragnących w tym czasie kontynuować pracę. Mimo że zdania na temat bezpieczeństwa stosowania lakierów hybrydowych u przyszłych mam są podzielone, to nie stwierdzono dotychczas w żadnych prowadzonych badaniach, aby szkodziły one dziecku. Salony kosmetyczne w ramach profilaktyki warto często wietrzyć lub wyposażyć w wentylację. Wdychanie nieprzyjemnych zapachów ograniczyć można przez założenie maseczki, która znacznie zablokuje ich dostęp. Należy o niej też pamiętać podczas wykonywania zabiegów piłowania.

Czy w ciąży można malować paznokcie lakierem hybrydowym?

Przeciwniczki wykonywania hybrydowych paznokci w ciąży argumentują swoje stanowisko szkodliwością niektórych środków wykorzystywanych do ich pielęgnacji. Kobiety w ciąży powinny uważać na skład stosowanych produktów i dokładnie czytać etykiety. Nie wolno używać lakierów zawierający formaldehyd, ftalan dibutylu (DBP) albo toluen. Substancje te mogą doprowadzić do wad rozwojowych i wrodzonych u dzieci, w tym uszkodzeń w układzie nerwowym. W produktach do stylizacji paznokci zawarte są też związki chemiczne takie jak:

  • aceton – znany też jako propanon; organiczny związek chemiczny o ostrym, charakterystycznym zapachu, który jest powszechnie stosowanym rozpuszczalnikiem; nie jest toksyczny, ale został sklasyfikowany jako substancja drażniąca; może powodować ostre podrażnienia błon śluzowych nosa i ust, łzawienie oczu, ból i zawroty głowy, wymioty i mdłości; duże stężenie może doprowadzić do utraty przytomności; nie powoduje uszkodzeń DNA i nie wykazuje działania rakotwórczego;
  • alkohol izopropylowy (izopropanol) – organiczny związek chemiczny z grupy alkoholi, stosowany jako odtłuszczacz do paznokci i środek dezynfekujący; może wpływać na przyszłą mamę uczulająco, wywoływać mdłości, wymioty, bóle brzucha i spadek ciśnienia tętniczego;
  • octan etylu – organiczny związek chemiczny o charakterystycznym, owocowym zapachu, składnik zmywacza do paznokci; obecnie wycofuje się go z użycia w przemyśle z powodu działania drażniącego i toksycznego.

Bezpieczeństwo paznokci hybrydowych w ciąży

Należy podkreślić, że stężenie substancji potencjalnie szkodliwych w produktach do stylizacji paznokci jest bardzo niewielkie, dlatego negatywne konsekwencje ich stosowania są niemalże zerowe. Oprócz wyżej wymienionych substancji szkodliwy wpływ na ciężarną zarzuca się też lampom UV, które stosuje się do utwardzania lakierów. Specjaliści jednak uspokajają, że nie mają one szkodliwego działania. W związku z tym nie trzeba rezygnować z zabiegów upiększania paznokci podczas ciąży.

Polecamy: Lampy utwardzające lakier – czy są bezpieczne? Jak hybryda wpływa na paznokcie?

Rozwiązanie ciąży a paznokcie hybrydowe

Paznokcie hybrydowe i inne rodzaje lakierów do paznokci nie są wskazane w okresie zbliżającego się rozwiązania. Podczas porodu naturalnego pomalowane paznokcie rodzącej nie stanowią żadnego utrudnienia, ale za to okazują się sporą komplikacją w przypadku konieczności wykonania cesarskiego cięcia. Podczas tej formy rozwiązania ciąży na palec rodzącej zakłada się pulsoksymetr w celu dokładnego i stałego kontrolowania jej stanu. Jest to elektroniczne urządzenie, które służy do nieinwazyjnego pomiaru saturacji krwi. Pokryty jakimkolwiek lakierem paznokieć może zafałszować pomiar. Dlatego w okresie okołoporodowym najlepiej, aby ciężarna zadbała o naturalną płytkę paznokciową, żeby urządzenie podawało wiarygodne dane. Dodatkowo specjaliści podkreślają, że naturalne paznokcie są doskonałym miejscem do obserwowania zmian krążenia.

Warto wiedzieć: Manicure tytanowy – czym jest, jakie są jego zalety i jak wykonać go krok po kroku

Bibliografia:

1. Haynes W.M., CRC Handbook of Chemistry and Physics, Boca Raton, CRC Press, 2014.

2. Gulkowska S., Stylizacja paznokci a ciąża, „Akademia Paznokcia”, 2006, 7(3), s. 30-57.

3. Bień A., Turkosz A.,Stadnicka S., Kasprzak J., Jamróg M., Zabiegi pielęgnacyjne i pielęgnacja skóry kobiety ciężarnej, „European Journal of Medical Technologies”, 2014, 2(3), s. 66-71.

Opublikowano: 09.08.2018 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Sonia 10.08.2018r.

Najważniejsze, żeby robić manicure w dobrym, czyli czystym salonie - z autoklawem, jednorazowymi pilnikami, płynem do dezynfekcji.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej