Czesanie włosów, by były piękne i zdrowe. Czesanie krótkich, długich i mokrych włosów

Fot. Jose Luis Pelaez Inc / Getty Images

Sposób, w jaki czesane są włosy, ma nieoceniony wpływ na ich kondycję. Już na tym etapie popełnianych jest wiele błędów, do których zwykle nie przywiązuje się należytej uwagi. To, jak czeszemy długie, półdługie czy krótkie włosy, ma także wpływ na kondycję skóry głowy.

Rozczesywanie włosów powinno być zabiegiem delikatnym, by nie uszkodzić wrażliwej struktury włosa. Lekkie uczesania długich i półdługich włosów pomogą ochronić się przed nadmierną utratą włosów w wyniku urazów mechanicznych.

Po co czesać włosy?

Czesanie włosów to bardzo ważny, lecz często lekceważony etap ich pielęgnacji. Warto natomiast mieć świadomość, że przez niewłaściwe szczotkowanie dojść może do nadmiernej utraty włosów oraz uszkodzenia ich struktury.

Czesanie sprawia, że łuski włosów zostają zamknięte i mniej podatne na uszkodzenia. Ma również funkcję oczyszczania włosów z kurzu i zabrudzeń. Pobudza krążenie krwi na skórze głowy. Czesanie włosów pomaga również w regularnym rozprowadzeniu sebum na całej długości włosa, co je odżywia oraz wzmacnia.

Polecamy: Olejek do włosów – który wybrać i jak go stosować?

Zobaczcie, jak zadbać o swoje włosy. Jakie są przyczyny ich wypadania i osłabienia?

Zobacz film: Skąd się biorą problemy z włosami? Źródło: Klinika urody

Jak prawidłowo czesać włosy?

Przede wszystkim włosy należy czesać delikatnie, by nie wyrwać tych zdrowych, młodych. Najlepszym narzędziem do wykonania codziennego rytuału czesania będzie szczotka z naturalnego włosia lub grzebienie o szerokim rozstawie zębów. Nie należy przesadzać z ilością czasu przeznaczonego na czesanie – zaleca się, by osoby o kręconych i cienkich włosach robiły to rzadziej. Dobrym nawykiem jest czesanie włosów jeszcze przed umyciem, co zmniejszy prawdopodobieństwo splątania ich pod wpływem wody.

Jak rozczesać włosy? Czesanie włosów wykonuje się w kierunku od szyi do czoła, z głową pochyloną ku ziemi. W przypadku włosów skołtunionych można użyć odżywek ułatwiających rozczesywanie.

Polecamy: Olej kokosowy na włosy – jakie ma właściwości i jak go stosować. Naturalne maseczki na włosy

Jak uczesać krótkie włosy?

Osoby o krótkich włosach często nie przywiązują wagi do czesania, gdyż zwykle nie plączą się one, a do ich ułożenia wystarczy potrząśnięcie głową. Należy jednak pamiętać, że nie o samą pielęgnację chodzi. Ten zabieg ma też zadanie poważniejsze – dbanie o kondycję skóry głowy.

Z tej przyczyny do czesania włosów krótkich najbardziej przyda się duża okrągła szczotka do modelowania, która idealnie wygładzi włosy.

Czesanie włosów jest szczególnie ważnym etapem w stylizacji krótkich włosów. Takie fryzury powinny być układane za pomocą okrągłej szczotki, która pomoże odbić je od nasady i zwiększyć optycznie ich objętość.

Polecamy: Zniszczone włosy: rozdwojone końcówki - przyczyny, najlepsze kosmetyki i domowe sprawdzone sposoby

Czy potrafisz zadbać o swoje włosy?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Jak uczesać długie i średnie włosy?

Uczesanie długich włosów wymaga większej uwagi i nakładu pracy. W tym przypadku bowiem o wiele łatwiej o uszkodzenia. Zabieg pielęgnacyjny polegający na czesaniu ma bardzo ważną funkcję w utrzymywaniu ich w dobrej kondycji. Zaleca się czesanie włosów i układanie fryzur takich jak koki, kucyki, warkocze w celu uniknięcia uszkodzeń mechanicznych. Wymienione fryzury dla włosów półdługich lub ich transformacje poprawią ich kondycję.

Uczesania na włosach do ramion lub nieco dłuższych warto wykonywać bez używania lokówek, suszarek i prostownic. Jeśli chcemy uzyskać sploty lub loki, lepiej wykorzystać do tego celu papiloty założone na noc.

Jak uczesać długie włosy samemu? Szybkie uczesanie długich włosów można wykonać w przypadku dobrze przygotowanych, rozczesanych włosów. Zastosować można w tym celu akcesoria takie, jak wypełniacz do koka lub wsuwki.

Polecamy: Sprawdzone sposoby na elektryzujące się włosy. Przyczyny, pielęgnacja, kosmetyki

Czesanie mokrych włosów

Mokre włosy są szczególnie podatne na uszkodzenia, z tego względu mechaniczne zabiegi na włosach powinny być w tym stanie ograniczone do minimum. Zaleca się czesanie włosów przed ich umyciem.

Pierwszym krokiem w pielęgnacji włosów po umyciu powinno być pozbycie się nadmiaru wody przy użyciu ręcznika.

Prostych włosów nie należy czesać, kiedy są mokre, ze względu na podatność struktury włosa na uszkodzenia. Jeżeli jednak jest to konieczne, warto użyć do tego rzadkiego grzebienia i zacząć od końcówek, przesuwając się do nasady włosów. Pozwoli to uniknąć plątania oraz łamania się włosów.

Inaczej sprawa wygląda w przypadku włosów kręconych. By loki i fale zachować w dobrym stanie, zaleca się czesanie włosów na mokro. Grzebień, który wykorzystuje się w tym celu, powinien mieć szeroko rozstawione zęby i najlepiej, by był wykonany z drewna.

Dodatkowo warto skorzystać z bogatej oferty odżywek ułatwiających rozczesywanie włosów od razu po umyciu – warto sprawdzić zarówno te ze spłukiwaniem, jak również bez jego konieczności

Data aktualizacji: 24.01.2019,
Opublikowano: 24.01.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej