Ćwiczenia po cesarce – kiedy i jakie ćwiczenia można wykonywać?

Fot: Tom Dunkley / gettyimages.com

Cięcie cesarskie to inwazyjny zabieg, wiążący się z przerwaniem ciągłości powłok brzusznych. Wykonując ćwiczenia po cesarce, należy więc zachować szczególną ostrożność. Najwcześniej aktywność fizyczną powinno się podjąć po 2. tygodniach od cesarskiego cięcia.

Większość kobiet po porodzie, również po cesarskim cięciu, zastanawia się, jak szybko wrócić do formy sprzed ciąży. Odpowiedni dobór ćwiczeń to warunek nie tylko powrotu do dawnych kształtów, ale również szybkiej rekonwalescencji po porodzie i krótszego okresu połogu.

Brzuch po cesarskim cięciu

Zabieg cesarskiego cięcia polega na przecięciu powłok brzusznych. Po porodzie, w okresie połogu (trwającym około 6. tygodni) kobieta musi dbać o ranę pooperacyjną. Nie wolno jej dźwigać, powinna uważać, by nie za szybko napinać powłoki brzuszne. Zbyt pośpieszne wprowadzenie ćwiczeń na brzuch po cesarskim cięciu może spowodować ból, nieodpowiednie gojenie rany, a także bliznowacenie się tkanki. Jednak nie oznacza to, że kobieta ma nie uprawiać żadnej aktywności.

Im szybsza mobilizacja, tym szybciej kobieta dochodzi do siebie po porodzie. Początkowo powinna jak najszybciej wstać z łóżka. Oczywiście nie wcześniej, niż po kilku godzinach od znieczulenia, ponieważ zbyt szybka pionizacja może wywołać np. popunkcyjne bóle głowy. Aby organizm zregenerował się po porodzie, przez pierwsze 2 tygodnie kobieta powinna przede wszystkim odpoczywać i spać, kiedy tylko pozwala jej na to dziecko. Ma pełne prawo prosić bliskich o pomoc, jednak z drugiej strony nie powinna być we wszystkim wyręczana. Podstawowym ćwiczeniem, jakie wykonuje w tym czasie, jest wstawanie z łóżka. Może się to wydać dziwne, jednak po porodzie każda kobieta przekonuje się, jak ciężki jest to wysiłek.

Zalety ćwiczeń po cesarskim cięciu

Mimo że mobilizacja do ćwiczeń jest trudna, kobieta powinna zdawać sobie sprawę z wielu korzyści, jakie niosą one po cesarskim cięciu. Przede wszystkim aktywność pomaga uporać się z zaparciami. Po znieczuleniu motoryka przewodu pokarmowego jest przez pewien czas „rozleniwiona”. Aktywność fizyczna pomaga w usprawnieniu pracy jelit i zredukowaniu zaparć. Wczesne ćwiczenia fizyczne pozwalają szybciej przywrócić funkcje układu moczowego – po znieczuleniu kobieta jeszcze przez jakiś czas może mieć problem z czuciem parcia na pęcherz. Kolejną zaletą aktywności fizycznej jest szybsza redukcja poporodowych obrzęków.

Zmniejszenie masy ciała nie powinno być główną motywacją do ćwiczeń po porodzie, ponieważ zbyt szybka utrata kilogramów wpływa niekorzystnie na laktację. Zdrowe odżywianie wraz z aktywnością fizyczną pozwalają naturalnie wrócić do formy bez stosowania redukcyjnych diet. Ważnym argumentem przemawiającym za ćwiczeniami po cesarce jest skrócenie okresu połogu, a konkretnie czasu krwawienia poporodowego.

Nie można również zapominać o psychologicznych korzyściach aktywności fizycznej. Wydzielane przy ćwiczeniach endorfiny i serotonina są pomocne w tym trudnym czasie dla kobiety, jakim jest połóg. Zachwianie równowagi hormonalnej jest większe niż podczas ciąży, co zwiększa ryzyko np. depresji. Serotonina i endorfiny, które są określane potocznie hormonami szczęścia, pomagają kobiecie przetrwać ów czas.

Jakie ćwiczenia po cesarce są odpowiednie?

Niżej przedstawiono kilka rodzajów ćwiczeń, które można wykonywać już po 2. tygodniach od cesarskiego cięcia. Bardziej intensywne ćwiczenia nie powinny być wdrażane szybciej niż po 10. tygodniu, a czasem nawet później. Niestety z powrotem na fitness kobieta musi jeszcze poczekać.

Przykładowe ćwiczenia po cesarce to:

  • kobieta leży na plecach, ugina nogi w kolanach, wsuwa między nie poduszkę, ramiona leżą wzdłuż tułowia. Kobieta unosi biodra do góry, napina pośladki i wraca do pozycji wyjściowej;
  • kobieta leży na brzuchu z wyprostowanymi nogami i rękami wyciągniętymi równolegle do przodu. Powoli unosi ręce ponad powierzchnię;
  • kobieta siedzi, ma wyprostowane plecy, ugina nogi w kolanach (wkłada między nie poduszkę) i podtrzymuje je rękami. Następnie powoli zaokrągla plecy, odchyla tułów do tyłu przy wciągniętym brzuchu.

Ćwiczenia na płaski brzuch po cesarskim cięciu:

  • kobieta leży na plecach, ugina nogi w kolanach, stopy rozstawione są na szerokość bioder, dłonie dotykają karku. Następnie kobieta prawą ręką sięga lewego kolana, nie przyciąga brody do klatki piersiowej. Powtarza czynność przeciwną ręką;
  • kobieta siedzi z nogami zgiętymi w kolanach, poduszkę trzyma obiema rękami, odchyla tułów delikatnie w tył i skręca raz w jedną, raz w drugą stronę.

Przedstawione ćwiczenia początkowo mogą okazać się zbyt trudne. W takim wypadku można zacząć po prostu od napinania mięśni brzucha w pozycji leżącej. Jeśli kobieta czuje ciągnięcie w ranie, znaczny ból, powinna przerwać wykonywanie ćwiczenia. W przeciwnym razie może sobie tylko zaszkodzić.

Zobacz film: Ćwiczenia w czasie ciąży. Źródło: Dzień Dobry TVN.


Data aktualizacji: 05.03.2018,
Opublikowano: 05.03.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Duszący kaszel u małego dziecka: jakie są możliwe komplikacje? 

Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu. Kiedy coś podrażnia gardło lub drogi oddechowe, odruch kaszlowy jest sposobem na wydalenie substancji drażniących. Jednak może być też objawem choroby, która przynosi różne komplikacje. Sprawdź, o czym może świadczyć duszący kaszel u małego dziecka. 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia 

Resort zdrowia zdecydował się rozszerzyć grupę dzieci, która może skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Preparat jest już  dostępny dla młodych ludzi między 9. a 18. rokiem życia. Co zrobić, aby nasza pociecha otrzymała preparat? 

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej