Czy kichanie w ciąży szkodzi dziecku? Przyczyny kichania w ciąży

Fot. SIphotography / Getty Images

Kichanie w ciąży nie szkodzi dziecku. Jest to mechanizm obronny, który może pojawić się u każdej osoby, przy czym kobiety w ciąży są bardziej predysponowane do nasilonego kichania. Czasami jednak przyczyny kichania mogą być niebezpieczne.

Kichanie jest odruchem obronnym organizmu, który występuje po podrażnieniu błony śluzowej nosa. Kobieta w ciąży narażona jest jak każdy człowiek na różnego rodzaju choroby, a tym samym może prezentować różne objawy. Jednym z nich jest kichanie, które u kobiet w ciąży również może wystąpić. U niektórych kobiet alergiczne kichanie zmniejsza się na skutek niewielkiej supresji układu immunologicznego. U innych uwydatnia się uboczne działanie podwyższonego poziomu estrogenów, które polega na obrzęku błony śluzowej nosa, co powodować może nasilone kichanie i katar w ciąży.

Kichanie w ciąży – przyczyny

Najczęstsze przyczyny kichania w ciąży to ciążowy nieżyt nosa, infekcja lub alergia. Ciąża jest stanem wywołującym wiele zmian, które również mogą prowadzić do ciążowego nieżytu nosa. W ciąży dochodzi do zwiększonego przepływu krwi przez błony śluzowe, m.in. nosa, co z kolei powoduje ich obrzęk. Przyczynia się to do zwiększonego podrażnienia tych błon śluzowych, zatkania nosa, pojawienia się nasilonego wodnistego kataru i kichania. Czasami objawy mogą utrzymywać się bardzo długo. Przyczyną kichania o takiej etiologii jest wzrost poziomu estrogenów.

Drugą przyczyną uporczywego kichania w ciąży są infekcje. Kichanie jest odruchem obronnym pozwalającym na oczyszczenie dróg oddechowych z patogenów. W ciąży układ odpornościowy jest osłabiony. Tym samym kobieta jest bardziej podatna na różne choroby infekcyjne.

Kichanie bardzo często kojarzone jest z reakcją alergiczną. Kichanie może być objawem alergii sezonowej na pyłki traw czy drzew.

Jak leczyć katar w ciąży? Jakie są bezpieczne domowe sposoby na przeziębienie, które z powodzeniem mogą wykorzystać kobiety ciężarne? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Przeziębienie w ciąży - domowe sposoby leczenia. Źródło: 36,6

Ból brzucha przy kichaniu w ciąży

W ciąży ból podbrzusza o niewielkim nasileniu jest normalny. Więzadła i wszystkie tkanki ulegają rozciąganiu na skutek powiększania się macicy. Podczas kichania, szczególnie uporczywego i nasilonego, może dojść do napinania mięśni brzucha i zwiększonego napięcia w obrębie układu więzadłowego macicy. To może wywołać mocniejszy ból podbrzusza, a nawet niewielkie nasilenie skurczów macicy. Jeśli ból się nasila, warto skonsultować się z lekarzem, który upewni się, że dziecku nic nie zagraża.

Kichanie w ciąży – czy szkodzi dziecku?

Samo kichanie w ciąży, nawet jeśli wywołuje niewielki ból brzucha czy słabo nasilony skurcz, nie jest zjawiskiem szkodliwym dla dziecka. Szkodliwość natomiast wiąże się z przyczynami kichania. Jeśli kichanie jest wywołane obrzękiem błon śluzowych, czy też alergią, nie ma to wpływu na dziecko. Natomiast jeśli kichanie wynika z infekcji, dla dziecka mogą być niebezpieczne patogeny wywołujące kichanie, czy też objawy, jakie mu towarzyszą, szczególnie gorączka.

Najprostszym wyznacznikiem tego, czy kichanie może zaszkodzić dziecku czy nie, jest obecność objawów dodatkowych, jak ból głowy i zębów, żółte lub zielonkawe zabarwienie wydzieliny nosowej.

Kichanie w ciąży – jak sobie z tym radzić?

Kobiety w ciąży, mimo iż są narażone na wszystkie choroby, to jednak nie mogą przyjmować wielu leków. Często więc z kichaniem i katarem w ciąży kobieta musi radzić sobie na własną rękę domowymi sposobami. Można wypróbować płukanie nosa solą morską lub hipertonicznym roztworem soli fizjologicznej. Może to przyczynić się do obkurczenia śluzówki nosa i udrożnienia nosa. Kobieta w ciąży powinna unikać narażenia na czynniki drażniące typu dymy czy inne szkodliwe opary, ponieważ kichanie jako odruch obronny będzie się w ich sąsiedztwie nasilało. W ciąży nie powinno się stosować preparatów z ksylometazoliną. Witaminę C, która wspomaga uszczelnienie naczyń krwionośnych, można stosować w umiarkowanych ilościach, nie przekraczając około 200 mg na dobę. Pomocne mogą okazać się inhalacje.

Data aktualizacji: 31.10.2018,
Opublikowano: 31.10.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej