Czy promienie słoneczne mogą być niebezpieczne dla oczu?

Fot: kadr z programu 36,6

O tym, że nadmierna ekspozycja skóry na słońce może doprowadzić do rozwoju poważnych problemów ze zdrowiem wiedzą chyba wszyscy. Mało kto jednak pamięta, że te same promienie mogą być niebezpieczne dla oczu. Jakie choroby może wywołać i jak chronić przed nim wzrok?

Promienie słoneczne mogą być bardzo niebezpieczne dla oczu. Zdaniem badaczy mogą się przyczynić do rozwoju zaćmy, zwyrodnienia plamki żółtej czy czerniaka oka. Czasem zdarza się, że zmiany wywołane przez słońce prowadzą do całkowitej utraty wzroku. Na szczęście takich problemów można uniknąć. Wystarczy chronić oczy i nosić okulary przeciwsłoneczne. Trzeba o nich pamiętać nie tylko latem, ale każdego dnia, kiedy słońce świeci intensywnie. A jakie okulary wybrać? Czy tylko te drogie zapewniają prawidłową ochronę? Dowiecie się tego z filmu:

Zobacz film: Czy ludzie dbają o swoje oczy i ile ich to kosztuje? Źródło: 36,6

Jak słońce szkodzi oczom?

Osoby, które unikają noszenia okularów i nie chronią swoich oczu muszą się liczyć z nieprzyjemnymi konsekwencjami. W najlepszym wypadku promienie słoneczne uszkodzą tylko spojówkę, czyli błonkę, która osłania nasze oko. Może to doprowadzić do jej zapalenia lub owrzodzenia. Oko jest wtedy czerwone, piecze i łzawi. Jeśli promienie słoneczne dotrą do soczewki mogą przyczynić się do rozwoju zaćmy lub zwyrodnienia plamki żółtej. Ale to nie koniec! Nadmierna ekspozycja na słońce może przyczynić się do rozwoju choroby nowotworowej. Do jakich jeszcze chorób może doprowadzić nieprawidłowa ochrona oczu przed promieniami słonecznymi? To w filmie poniżej wyjaśni Wam prof. Krzysztof Łabuzek:

Zobacz film: Wpływ promieniowania UV na wzrok. Źródło: 36,6

Co jeść, aby mieć zdrowe oczy?

Trzeba sobie zdawać sprawę, że okulary z filtrem to najlepsza ochrona oczu przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Jednak, aby dłużej cieszyć się dobrym wzrokiem warto przyjrzeć się też diecie. Korzystny wpływ na wzrok mają karotenoidy, a w szczególności luteina i zeaksantyna. Związki te chronią przed zwyrodnieniem plamki żółtej oraz zapewniają lepszą ostrość widzenia. Najwięcej mają ich zielone warzywa czy kukurydza, a także niektóre owoce, jak jeżyny, nektarynki. Czy sposób ich podania ma znaczenie? Co zrobić, aby wspomniane związki zostały lepiej przyswojone przez organizm? Dowiecie się tego z filmu:

Zobacz film: Co jeść aby mieć dobry wzrok ? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 18.04.2019,
Opublikowano: 17.04.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Innowacyjna terapia przeciw cukrzycy – leczyć mają komórki wszczepione do oka

Cukrzyca to poważna choroba metaboliczna. Jednym z jej objawów jest prawidłowy poziom glukozy we krwi. Badacze ze Szwecji opracowali nowatorską metodę leczenia cukrzycy. Na czym polega?   

Czytaj więcej
Kwalifikacja wady wzroku do korekcji laserowej - co musisz wiedzieć

Korekcja wad wzroku za pomocą lasera to popularna, skuteczna i szybka metoda pozbycia się wad wzroku. Wybór zabiegu laserowego może wydawać się kuszący, ale nie każda osoba jest odpowiednim kandydatem do tego rodzaju korekcji. Dowiedz się, dlaczego badanie przed laserową korekcją wzroku jest konieczne, jak wygląda oraz jakie są przeciwwskazania do wykonania takiego zabiegu.

Czytaj więcej
Zwyrodnienie plamki żółtej. Czy dieta i dobrze dobrane okulary mogą spowolnić rozwój choroby?

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to najczęściej diagnozowana choroba siatkówki oka. W Polsce dotkniętych jest nią już ponad 1,3 mln osób, a wśród nich 140 tys. cierpi na jej groźniejszą, wysiękową postać. Rozwój choroby spowalnia nie tylko odpowiednia terapia u okulisty. Sprawdź, jak dieta i nowoczesne urządzenia optyczne mogą pomóc osobom chorym na AMD.

Czytaj więcej
Przekrwione oczy u dziecka i dorosłego –­ jakie są najczęstsze przyczyny? Jak łagodzić objawy?

Przekrwione oczy mogą oznaczać podrażnienie spojówek bądź ich stan zapalny wywołany np. alergią lub inną infekcją. Zdarza się, że zaczerwienienie pojawia się w związku z chorobą innych części oka czy chorobą autoimmunologiczną. Często jest też przypadłością osób noszących soczewki kontaktowe.

Czytaj więcej
Oftalmoplegia (porażenie międzyjądrowe) – przyczyny, obraz kliniczny i leczenie

Oftalmoplegia to zespół objawów w obrębie narządu wzroku, którego występowanie związane jest z chorobami ośrodkowego układu nerwowego. Powoduje zaburzenia widzenia pod postacią dwojenia i oczopląsu.

Czytaj więcej
Zaćma i jaskra – czym różnią się te dwie choroby oczu?

Zaćma i jaskra to dwie najczęstsze, poważne choroby oczu prowadzące do ślepoty. O ile zaćma dotyczy uszkodzenia jednego elementu oka – soczewki, o tyle jaskra jest kompleksowym, postępującym procesem degeneracji włókien nerwowych odpowiedzialnych za transmisję wrażeń wzrokowych do mózgu.

Czytaj więcej
Czym jest zaćma jądrowa oka? Przyczyny, objawy i operacja

Zaćma jądrowa oka to wrodzona lub nabyta choroba oczu, w przebiegu której dochodzi do zmętnienia soczewki w jej środkowej części. Skutkiem tego jest rozpraszanie światła, przez co nie dociera ono do siatkówki. U chorych na zaćmę jądrową pogarsza się widzenie w dal. Sposobem leczenia schorzenia jest zabieg chirurgiczny.

Czytaj więcej
Główne objawy złośliwych nowotworów gałki ocznej u dzieci i dorosłych

Objawy najczęstszego nowotworu złośliwego oka u dzieci, czyli siatkówczaka, to leukokoria i zez. Leukokoria oznacza biały odblask źrenicy pojawiający się po oświetleniu gałki ocznej. Natomiast zez to nieprawidłowe ustawienie jednej gałki ocznej w stosunku do drugiej. Objawy te pojawiają się najczęściej u małych dzieci, co pomaga wcześnie zdiagnozować chorobę.

Czytaj więcej
Badanie w kierunku jaskry – diagnostyka choroby

Badanie w kierunku jaskry wykonuje się zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci. Diagnostyka jaskry zależy od wieku pacjenta, natomiast zawsze uzupełnia podstawowe badania okulistyczne.

Czytaj więcej
Jaskra u dzieci (wrodzona) – mechanizm, objawy i leczenie

Jaskra dziecięca nazywana jest też wrodzoną, ponieważ jej główną przyczyną są zaburzenia rozwojowe oka, a dokładniej tzw. kąta przesączania. Choroba powoduje zanik włókien nerwu wzrokowego, a nieleczona może prowadzić do nieodwracalnej utraty wzroku.

Czytaj więcej