Cyjanek - jak dochodzi do zatrucia? Objawy i leczenie

jarun011/getty images

Cyjanek to lotna ciecz, która jest bardzo groźną trucizną. Cyjanowodór jest stosowany jako silny środek dezynsekcyjny. Cyjanek uniemożliwia oddychanie, a w konsekwencji może skończyć się śmiercią. Jakie są objawy zatrucia cyjankiem?

Zatrucie cyjankiem zdarzają się niezwykle rzadko, ale niestety przebiegają one gwałtownie i zwykle kończą się tragicznie. Dawka śmiertelna cyjanku wynosi 150-500 mg. Osoby zatrute zazwyczaj umierają na miejscu zdarzenia bez uzyskania pomocy medycznej.

Zatrucie cyjankiem: przyczyny

Najczęstszą przyczyną zatruć jest cyjanowodór, który jest wytwarzany w czasie spalania materiałów zawierających węgiel i azot jak też np. papier, czy różne materiały.

Cyjanek – objawy zatrucia

Do zatrucia cyjanowodorem dochodzi poprzez połknięcie trucizny, wdychając opary lub poprzez kontakt przez skórę. Reakcja na cyjanek zależy od przyjętej dawki, wrażliwości danej osoby na truciznę. W przypadku zatrucia pojawiają się:

  • bóle głowy,
  • szumy i duszności,
  • ucisk w klatce piersiowej,
  • wymioty,
  • zaburzenia tętna,
  • obniżenie ciśnienia krwi,
  • śpiączka.

Cyjanek – działanie

Cyjanek posiada właściwości trujące, gdyż łączy się z trójwartościowym żelazem oksydazy cytochromowej, a więc kluczowego enzymu łańcucha oddechowego. Przez to oddychanie wewnątrzkomórkowe ulega zablokowaniu i wzrasta synteza kwasu mlekowego.

Komórki są niedotlenione i następnie obumierają. Cyjanek stopuje aktywność większości enzymów, wywołując dalsze zaburzenia w metabolizmie komórek.

Cyjanek – przebieg zatrucia

Zatrucie cyjankiem może być lekkie, ale i ciężkie. Jego przebieg zależy od ilości trucizny, z jaką się miało styczność.

  • W przypadku lekkiego zatrucia pojawiają się zawroty głowy, splątanie i lekkie duszności.
  • W ciężkich przypadkach zatrucia cyjankiem szybko pojawia się ból, zawroty głowy, splątanie, drgawki, zaburzenia oddechu i utrata przytomności.
  • Bardzo ciężkie zatrucie cyjankiem prowadzi do nagłej utraty przytomności i drgawek. Do śmierci dochodzi w ciągu kilku minut. Należy pamiętać, że w czasie zatrucia cyjankiem skóra nie sinieje, pomimo niewydolności krążenia i oddechu.

Na szczęście działanie cyjanku można cofnąć. Najistotniejszy jednak jest czas. Im szybciej poda się odtrutkę, tym większa szansa na cofnięcie nawet ciężkiego zatrucia.

Cyjanek – leczenie

Leczenie zatrucia cyjankiem polega na jak najszybszym podaniu odtrutki. Liczy się czas.

Osoby podejrzanej o zatrucie nie należy reanimować metodą usta-usta, ponieważ można ulec zatruciu. Należy jak najszybciej wezwać pogotowie ratunkowe i poinformować o podejrzeniu zatrucia. Główną odtrutką na cyjanek jest hydrosykobalamina.

Zobacz film: Czym zajmuje się toksykolog?

źródło: X-Bank Gallery

Data aktualizacji: 05.06.2020,
Opublikowano: 05.06.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy można przedawkować paracetamol? Jakie są objawy i skutki zatrucia paracetamolem?

Paracetamol jest łatwo dostępnym lekiem wydawanym bez recepty. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Znajduje się w wielu powszechnie stosowanych preparatach złożonych, dostępny jest też w formie samodzielnej, dlatego bardzo łatwo go przedawkować.

Czytaj więcej
Farmaceuta: Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł

Związki wydzielane przez plastik mogą być niebezpieczne nie tylko w opakowaniach żywności, ale także opakowaniach lekarstw - alarmuje Grzegorz Carowicz, farmaceuta. Specjalista radzi, jak przechowywać leki, by uniknąć ryzyka przedostania się do nich toksycznych substancji. 

Czytaj więcej
Jaka witamina C dla dzieci jest najlepsza?

Organizm dziecka potrzebuje witaminy C, aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować, a także mieć siłę bronić się przed infekcjami. Dlatego warto wiedzieć, w jakich pokarmach i jakiej formie witamina ta jest dostarczana do organizmu oraz kiedy warto ją suplementować.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Izotretynoina – wskazania i skutki uboczne stosowania

Izotretynoina to preparat wprowadzony do lecznictwa w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Jest skuteczna w leczeniu niektórych ciężkich i średniociężkich form trądziku, ale nie jest też lekiem obojętnym dla zdrowia. Szczególnie niebezpieczna może być w okresie ciąży.

Czytaj więcej
Czy Ketonal jest dostępny bez recepty?

Ketonal to środek przeciwbólowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo dobrze radzi sobie z dolegliwościami bólowymi o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Można po niego sięgać, gdy pojawia się ból zęba, głowy lub mięśni. Ketonal jest dostępny także w wersji bez recepty. Zobacz, jak go stosować.

Czytaj więcej
Psychobiotyki – jak działają i kiedy się je stosuje?

Psychobiotyki to bakterie probiotyczne, które wykorzystuje się w terapii chorób psychicznych. Przypisuje się im korzystny wpływ na oś mózgowo-jelitową, a dzięki temu na zdrowie psychiczne. Część badań sugeruje, że będzie można wykorzystywać je również w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Czytaj więcej
Metamizol – czym jest i jak działa?

Metamizol jest pochodną pirazolonu. Substancja występuje w postaci krystalicznie białego proszku; działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Po podaniu szybko się wchłania do przewodu pokarmowego i jest metabolizowana w wątrobie. Jednym z przeciwwskazań do jej przyjmowania jest ciąża.

Czytaj więcej
Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji? Jak bezpiecznie łączyć antybiotyk z suplementem?

Witamina C może obniżać stężenie antybiotyków z grupy aminoglikozydów. Nie jest przeciwwskazana przy stosowaniu innych antybiotyków, jednak należy stosować odpowiednie zasady przyjmowania. Witamina C może wchodzić w interakcje z wieloma związkami.

Czytaj więcej
Grejpfruty wchodzą w interakcje z lekami na nadciśnienie, cholesterol, cukrzycę... Dlaczego? Czym to grozi?

Leki na cholesterol, nadciśnienie czy na cukrzycę to jedne z najczęściej przepisywanych farmaceutyków. U pacjentów leczonych przewlekle odradza się spożywanie grejpfrutów. Dlaczego? Czy wszystkie leki wchodzą w interakcje z grejpfrutami?

Czytaj więcej