Czy przed okresem można zajść w ciążę? Zapłodnienie przed miesiączką

Fot.: puhhha / stock.adobe.com

Wiele kobiet zastanawia się, czy można zajść w ciążę przed okresem. Zapłodnienie przed menstruacją jest możliwe, szczególnie u kobiet mających nieregularne cykle. Seks przed miesiączką nie daje gwarancji, że nie dojdzie do zapłodnienia, zwłaszcza jeśli moment owulacji się przesunął.

Okres płodny u miesiączkującej kobiety to kilka dni w ciągu miesiąca. Szczyt płodności przypada na owulację, która występuje na ok. 13–15 dni przed terminem następnej miesiączki (nieprawdziwe jest przekonanie, że owulacja występuje w połowie cyklu). Ogólnie uważa się, że dni płodne przypadają na 6 dni przed jajeczkowaniem oraz 3 dni po nim. Szczególne znaczenie ma czas przed owulacją, ponieważ plemniki mogą przeżyć w ciele kobiety nawet 5–6 dni. Z tego powodu wiele par jest przekonanych, że najbezpieczniejszy jest seks przed miesiączką i że np. uprawiając seks tydzień przed okresem, kobieta nie zajdzie w ciążę. Nie zawsze jest to prawdą.

Zobacz także: In vitro - szansa na bycie rodzicem

Zajście w ciążę przed okresem jest możliwe

W celu wyliczenia dni płodnych stosuje się metodę Ogino-Knausa, która polega na rocznej obserwacji cykli menstruacyjnych. To tzw. kalendarzyk małżeński, według którego pierwszy dzień płodny oblicza się, od najkrótszego cyklu w ciągu roku odejmując 20.

Przykład: jeśli najkrótszy cykl w ciągu 12 miesięcy wyniósł 21, to 21 – 20 = 1, co oznacza, że już pierwszy dzień cyklu (czyli pierwszy dzień miesiączki) należy uznać za płodny.

Ostatni płodny dzień można obliczyć, od najdłuższego cyklu odejmując 11.

Przykład: jeśli najdłuższy cykl w ciągu 12 miesięcy wyniósł 35, to 35 – 11 = 24, co oznacza, że 24. dzień cyklu należy uznać za ostatni płodny.

Powyższy przykład pokazuje, że u osoby tak miesiączkującej za czas płodny należy uznać dni cyklu pomiędzy 1. a 24.

Czy zatem przed miesiączką można zajść w ciążę, skoro występuje wówczas faza niepłodna? Teoretycznie nie, musi jednak zostać spełnionych kilka warunków:

  • kobieta miesiączkuje regularnie, co daje jej gwarancję, że okres pojawi się w spodziewanym terminie,
  • kobieta potrafi bezbłędnie obliczyć dni płodne (np. metodą termiczno-objawową, polegającą na obserwacji śluzu szyjkowego, szyjki macicy, jak i na pomiarach temperatury ciała),
  • kobieta zna swój organizm i jest w stanie rozpoznać moment owulacji, a także zbliżającą się miesiączkę,
  • kobieta nie jest chora, nie stosuje leków, nie podróżowała, nie zmieniła niedawno diety, nie jest narażona na stres i silne emocje, co mogłoby przesunąć miesiączkę,
  • kobieta rozpoznaje u siebie śluz niepłodny.

Należy pamiętać, że termin wystąpienia miesiączki zawsze jest związany z momentem wystąpienia owulacji (nie na odwrót) i jeśli moment jajeczkowania przesunie się (z czego kobieta może nie zdawać sobie sprawy), przesunie się także dzień wystąpienia menstruacji. Czy natomiast przed owulacją można zajść w ciążę? Tak, dni przed owulacją uważa się za fazę płodną – związane jest to z możliwością przeżycia plemników w organizmie kobiety.

Jakie mogą być pierwsze objawy ciąży? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak rozpoznać pierwsze dni ciąży? Źródło: 36,6.

Ciąża przed okresem – rozpoznawanie śluzu niepłodnego

Ocena śluzu szyjkowego (tzw. metoda Billingsów) pozwala stwierdzić, czy bezpośrednio przed okresem występują dni niepłodne. Śluz niepłodny jest gęsty, mętny, o mlecznym bądź żółtawym zabarwieniu – w odróżnieniu od śluzu płodnego, który jest śliski, przezroczysty, rozciągliwy i powoduje uczucie wilgoci. Przypomina białko jaja kurzego.

Również konsystencja śluzu może się zmienić, np. pod wpływem infekcji. Z tego powodu nie można przyjmować za pewnik, że współżyjąc przed okresem, nie zajdzie się w ciążę. Szczególnie ryzykowny jest seks np. tydzień przed okresem, szczególnie przy nieregularnych cyklach i trudnościach w oszacowaniu fazy płodnej.

Rozpoznawanie oznak zbliżającej się miesiączki

Niektóre kobiety potrafią ocenić, czy zbliża się u nich miesiączka. Charakterystyczne objawy nadchodzącego okresu to:

  • ból podbrzusza,
  • zmniejszenie się ilości wydzieliny z pochwy,
  • obrzmienie i tkliwość piersi,
  • huśtawki nastrojów,
  • wzdęcia,
  • problemy z wypróżnianiem,
  • osłabienie, brak sił,
  • problemy ze snem,
  • zwiększenie apetytu,
  • trudności w koncentracji.

Uwaga! Objawy nadchodzącej miesiączki można pomylić z objawami owulacji, podczas której występują m.in. ból podbrzusza (tzw. ból owulacyjny) oraz obrzmienie piersi.

Co każda kobieta powinna wiedzieć o miesiączce? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Jak mówić o okresie i co trzeba o nim wiedzieć? Źródło: 36,6.

Nie każde krwawienie to okres

Kobiety powinny mieć świadomość, że nie każde krwawienie jest miesiączką. Krótkie, łagodne plamienie może towarzyszyć owulacji. Wczesnym objawem ciąży jest natomiast plamienie implantacyjne związane z zagnieżdżeniem się zapłodnionego zarodka w macicy. Kiedy zarodek podczas zagnieżdżania się w macicy naruszy ściankę naczynia krwionośnego, może pojawić krwawienie o brunatnym zabarwieniu.

Uwaga! Krwawienie implantacyjne występuje w tym samym czasie, co spodziewana miesiączka, choć zwykle trwa krócej – maksymalnie ok. 3 dni.

Data aktualizacji: 06.05.2020,
Opublikowano: 05.01.2018 r.

Polecamy

Komentarze (4)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Kedy 19.02.2021r.

3 lutego mialam miesiaczke moja miesiaczka trwa 7 dni kedy mam plodne dni

anna 06.08.2019r.

co za głupoty to na pewno nie pisał lekarz medycyny albo jest nie douczony skoro pisze o kalendarzyku małżeńskim,

Ola 08.11.2018r.

Czy mogłam zaiscć cioze 3 dni przed okresem się kochałam

Baśka35 17.08.2018r.

ja bym bardzo chciala zajsc w ciaze! staramy sie o ziecko - znaczy, to nawet nie tak, ze sie staram z mezem. to bardziej tak, ze sie nie zabezpieczamy i poki co nie stresujemy. mamy nadzieje, ze wyjdzie. ale nie wiem, czy nie bedziemy musieli sie leczyc! juz 4 miesiace i nic. w sumie nie robimy tego kazdego dnia... mam nadzieje, ze zajde w ciaze.

Zobacz wszystkie 4 komentarzy
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej