Czy oddychania trzeba się nauczyć? Odpowiedź znajdziecie w nowym sezonie programu 36,6°C!

Fot: 36,6

Zobacz film: Czy oddech można ćwiczyć? Źródło: 36,6

Oddychanie to najbardziej naturalna czynność. Robimy to automatycznie i nie zastanawiamy się, czy brany przez nas wdech czy wydech jest prawidłowy. A szkoda, bo od tej – z pozoru – banalnej czynności zależy bardzo dużo! Wszystkiego o oddychaniu dowiecie się z nowego sezonu programu 36,6°C!

Kiedy oddychamy do organizmu dociera tlen. Pierwiastek ten jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Odżywia wszystkie komórki ciała, dzięki czemu każdy narząd pracuje prawidłowo. Co ciekawe na to jak oddychamy wpływa stres czy napięcie. Inaczej oddychamy kiedy jesteśmy zrelaksowani, a inaczej kiedy uprawiamy sport. Czy zawsze robimy to prawidłowo? Dowiecie się tego z najnowszego sezonu programu 36,6°C! Premierowy odcinek programu zostanie wyemitowany już 7 września, w sobotę, o godzinie 18.00 na antenie stacji TVN. 

Dobre oddychanie, czyli jakie?

Zdaniem specjalistów najlepsze dla naszego organizmu jest tzw. oddychanie przeponowe. Charakteryzuje się ono tym, że podczas wdechu unosi się górna część brzucha, a nie klatka piersiowa. Co ciekawe z oddychaniem przeponą największy problem mają kobiety. Panom przychodzi to z dużą łatwością.

Dlaczego warto nauczyć się oddychania przeponowego? Dzięki niemu poród przebiega bezpieczniej, a towarzyszące mu bóle są mniejsze. Oddychanie przeponowe uspokaja organizm podczas ataku paniki, a także pomaga zredukować stres. Taki sposób oddychania uważa się za podstawę tradycyjnych metod relaksacyjnych, takich jak medytacja, joga, a nawet hipnozy.

Mało kto zdaje sobie sprawę, że takiego oddychania trzeba się nauczyć. Służą do tego specjalne ćwiczenia, które wykonywane są zarówno w pozycji leżącej na plecach, jak i stojącej. Niezależnie od przyjętej do ćwiczeń pozycji należy lekko ugiąć nogi.

Więcej informacji o oddechu i jego wpływie na organizm znajdziecie w nowym sezonie 36,6°C! Program staruje już w sobotę, 7 września, o godzinie 18.00! Zapraszamy do oglądania! 

Data aktualizacji: 28.08.2019,
Opublikowano: 27.08.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak się pozbyć kaszlu palacza?

Po długim okresie palenia papierosów lub innych wyrobów tytoniowych może dokuczać kaszel, który znany jest jako kaszel palacza. Charakteryzuje się on świszczącym i trzeszczącym rzężeniem przy oddychaniu, związanym z zaleganiem flegmy w gardle. Jak sobie z tym radzić?

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Leki na przeziębienie. Bierzemy je nagminnie, mogą być niebezpieczne 

Pseudoefedryna to substancja obecna w wielu lekach na przeziębienie. Mimo że większość farmaceutyków jest dostępna bez recepty, to w ocenie badaczy mogą być one niebezpieczne dla zdrowia. Jak bardzo?  

Czytaj więcej
Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

Czytaj więcej
Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Te czynniki niszczą nasze płuca. Jak je ochronić? 

POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc to najczęściej diagnozowane schorzenie układu oddechowego. Szacuje się, że każdego roku choroba zabija na świecie 3 mln ludzi. Co ją wywołuje i jak jej uniknąć?  

Czytaj więcej
Angina - co ją wywołuje? Jak rozpoznać i jak leczyć anginę?

Angina z pozoru może wydawać się niegroźna, jednak nie można jej bagatelizować. Powikłania po chorobie mogą nawet zagrażać życiu człowieka. Początki tej choroby zakaźnej przypominają symptomy zwykłych infekcji górnych dróg oddechowych.

Czytaj więcej