Czy psychoterapia w leczeniu nowotworów jest potrzebna? 

Fot. Program 36,6 / x-news.pl

W jaki sposób terapia może wpłynąć na pacjentów onkologicznych? Okazuje się, że wsparcie eksperta i psychoterapia mogą mieć bardzo pozytywne skutki i wpływać na przebieg leczenia. Co mówią eksperci?

Na leczenie onkologiczne ma wpływ wola walki pacjenta, nadzieja na wyzdrowienie i pozytywne myślenie. Dr n. med. Ewa Anna Kosakowska w nieemitowanym fragmencie programu 36,6°C opowiedziała historię pacjenta, który dopiero po skorzystaniu z terapii uporał się z problemem lęku, który wcześniej uniemożliwiał skuteczną chemioterapię. 

Zobaczcie na filmie, co mówiła onkolog, dr Ewa Anna Kosakowska o konkretnym przypadku i o podejściu onkologa do terapii pacjentów:

Zobacz film: Czy psychoterapia w leczeniu nowotworów jest potrzebna? Źródło: 36,6

Pacjenci zestresowani mogą gorzej znosić chemioterapię lub radioterapię. Powód jest prosty - każdy z nas gorzej sobie radzi, kiedy jest zmęczony, niewyspany, zestresowany. W przypadku pacjentów onkologicznych dobre samopoczucie ma podwójne znaczenie - powinni zadbać o siebie, aby organizm mógł zwalczyć chorobę. 

Niestety większość pacjentów zapytana o potrzebę wsparcia odpowie, że radzi sobie z problemem i nie odczuwa stresu. Zupełnie niepotrzebnie, lęk nie powinien być maskowany, a leczony. Psychoterapia jest jednym z  elementów leczenia, także onkologicznego. 

Więcej o leczeniu nowotworów dowiecie się z programu 36,6°C - zapraszamy do oglądania. Ewa Drzyzga i prof. Krzysztof Łabuzek w każdym odcinku najzdrowszego programu w Polsce rozmawia z ekspertami i pokazuje nowe, ciekawe i często alternatywne do tradycyjnego, metody leczenia. 

Data aktualizacji: 01.10.2019,
Opublikowano: 06.10.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej