Czy można łączyć paracetamol i ibuprofen? Zalety i przeciwwskazania

Fot. photos_ / Getty Images

W terapii gorączki i bólu doskonale sprawdza się podawanie naprzemiennie ibuprofenu i paracetamolu. Te dwa związki razem mogą być stosowane, jednak istnieje wiele przeciwwskazań do przyjmowania preparatów mieszanych.

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów łączonych, czyli zawierających różne substancje czynne. Metafen jest na przykład lekiem łączącym w sobie ibuprofen i paracetamol, czyli dwa powszechnie stosowane leki przeciwbólowe. Takie połączenie praktykuje się również u dzieci, u których istnieje obawa przedawkowania leku. Wobec czego podaje się ibuprofen i paracetamol naprzemiennie. Badania wykazały, że jednoczesne stosowanie paracetamolu i ibuprofenu jest przede wszystkim skuteczniejsze.

Ibuprofen i paracetamol – co to za leki?

Ibuprofen i paracetamol to dwa podstawowe leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Paracetamol działa w podwzgórzu, hamując cylkooksygenazę (COX-3) i syntezę prostaglandyn. W przeciwieństwie do ibuprofenu nie działa przeciwzapalnie, a jedynie przeciwgorączkowo i przeciwbólowo. Paracetamol uznany jest za lek bezpieczny, nieniosący dużego ryzyka działań niepożądanych.

Ibuprofen działa w miejscu zakażenia, hamując cyklooksygenazę (COX-2) i syntezę prostaglandyn. Działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo, ale również przeciwzapalnie. Ze względu na dodatkowe hamowanie cyklooksygenazy (COX-1) uszkadza śluzówkę żołądka. Dlatego też ibuprofen nie może być stosowany w czynnej chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy ani przy dodatnim wywiadzie w kierunku krwawienia z górnych dróg oddechowych.

Chcąc porównać skuteczność obu leków, można wysnuć wniosek, że ibuprofen jest silniejszym lekiem niż paracetamol. Okazuje się, że np. w terapii gorączki wiele dzieci nie reaguje na paracetamol tak dobrze, jak na ibuprofen.

Ibuprofen i paracetamol – razem

Ze względu na różny mechanizm działania leki zawierające ibuprofen i paracetamol można łączyć. Dostępne są na rynku również preparaty łączone, jak nurofen optima, metafen czy kidofen duo. Powinno się je jednak stosować jedynie doraźnie, w sytuacji nieskuteczności terapii tymi substancjami z osobna. Zdecydowanie lepszym wyborem jest stosowanie paracetamolu i ibuprofenu naprzemiennie.

Zobacz film: Co zawierają w swoim składzie leki przeciwbólowe? Źródło: Wiem, co jem. Wiem, co kupuję

Leki łączone stosowane są w przypadku takich dolegliwości, jak:

  • ból głowy,
  • bóle zębów,
  • bóle mięśniowo-stawowe,
  • bóle kręgosłupa,
  • migrenowe bóle głowy,
  • bolesne miesiączki,
  • gorączka,
  • uraz.

Nie wolno ibuprofenu i paracetamolu stosować razem w przypadku nadwrażliwości na którąkolwiek z substancji. Lek zawierający obie substancje jest przeciwwskazany u chorych, u których dodatkowo występują:

  • niewydolność nerek,
  • niewydolność wątroby,
  • niepoddające się leczeniu nadciśnienie tętnicze,
  • krwawienia z przewodu pokarmowego,
  • choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy,
  • ciężka niewydolność serca,
  • ciąża,
  • karmienie piersią,
  • równoczesne stosowanie leków przeciwzakrzepowych,
  • skaza krwotoczna.

Paracetamol i ibuprofen – terapia naprzemienna

Prowadzono badania, w których porównywano nie tylko skuteczność monoterapii ibuprofenem czy paracetamolem. Badania obejmowały także skuteczność naprzemiennego stosowania ibuprofenu i paracetamolu. Okazało się, że taka terapia może być dużo bardziej korzystna i skuteczna w leczeniu gorączki i zwalczania bólu, zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Polega ona na tym, że po przyjęciu paracetamolu i upływie około 3 godzin, kiedy konieczne jest podanie kolejnej dawki leku, podaje się ibuprofen. Po kolejnych 3 godzinach wraca się do paracetamolu. Korzyścią terapii jest to, że nie daje się sumarycznie za dużych dawek ani paracetamolu, ani ibuprofenu. Ponadto ze względu na różny mechanizm działania obu tych leków łatwiej jest uzyskać zamierzony efekt. 

Data aktualizacji: 06.12.2018,
Opublikowano: 07.06.2018 r.

Polecamy

Komentarze (3)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

tata 12.01.2019r.

39,7 to za wcześnie??? wow

Mama 12.12.2018r.

To zdecydowanie za wcześnie. Poczekaj. Zmieniaj chłodne okłady na karku, czole, udach, łydkach, wykąp malucha w letniej wodzie. Powinno trochę ulżyć.

Olala 26.11.2018r.

Czy 3 latkowi mozna podac nurofen i paracetamol z 40min. opoznieniem jesli po ibuprofenie utrzymuje sie goraczka 39,7?

Zobacz wszystkie 3 komentarzy
Czy można przedawkować paracetamol? Jakie są objawy i skutki zatrucia paracetamolem?

Paracetamol jest łatwo dostępnym lekiem wydawanym bez recepty. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Znajduje się w wielu powszechnie stosowanych preparatach złożonych, dostępny jest też w formie samodzielnej, dlatego bardzo łatwo go przedawkować.

Czytaj więcej
Farmaceuta: Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł

Związki wydzielane przez plastik mogą być niebezpieczne nie tylko w opakowaniach żywności, ale także opakowaniach lekarstw - alarmuje Grzegorz Carowicz, farmaceuta. Specjalista radzi, jak przechowywać leki, by uniknąć ryzyka przedostania się do nich toksycznych substancji. 

Czytaj więcej
Jaka witamina C dla dzieci jest najlepsza?

Organizm dziecka potrzebuje witaminy C, aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować, a także mieć siłę bronić się przed infekcjami. Dlatego warto wiedzieć, w jakich pokarmach i jakiej formie witamina ta jest dostarczana do organizmu oraz kiedy warto ją suplementować.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Izotretynoina – wskazania i skutki uboczne stosowania

Izotretynoina to preparat wprowadzony do lecznictwa w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Jest skuteczna w leczeniu niektórych ciężkich i średniociężkich form trądziku, ale nie jest też lekiem obojętnym dla zdrowia. Szczególnie niebezpieczna może być w okresie ciąży.

Czytaj więcej
Czy Ketonal jest dostępny bez recepty?

Ketonal to środek przeciwbólowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo dobrze radzi sobie z dolegliwościami bólowymi o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Można po niego sięgać, gdy pojawia się ból zęba, głowy lub mięśni. Ketonal jest dostępny także w wersji bez recepty. Zobacz, jak go stosować.

Czytaj więcej
Psychobiotyki – jak działają i kiedy się je stosuje?

Psychobiotyki to bakterie probiotyczne, które wykorzystuje się w terapii chorób psychicznych. Przypisuje się im korzystny wpływ na oś mózgowo-jelitową, a dzięki temu na zdrowie psychiczne. Część badań sugeruje, że będzie można wykorzystywać je również w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Czytaj więcej
Metamizol – czym jest i jak działa?

Metamizol jest pochodną pirazolonu. Substancja występuje w postaci krystalicznie białego proszku; działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Po podaniu szybko się wchłania do przewodu pokarmowego i jest metabolizowana w wątrobie. Jednym z przeciwwskazań do jej przyjmowania jest ciąża.

Czytaj więcej
Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji? Jak bezpiecznie łączyć antybiotyk z suplementem?

Witamina C może obniżać stężenie antybiotyków z grupy aminoglikozydów. Nie jest przeciwwskazana przy stosowaniu innych antybiotyków, jednak należy stosować odpowiednie zasady przyjmowania. Witamina C może wchodzić w interakcje z wieloma związkami.

Czytaj więcej
Grejpfruty wchodzą w interakcje z lekami na nadciśnienie, cholesterol, cukrzycę... Dlaczego? Czym to grozi?

Leki na cholesterol, nadciśnienie czy na cukrzycę to jedne z najczęściej przepisywanych farmaceutyków. U pacjentów leczonych przewlekle odradza się spożywanie grejpfrutów. Dlaczego? Czy wszystkie leki wchodzą w interakcje z grejpfrutami?

Czytaj więcej