Czy w ciąży można latać? Lot a ciąża – przeciwwskazania do podróży

Fot: skynesher / gettyimages.com

Każdy przewoźnik określa zasady co do podróży kobiety w ciąży. Nie może jej zabronić, jednak wyznacza przedział czasowy, w jakim kobieta musi przed lotem okazać aktualne zaświadczenie lekarskie, jak również określa, do którego miesiąca ciąży można latać.

Latanie w ciąży zawsze budzi niepokój, nie tylko u przyszłych mam, ale również u osób z obsługi samolotu. Linie lotnicze mają swoje wymogi, a głównym obostrzeniem jest granica, do którego miesiąca ciąży można latać. O tym, czy kobieta w ciąży może wsiąść na pokład samolotu, decyduje przede wszystkim jej lekarz prowadzący, choć należy pamiętać, że ciąża jest dość nieprzewidywalnym stanem. Fakt, że w danym momencie przebiega prawidłowo, nie gwarantuje, że podróż samolotem, zmiana klimatu czy inne czynniki zewnętrzne nie wpłyną negatywnie na samopoczucie ciężarnej. Ponadto zawsze należy mieć na względzie fakt, iż w czasie podróży mogą pojawić się niepokojące objawy, niekoniecznie wynikające z podróży samolotem, jednak np. mogące uniemożliwić podróż powrotną.

Latanie w ciąży – czy jest bezpieczne?

W 2015 roku Royal College of Obstetricians and Gynaecologists wykazało, że latanie samolotem w ciąży nie powoduje żadnego istotnego wzrostu ryzyka przedwczesnego porodu, poronienia czy innych powikłań u płodu. Ludzki organizm w warunkach fizjologii dzięki naturalnym mechanizmom kompensacyjnym nie jest zagrożony podczas standardowych lotów samolotem. U zdrowego człowieka nie ma ryzyka niedotlenienia na poziomie komórkowym czy tego typu powikłań.

Głównym zagrożeniem związanym z długotrwałą podróżą jest powstanie zakrzepicy w naczyniach krwionośnych. Biorąc pod uwagę, że sama ciąża jest dodatkowym czynnikiem ryzyka powikłań zakrzepowych, tym bardziej trzeba rozważnie planować lot. Jeśli przyszła mama planuje podróż samolotem, powinna w szczególności zadbać o swoje bezpieczeństwo, gdyż znajduje się w grupie osób zagrożonych zakrzepicą.

Wątpliwy jest wpływ promieniowania kosmicznego na dobrostan kobiety w ciąży, szczególnie jeśli są to okazjonalne podróże. Ważne, by kobieta w ciąży była świadoma, że ma ogromny wpływ na redukcję ryzyka powikłań podróży. Jeśli obsługa lotu nie zarządzi w określonych sytuacjach przymusu siedzenia na miejscu, kobieta w ciąży powinna zadbać o znaczną mobilność w samolocie. Nie w każdej maszynie przemieszczenie się wąskim korytarzem jest komfortowe, jednak wystarczy wstać, kilkukrotnie wspiąć się na palcach stóp, by poprawić krążenie w kończynach dolnych. Odwodnienie to kolejny obok unieruchomienia czynnik zwiększający ryzyko zakrzepicy, w związku z czym przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów podczas lotu stanowi istotny czynnik prewencyjny.

Do którego miesiąca ciąży można latać?

Uznaje się, że podróż samolotem w ciąży jest możliwa do początku 37. tygodnia. W przypadku ciąży bliźniaczej lub większej liczby płodów za maksymalną granicę uznaje się 32. tydzień ciąży. Żadna kobieta nie chciałaby raczej rodzić w samolocie, gdzie trudno o profesjonalną opiekę położniczą. Niejednokrotnie zdarza się, że wśród pasażerów znajduje się lekarz, jednak niekoniecznie ginekolog położnik. Dla dziecka i mamy ogromnym zagrożeniem jest poród w domu i wszystkich innych miejscach poza salą porodową. Jeśli poród jest niepowikłany, na ogół wszystko przebiega pomyślnie, jednak nigdy nie można mieć co do tego pewności.

Warto mieć na względzie, że firmy ubezpieczeniowe nie są przychylne dla kobiet, które leciały samolotem w ciąży, tym bardziej jeśli doszło do awaryjnego lądowania i konieczności pilnego transportu do szpitala. Latanie w ciąży nie jest oczywiście zabronione, jednak każdy przewoźnik ustala własne reguły. Zwykle wskazuje górną granicę wieku ciąży, a po 28. tygodniu wymaga aktualnego zaświadczenia lekarskiego, informującego o braku przeciwwskazań do lotu.

Praca a lot w ciąży

Nie należy zapominać, że latanie samolotem w ciąży może okazać się konieczne w przypadku niektórych zawodów. Uznaje się, że kobieta pilot w lotnictwie komercyjnym powinna zaprzestać odbywania lotów w momencie rozpoznania ciąży. Zdarza się jednak, że przez pewien czas chce pozostać czynna zawodowo. Wtedy maksymalną granicą jest 26. tydzień. Podobnie sprawa wygląda w przypadku pozostałego personelu lotniczego.

Przeciwwskazania do lotu w ciąży

Przeciwwskazania do lotu kobiety ciężarnej każdorazowo stwierdza ginekolog. Nawet jeśli przyszła mama czuje się dobrze, lekarz może podczas badania uznać, że istnieje ryzyko porodu przedwczesnego czy innych powikłań. Ewidentne objawy w postaci plamień czy krwawienia z dróg rodnych, silna anemia i inne stany upośledzające fizjologiczne mechanizmy kompensacyjne organizmu stanowią bezwzględne przeciwwskazanie do lotu samolotem. Do listy obostrzeń dochodzi również szereg schorzeń przewlekłych, stanowiących przeciwwskazanie dla wszystkich osób, nie tylko kobiet w ciąży.

Fakty i mity o ciąży:

36,6

Bibliografia:

1. Kobieta ciężarna w podróży, Forum Medycyny Rodzinnej 2014, tom 8, nr 3, 135–141.

2. Krzysztof Korzeniewski, Medycyna podróży, PZWL, Wałbrzych, 1, 2015.

Data aktualizacji: 16.05.2021,
Opublikowano: 17.05.2021 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej