Czy można głaskać brzuch w ciąży? Jaki sposób na dotykanie brzucha jest bezpieczny?

NataliaDeriabina/getty images

Dotykanie brzucha w ciąży dla wielu mam stanowi jedną z form nawiązywania więzi z rozwijającym się w macicy dzieckiem. Robią to także przyszli ojcowie, aby poczuć ruchy płodu. Należy jednak pamiętać, że jest to silny bodziec dla macicy. Głaskanie brzucha w ciąży u niektórych kobiet może wywołać skurcze.

Nawiązywanie więzi emocjonalnej z rozwijającym się w macicy dzieckiem jest jedną z kluczowych kwestii dla przyszłych rodziców. Powstała nawet haptonomia – nauka o uczuciowości. Jej twórcą jest holenderski lekarz Hans Veldman. Wychodził on z założenia, że dotyk wpływa pozytywnie na człowieka, także na płód. Dzięki niemu stymulowany jest układ nerwowy, a rozwój przebiega prawidłowo. Buduje się nie tylko więź, ale także miłość, zaufanie i poczucie bezpieczeństwa. Dotykanie brzucha w ciąży to nie jedyna forma kontaktu z dzieckiem. Można także do niego mówić, śpiewać, puszczać łagodną muzykę i pobudzać do aktywności.

Dotykanie brzucha w ciąży

Dotykanie brzucha w ciąży dla większości kobiet jest czynnością intuicyjną. Ciężarne przykładają do niego dłonie już od pierwszych tygodni po zapłodnieniu. Jest to dla nich sposób na okazanie dziecku czułości i budowanie więzi, zanim jeszcze pojawi się na świecie. Warto wiedzieć, jak dotykać brzuch w ciąży, aby było to bezpieczne, przyjemnie odbierane przez płód i nie powodowało dyskomfortu.

Jednym z najlepszych sposobów na dotykanie brzucha w ciąży jest delikatne przykładanie do niego ręki. Ta metoda sprawdza się zwłaszcza wtedy, kiedy przyszła mama lub inna bliska osoba chcą poczuć ruchy dziecka. Często zdarza się także, że na taki bodziec płód reaguje wzmożoną aktywnością i kopniakami.

Innym sposobem na dotykanie brzucha w ciąży jest delikatne pukanie opuszkami palców w powłoki brzuszne. Nie może być ono zbyt mocne i częste, ponieważ płód odbierze je jako nieprzyjemny bodziec. Niezbyt intensywne stukanie w brzuch może zachęcić dziecko do odpowiedzi – ruchów lub kopniaków.

Głaskanie brzucha w ciąży nie zawsze jest w pełni bezpieczne. Powstaje więc pytanie, jak nakładać krem lub balsam? Można to robić poprzez delikatny masaż opuszkami palców, bez użycia dużej siły. Można również chwycić skórę między dwa palce, lekko ją unieść i masować punktowo. Dzięki temu nie ma obaw, że pojawią się niepożądane objawy.

Czy głaskanie brzucha w ciąży powoduje skurcze?

Istotną kwestią pozostaje, czy głaskanie brzucha w ciąży powoduje skurcze. Tego rodzaju dotyk może być na tyle silnym bodźcem, że dojdzie do pobudzenia mięśnia macicy. Wówczas pojawiają się przedwczesne skurcze. Dotyczy to przede wszystkim bardzo intensywnego, częstego i długotrwałego masowania brzucha. Sporadyczne i naprawdę delikatne głaskanie nie powinno stanowić żadnego zagrożenia.

Głaskanie brzucha w ciąży jest szczególnie niebezpieczne w przypadku ciąży zagrożonej. Wówczas przedwczesne skurcze macicy mogą doprowadzić do wywołania porodu w czasie, kiedy dziecko nie jest jeszcze na to gotowe. O swoich obawach zawsze warto porozmawiać z lekarzem prowadzącym lub położną.

Niebezpieczne dla dziecka i matki są także mocne uderzenia w brzuch, silny ucisk lub intensywne formy dotykania brzucha. Przyszła mama powinna unikać bardzo zatłoczonych miejsc, w których istnieje ryzyko urazu. Płyn owodniowy chroni rozwijający się płód, jednak mocne doznania mogą być groźne. Jeżeli doszło do uderzenia, warto udać się do lekarza w celu wykonania kontrolnych badań (badanie ultrasonograficzne lub kardiotokograficzne). Pomocy trzeba natomiast szukać, jeżeli po urazie pojawi się krwawienie z dróg rodnych, silny ból lub kiedy ustaną bądź osłabną ruchy dziecka.

Czy można dotykać brzuch ciężarnej?

Dotykanie brzucha ciężarnej jest dosyć częstym zjawiskiem. Przyczyn jest wiele. Część osób robi to przy okazji składania gratulacji, inni chcą poczuć ruchy dziecka, kobiety wspominają wówczas swoją ciążę. Należy jednak pamiętać, że nie każda przyszła mama sobie tego życzy, dlatego zawsze trzeba zapytać ją o zgodę.

Dotykanie brzucha ciężarnej jest bezpieczne pod warunkiem, że wiadomo, jak to robić. Dłoń należy przyłożyć delikatnie w jedno miejsce. Wówczas możliwe jest, że dziecko odpowie na dotyk kopniakiem. Należy unikać intensywnego głaskania i masowania brzucha, a także zbyt dużego nacisku na powłoki brzuszne.

Jak inaczej nawiązać więź z dzieckiem?

Dotykanie brzucha w ciąży nie jest jedyną formą na nawiązanie kontaktu z dzieckiem. Maluch reaguje nie tylko na dotyk, ale także na głos mamy lub taty. Płód potrafi go rozpoznać już na początku 7 miesiąca ciąży (jednak głos matki zawsze jest silniejszym bodźcem).

Dziecku można także śpiewać kołysanki lub puszczać łagodną muzykę, np. poprzez przyłożenie słuchawek do brzucha. Dźwięki stymulują rozwój układu nerwowego, potrafią także uspokoić i zrelaksować płód.

Zobacz film: Pielęgnacja ciała w ciąży. Jakie zabiegi będą odpowiednie, a czego unikać?

źródło: x-news

Bibliografia:

1. E. Popławska, S. Śliwowska, Więź emocjonalna z dzieckiem w okresie prenatalnym, [w:] „W trosce o życie. Kwartalnik Naukowy”, 2011, 2(6), s. 28–39, http://www.stowarzyszeniefidesetratio.pl/Presentations0/2011-2Poplawska.pdf, [dostęp: 30.08.2019].

Data aktualizacji: 27.10.2020,
Opublikowano: 27.10.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej