Czy poród naturalny po cesarskim cięciu jest możliwy i bezpieczny?

Fot.: Olesia Bilkei / stock.adobe.com

Poród naturalny po cesarskim cięciu (nazywanym potocznie cesarką) jest opcją odpowiednią dla niektórych matek. Przewlekłe choroby kobiety albo znaczne zbliznowacenie macicy po pierwszym zabiegu mogą stanowić wskazania do wykonania cięcia przy kolejnym porodzie.

Decyzja o rodzeniu siłami natury po cesarce może być podjęta po szczegółowym badaniu lekarskim, a sam poród musi odbywać się w szpitalu, gdzie możliwe jest profesjonalne monitorowanie jego postępu i ewentualne rozwiązanie ciąży za pomocą kolejnego cięcia cesarskiego.

Cesarskie cięcie w pierwszej ciąży a drugi poród

Cesarskie cięcie przy pierwszym porodzie zmienia warunki anatomiczne w układzie rodnym. Otwarcie jamy brzusznej pozostawia trwałe ślady – nie tylko w powłokach brzucha, ale i w ścianie macicy. Przecięcie jej powoduje powstanie blizny, która przy kolejnej ciąży jest miejscem zmniejszonej oporności mechanicznej. W trakcie skurczu lub w przebiegu ciąży o znacznej wielkości (np. mnogiej) może dojść do rozejścia się lub pęknięcia ściany macicy i niebezpiecznego dla matki (a tym samym – dla płodu) krwawienia. Ryzyko takiego zdarzenia po cesarce jest większe niż wówczas, gdy pierwsza ciąża zakończyła się porodem drogą pochwową.

Ryzyko porodu naturalnego po cesarce a rodzaj wykonanego zabiegu

Informacja na temat szczegółów operacji przy pierwszym porodzie jest istotna podczas planowania sposobu rozwiązania ciąży po cesarce. Obecnie cięcie cesarskie wykonuje się dwiema metodami:

  • klasyczną – gdzie nacięcie ściany macicy przebiega w linii pośrodkowej ciała (pionowej), wysoko w trzonie macicy,
  • poprzeczną – przy której cięcie znajduje się niżej (bliżej poziomu spojenia łonowego), w linii poziomej.

Największy odsetek zabiegów wykonywany jest metodą drugą, ale w niektórych sytuacjach (np. przy nieprawidłowym ułożeniu łożyska – nisko, na przedniej ścianie macicy) stosuje się metodę pierwszą. Klasyczna metoda zwiększa ryzyko pęknięcia macicy lub rozejścia się jej ściany przy kolejnym porodzie. Tym samym zmniejsza prawdopodobieństwo zakwalifikowania ciężarnej do porodu naturalnego.

Powyższych metod nie należy utożsamiać ze sposobem otwarcia powłok brzucha przy cięciu cesarskim. Nawet przy kosmetycznym, poziomym nacięciu skóry (tzw. cięcie Pfannenstiela), nacięcie ściany macicy może być pionowe, klasyczne.

Zobaczcie, jak wygląda opieka okołoporodowa w Polsce:

Zobacz film: Jak wygląda opieka okołoporodowa w Polsce? Źródło: Dzień Dobry TVN

Poród naturalny a przyczyna cięcia cesarskiego przy pierwszej ciąży

Możliwość porodu naturalnego przy drugiej ciąży po cesarce uzależniona jest od przyczyny wykonania cięcia. Jeśli wiązała się ona z przewlekłą chorobą matki, wskazania do wykonania operacyjnego rozwiązania ciąży zwykle pozostają aktualne. Sytuacje takie to np. choroby:

  • okulistyczne (zwyrodnienie siatkówki lub stan po jej odwarstwieniu, wysoka krótkowzroczność, zmiany cukrzycowe) – stanowią zdecydowaną większość wskazań do cesarki,
  • kardiologiczne (wady serca, kardiomiopatie, niewydolność krążenia),
  • pulmonologiczne (niewydolność oddechowa),
  • ortopedyczne (nieprawidłowa budowa miednicy albo jej pourazowa deformacja),
  • neurologiczne (padaczka, guzy mózgu, krwawienia).

Jeśli cięcie cesarskie wykonane było z powodów dotyczących dziecka lub w związku z przebiegiem porodu, można przy kolejnej ciąży rozważać rodzenie siłami natury. Nie wyklucza tego cięcie cesarskie wykonane wskutek:

  • nieprawidłowego ułożenia płodu,
  • łożyska przodującego,
  • odklejenia łożyska lub wypadnięcia pępowiny,
  • ciąży mnogiej,
  • wad rozwojowych albo śladów niedokrwienia okołoporodowego płodu.

Poród naturalny po cięciu cesarskim

Decyzja o porodzie naturalnym po cięciu cesarskim musi zostać podjęta przez ciężarną świadomie i w porozumieniu z lekarzem prowadzącym ciążę. Należy rozważyć stan zdrowia chorej, jej historię położniczą, informacje na temat aktualnej ciąży oraz wyniki badań dodatkowych (w tym ultrasonografii). Można wtedy określić, czy płód znajduje się w pozycji główkowej (typowej dla porodów siłami natury i najmniej ryzykownej), jakie jest umiejscowienie łożyska, przekonać się, czy macica w miejscu zbliznowacenia nie jest nadmiernie ścieńczała, co zwiększałoby ryzyko jej pęknięcia. Lekarz powinien przedstawić ciężarnej zagrożenia związane z ewentualnymi powikłaniami porodu drogą pochwową.

Jak zaplanować poród naturalny po cesarce?

Poród naturalny po cesarce musi odbyć się w szpitalu. Odsetek porodów, które kończą się kolejnym cięciem cesarskim, jest bowiem większy niż w przypadku kobiet, które rodziły wcześniej wyłącznie siłami natury. Zwiększone jest ryzyko pęknięcia ściany macicy, gwałtownego krwotoku, przedwczesnego oddzielenia się łożyska. Powikłania te zagrażałyby matce oraz dziecku i niezbędne byłoby natychmiastowe wykonanie cięcia cesarskiego. W przypadku krwotoku konieczne jest też intensywne podawanie płynów i krwi, czego nie można zapewnić poza oddziałem szpitalnym.

Poród naturalny po dwóch cesarkach

Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, czy po dwóch cesarkach można rodzić naturalnie. 20–30 lat temu uważano, że po dwóch cięciach cesarskich kobieta w ogóle nie powinna zachodzić w ciążę. Po wprowadzeniu cięcia poprzecznego ograniczenie to zaczęto traktować jako względne. W każdym przypadku – przy planowaniu kolejnej ciąży czy naturalnego porodu – trzeba koniecznie zasięgnąć porady doświadczonego położnika.

Data aktualizacji: 20.02.2019,
Opublikowano: 20.02.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Cewnik Foleya – czy może skutecznie wywołać poród?

Cewnik Foleya jest to lateksowy lub silikonowy przedmiot wykorzystywany w urologii do odprowadzania moczu. W położnictwie znalazł zastosowanie jako jedna z metod przyspieszających rozwarcie szyjki macicy i indukujących poród.

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
O czym świadczą wymioty przed porodem i jak sobie z nimi radzić?

Wymioty przed porodem są uznawane za jeden z pierwszych objawów zbliżającego się rozwiązania. Za dolegliwości ze strony układu pokarmowego odpowiadają hormony. Przed porodem ponadto organizm ciężarnej ma naturalną zdolność do oczyszczania się. U części kobiet obserwuje się także wymioty podczas porodu.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
Zrosty po cesarskim cięciu – objawy i leczenie. Jak dbać o ranę po CC?

Zrosty po cesarskim cięciu są częstym powikłaniem. Szacuje się, że ryzyko ich powstania dotyczy nawet połowy kobiet, zwłaszcza gdy jest to ich kolejny poród przy pomocy tej metody lub przebyły wcześniej inne operacje ginekologiczne. Aby zapobiec zrostom, rana po CC powinna być odpowiednio pielęgnowana.

Czytaj więcej
Czym jest próżniociąg położniczy? Wskazania do założenia, skutki uboczne i powikłania

Próżniociąg położniczy należy do narzędzi używanych w przypadku konieczności przeprowadzenia zabiegowego porodu, wspomagającego siły natury. Sięga się po niego, gdy zagrożone jest zdrowie lub życie dziecka albo matki.

Czytaj więcej
Położenie miednicowe płodu – czy możliwy jest poród siłami natury?

Położenie miednicowe płodu zdecydowanie częściej zdarza się w przypadku porodów przedwczesnych i stanowi poważne ryzyko dla płodu. Położenie miednicowe płodu w 22. tygodniu nie powinno być powodem do zmartwień, jednak już w 31. tygodniu może wzbudzać niepokój.

Czytaj więcej
Poród w wodzie – czy rodzenie w wodzie powoduje, że poród mniej boli?

Poród w wodzie jest możliwy w coraz większej liczbie ośrodków. Również coraz więcej położnych ma kompetencje do jego przeprowadzania. Zdecydowawszy się na rodzenie w wodzie, nie trzeba spędzić w niej całego porodu. Niektóre kobiety używają imersji wodnej np. tylko na jednym etapie.

Czytaj więcej
Powikłania po cięciu cesarskim u matki i noworodka – jakie jest ryzyko komplikacji?

Powikłania po cesarce dotyczą zarówno matki, jak i noworodka. Ryzyko ich wystąpienia zależy od wielu czynników, takich jak wiek matki czy liczba przebytych przez nią cięć cesarskich.

Czytaj więcej
Obniżenie ścian pochwy po naturalnym porodzie. Jak je rozpoznać?

Od lat podkreśla się, że znacznie lepiej dla matki i dziecka jest rodzić siłami natury. Jest to bez wątpienia prawdą, jednak rośnie wówczas ryzyko obniżania się lub wypadania ścian pochwy. Schorzenie występuje dość często i zaliczane jest do zaburzeń żeńskich narządów płciowych.

Czytaj więcej