Czy podczas ciąży można uprawiać seks?

Fot: jes2uphoto / stock.adobe.com

Podczas ciąży można współżyć seksualnie. Seks można uprawiać niemalże przez cały okres ciąży. Libido ciężarnych spada w pierwszym trymestrze, po czym znacznie wzrasta w drugim trymestrze. Seks przed porodem może być pomocny w wywołaniu skurczów. Zaleca się, aby podczas seksu przyjmować pozycje, w których nie dochodzi do ucisku na brzuch.

Do niedawna seks w ciąży stanowił temat tabu. W przebiegającej prawidłowo, fizjologicznej ciąży nie ma przeciwwskazań do współżycia seksualnego, które możliwe jest od poczęcia do narodzin dziecka. Należy jednak zachować ostrożność w doborze pozycji seksualnych. Z konsultacji lekarskiej i porady specjalisty należy skorzystać w przypadku ciąży zagrożonej - w większości takich przypadków seks jest przeciwwskazany.

Do którego miesiąca ciąży można się kochać, czyli libido ciężarnej

Libido przyszłej mamy determinowane jest w dużej mierze stopniem zaawansowania ciąży. Seksualność kobiety zmienia się w zależności od trymestru ciąży. W pierwszym ciężarne zazwyczaj nie wykazują chęci do współżycia seksualnego. Jest to przede wszystkim konsekwencją licznych i uciążliwych w tym czasie dolegliwości, a zwłaszcza mdłości, senności, zawrotami głowy, wymiotami, biegunką, tkliwością i bolesnością piersi i wzrostem macicy. Jednakże niektóre przyszłe mamy, którym dolegliwości ciążowe nie dały się we znaki, mogą wykazywać wzmożoną chęć na seks niż dotychczas. Dzieje się tak z powodu zmian hormonalnych i wzmożonego ukrwienia macicy, a także zwiększonego wydzielania śluzu wewnątrz pochwy, co sprawia, że jej ścianki stają się bardziej wrażliwe na bodźce. Niektóre ciężarne kobiety dzięki temu częściej i szybciej osiągają orgazm. Znika także u niektórych par lęk przed nieplanowanym poczęciem, który mógł blokować dotychczasowe kontakty seksualne. Podczas drugiego trymestru ciąży libido wzrasta zwłaszcza z powodu ustępujących objawów ciążowych. Wraz z postępującą ciążą zmniejsza się ochota na seks, nie tylko ze względu na zmiany fizjologiczne, ale także psychiczne - pojawiają się obawy o bezpieczeństwo dziecka. Lekarze donoszą jednak, że podczas seksu w ciąży dziecko odczuwa jedynie przyjemne kołysanie, w wyniku kurczącej się w trakcie stosunku macicy. Problemy z intymnością w czasie ciąży pojawiają się czasem także ze strony mężczyzny, który może być onieśmielony zmianami zachodzącymi w ciele kobiety.

Współżycie w ciąży - zalecane pozycje

Przyszli rodzice mogą napotkać na spore problemy przy wyborze odpowiedniej pozycji. Warto wówczas skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę, który pomoże w ustaleniu dogodnej pozycji seksualnej. Podczas trzech pierwszych miesięcy ciąży niemalże wszystkie pozycje są dozwolone. Wykluczyć należy te, przy których może dojść do przygniatania brzucha ciężarnej i takich, które prowadzą do głębokiej penetracji. Stymulacja pochwy powinna być raczej płytka i przedsionkowa. W pierwszym trymestrze ciąży pojawić się może suchość pochwy. Warto zastosować wówczas specjalne żele nawilżające. Działają one powierzchownie, więc nie przenikają do krwi i nie szkodzą dziecku.

Co wolno w czasie ciąży? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Aktywność w ciąży. Źródło: Stylowy Magazyn.

Zobacz także: Syndrom kuwady – dlaczego mężczyzna odczuwa ciążę?

W drugim i trzecim trymestrze ciąży zaleca się pozycje, w których kobieta leży bokiem (tzw. pozycja na łyżeczkę), siedzi lub jest na górze oraz większość pozycji tylnych. Ciężarna nie powinna w czasie drugiego i trzeciego trymestru ciąży przyjmować w seksie pozycji leżącej płasko na plecach. Wówczas powiększająca się macica powoduje ucisk na duże naczynia krwionośne jak aorta i żyła główna dolna, utrudniając przez to przepływ krwi do serca. W konsekwencji pojawić się mogą zawroty i bóle głowy oraz krótkotrwałe omdlenia.

Należy mieć na uwadze, iż stosunek, któremu towarzyszy silny orgazm, może spowodować skurcze Braxtona-Hicksa nawet 4 tygodnie przed wyznaczonym terminem porodu. Nie wywołują one porodu, trwają do kilku minut i mogą im towarzyszyć lekkie dolegliwości bólowe podbrzusza. Mają za zadanie przygotować macicę do porodu.

Niektórzy ginekolodzy zalecają współżycie płciowe zwłaszcza po 36 tygodniu, które ma dobroczynny wpływ prostaglandyn z nasienia mężczyzny na pojawienie się skurczów macicy. Większość stosunków seksualnych w ciąży nie wymaga stosowania prezerwatyw.

Przeciwwskazania do seksu w ciąży

Przyszła mama powinna dokładnie obserwować zmiany fizjologiczne w organizmie po odbytym stosunku seksualnym. Oprócz wymienionych wyżej nieregularnych skurczów macicy mogą pojawić się brązowe plamienia z dróg rodnych czy dolegliwości bólowe w podbrzuszu. Jeśli objawy te nasilają się lub nie ustępują, należy skontaktować się z lekarzem.

Wśród przeciwwskazań dotyczących uprawiania seksu w ciąży wymienia się:
  • ciążę mnogą,
  • ciążę zagrożoną poronieniem bądź porodem przedwczesnym,
  • przebyte wcześniej poronienie,
  • infekcję dróg rodnych,
  • częste plamienia i krwawienia w ciąży,
  • przedwczesny odpływ płynu owodniowego,
  • nieprawidłowe umiejscowienie łożyska, a zwłaszcza łożysko przodujące.
Data aktualizacji: 07.12.2018,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Natalia 06.02.2020r.

Do którego miesiąca ciąży można uprawiać sex?

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej