Ćwiczenia odchudzające – jak zacząć? Ćwiczenia na brzuch, uda i pośladki

Fot.: mark_hubskyi / stock.adobe.com

Ćwiczenia odchudzające dla początkujących powinny obejmować 3 treningi w tygodniu. Aby wzmocnić nogi, warto wykonywać przysiady, a żeby wyrzeźbić brzuch – deski i skrętoskłony. Ćwiczenia odchudzające w domu można urozmaicić, wykorzystując np. fitball.

Około godziny przed treningiem należy zjeść lekkostrawny posiłek na bazie węglowodanów złożonych. W trakcie ćwiczeń można pić niewielkimi łykami niegazowaną wodę mineralną. Ważne jest, aby nie ćwiczyć na czczo. Spala się wtedy tkankę mięśniową, nie tłuszcz.

Zobacz film: Od jakich ćwiczeń rozpocząć walkę z nadwagą? Źródło: 36,6.

Ćwiczenia odchudzające – jak zacząć?

Przed rozpoczęciem ćwiczeń odchudzających warto ustalić plan. Istotna jest regularna aktywność. Najlepiej zacząć od 3 treningów w tygodniu. Osoby, które już ćwiczą, mogą zwiększyć częstotliwość podejmowanej aktywności do 4–5 razy na tydzień. Dobrze jest trenować o tej samej porze każdego dnia. Ćwiczenia odchudzające dla początkujących można wykonywać na świeżym powietrzu. Tania i prosta aktywność to szybkie marsze, które z czasem zmieniają się w treningi biegowe. Warto zacząć od chodu lub truchtu, aby mięśnie miały szansę przyzwyczaić się do wysiłku i zmniejszyć ryzyko nadwyrężenia stawów.

Osoby z dużą nadwagą powinny zacząć od ćwiczeń w wodzie. Pływanie, aqua aerobik bądź aqua pilates są bezpieczne dla stawów i nie męczą tak jak standardowe zajęcia. Opór wody zmniejsza obciążenie stawów czy kręgosłupa i przyspiesza wzmacnianie mięśni. Ćwiczenia odchudzające z powodzeniem można wykonywać na siłowni. Najlepsze efekty przynosi trening z niewielkim obciążeniem. Podczas jednej sesji dobrze jest wykonać ćwiczenia na wszystkie grupy mięśniowe. Ważne jest, aby każdą aktywność rozpoczynać od 15-minutowej rozgrzewki. Powinna ona obejmować wszystkie grupy mięśniowe i rozpoczynać się od marszu lub truchtu. Ćwiczenia typu kardio w postaci np. truchtu są nie tylko doskonałą formą rozgrzewki, ale również mogą stanowić element ćwiczeń zasadniczych, ponieważ podczas ich wykonywania tkanka tłuszczowa jest intensywniej pobudzana do spalania. Najlepszym wyborem są ćwiczenia tzw. interwałowe, czyli przeplatanie ćwiczeń wzmacniających z takimi, które prowadzą do wzrostu tętna, co skutecznie pobudza tkankę tłuszczową do spalania.

Ćwiczenia odchudzające w domu to także dobry pomysł. Pieniądze zaoszczędzone na karnecie na siłownię można przeznaczyć na dodatkowy sprzęt, taki jak piłka gimnastyczna (fitball), hantle i hula-hoop. Trening z wykorzystaniem tego pierwszego przyrządu obejmuje ćwiczenia na równowagę i rozciąganie. Są one bardzo przydatne do harmonijnego rozwoju ciała i nie obciążają stawów. Z pomocą piłki gimnastycznej można wykonywać brzuszki, ćwiczenia na ramiona i wzmacniające plecy. Warto pamiętać, że silniejsze mięśnie gwarantują szybsze spalanie tkanki tłuszczowej. Trening siłowy sprawia bowiem, że spalanie trwa nawet od 24 do 48 godzin po konkretnej aktywności, a więc także podczas codziennych czynności. Do wzmocnienia mięśni można użyć hantli. Hula-hoop wspomoże natomiast modelowanie sylwetki w okolicach talii i bioder. W domu można też skakać na skakance, a także wykonywać planki, pompki i przysiady.

Zobacz film: Jak wzmocnić mięśnie pośladków? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Ćwiczenia odchudzające uda

Najlepsze ćwiczenia odchudzające na uda to przysiady (squaty). Działają one korzystnie także na mięśnie pośladków. Warto wykonywać 40–50 przysiadów 3 razy w tygodniu, stopniowo zwiększając liczbę powtórzeń nawet do 100. Podczas tego ćwiczenia trzeba napinać mięśnie pośladków i ud i schodzić najniżej jak to możliwe. Należy przy tym pamiętać o prawidłowej technice wykonania przysiadów. Kolana powinny znajdować się nad piętami. Nie mogą przekroczyć linii palców. Powoduje to bowiem urazy i osłabia stawy kolanowe. Aby wzmocnić mięśnie ud, warto wykonywać też wypady w przód i w tył. Wypad w przód: stań w rozkroku na szerokość bioder. Zrób duży krok w przód i ugnij kolano tak, by udo i łydka utworzyły kąt prosty. Podobnie jak w przypadku squatów kolano powinno znajdować się nad piętą. Wróć do pozycji wyjściowej i wykonaj ćwiczenie na drugą nogę. Wypad w tył wygląda analogicznie do wypadu w przód. Różnica jest taka, że zamiast kroku w przód, powinieneś zrobić krok w tył. Mięśnie ud można wzmocnić, unosząc nogi w podporze. Przyjmij pozycję do pompki bądź deski: rozstaw ręce na szerokość barków i oprzyj dłonie na podłodze. Nogi oprzyj na czubkach palców. Trzymaj ciało w linii prostej i naprzemiennie unoś wyprostowane nogi. Wykonaj po 12 powtórzeń w 3 seriach.

Jak rozciągnąć mięśnie pośladków? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Rozciąganie zginaczy stawu biodrowego i mięśni pośladków. Źródło: 36,6.

Ćwiczenia odchudzające brzuch

Ćwiczenia odchudzające na mięśnie brzucha można wykonywać od 2 do 5 razy tygodniowo. Są to jedne z najszybciej regenerujących się partii mięśniowych. Należy jednak pamiętać, że te części ciała biorą udział w ćwiczeniach na inne partie. Optymalna liczba treningów to 2 dla początkujących i 3–4 razy w tygodniu dla bardziej zaawansowanych. Warto wiedzieć, że aby brzuch prezentował się naprawdę dobrze, nie wystarczą same ćwiczenia. Należy szczególnie zadbać o dobrze zbilansowaną dietę bogatą w chude białko, węglowodany złożone i dużą ilość błonnika. Istotne jest też picie 1,5–2 l wody dziennie. Najlepsze ćwiczenia odchudzające dla mężczyzn to wznoszenie kolan do klatki piersiowej w zwisie na drążku. Panie częściej wybierają planki, czyli deski, tradycyjne brzuszki i skrętoskłony.

Joga – ćwiczenia odchudzające

Asany, czyli pozycje wykorzystywane w jodze, są ćwiczeniami statycznymi. Jako takie nie powodują efektu odchudzającego. Zwiększają wytrzymałość, wzmacniają gorset mięśniowy i rozciągają mięśnie. Dzięki temu zapewnia się harmonijny rozwój i aktywizuje się całe ciało. Sprawia to, że spalanie tłuszczu w nieaktywnych dotąd miejscach zwiększa się. Takie działanie ma praktyka fizyczna jogi. Z kolei praktyka umysłowa, czyli medytacje i pranayama (nauka oddychania), pozwala przywrócić równowagę całemu organizmowi. Stres często jest bowiem zajadany, a to powoduje nadwagę. Relaks i zmniejszenie napięcia nerwowego powoduje, że likwiduje się przyczynę prowadzącą do gromadzenia nadmiaru tkanki tłuszczowej.

Zobacz film: Trening w domu czy na siłowni? Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 29.08.2018,
Opublikowano: 17.01.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jesteś w trakcie przygotowania do maratonu? Oto wskazówki, które pomogą w biegu długodystansowym

Przebiegnięcie maratonu to dla wielu osób spełnienie marzeń. Ty również szykujesz się do pierwszej trasy o długości 42 km 195 m? Sprawdź kilka wskazówek, dzięki którym będzie ci łatwiej przygotować się do drogi i uzyskać oczekiwany czas. 

Czytaj więcej
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Stretching dynamiczny – przykładowe ćwiczenia, efekty treningu

Stretching dynamiczny to forma ćwiczeń rozciągających, które zaleca się przed właściwym treningiem. Aktywność tego typu stanowi rozgrzewkę poprzedzającą zajęcia na siłowni, w terenie, a nawet w ramach wychowania fizycznego w szkole. Ćwiczenia nie są skomplikowane.

Czytaj więcej
Jazda na rolkach - dlaczego warto?

Z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że jazda na rolkach to zarówno bardzo przyjemny, jak i zdrowy sport. W czasie jego uprawiania twoja kondycja zostaje mocno poprawiona, mięśnie się wzmacniają, a koordynacja ruchowa szybuje w górę. Na tym jednak nie koniec, wiele osób traktuje tę aktywność fizyczną jako sposób na spędzanie wolnego czasu. Jest ona niezwykle relaksująca, a dodatkowa możliwość spędzenia czasu z bliskimi sprawia, że spora część ludzi decyduje się na właśnie takie hobby. Sprawdź sam, dlaczego warto jeździć na rolkach!

Czytaj więcej
Wyciskanie żołnierskie sztangi, czyli trening na wzmocnienie barków

Wyciskanie żołnierskie to jeden z najpopularniejszych treningów na wzmocnienie barków. Istnieje kilka wariantów ćwiczeń – można wykonywać je na siedząco lub na stojąco oraz z użyciem sztangi, hantli lub kettlebell. Żołnierskie wyciskanie, jeżeli jest poprawne, pozwala zbudować masę i siłę mięśniową.

Czytaj więcej
Fitness sylwetkowy – zasady, dieta, przebieg treningu

Fitness sylwetkowy to dyscyplina sportowa, ukierunkowana na rozbudowę muskulatury przy jednoczesnej redukcji tkanki tłuszczowej. Proporcjonalną i wysportowaną sylwetkę osiąga się dzięki połączeniu restrykcyjnego treningu siłowego z wyszczuplającym. Nacisk kładzie się także na dietę.

Czytaj więcej
Trening mentalny – praca nad rozwojem potencjału w sporcie i w życiu

Trening mentalny to praca z umysłem – modelowanie myśli, emocji i przekonań jednostki tak, aby służyły jej dążeniom, pozwalały w pełni wykorzystać własny potencjał. Stanowiący integralną część przygotowania sportowców trening mentalny znajduje zastosowanie we wszystkich obszarach życia.

Czytaj więcej
Czym jest pułap tlenowy? Jak go obliczyć? Normy i determinanty pułapu tlenowego

Pułap tlenowy definiuje się jako zdolność pochłaniania tlenu przez organizm. Uważa się go za wskaźnik wydolności sportowca, jaki rosnąć powinien w miarę poprawy jego kondycji fizycznej. VO2max zwiększają zwłaszcza sporty aerobowe – bieganie. Pomocne są również ćwiczenia skocznościowe i oddechowe.

Czytaj więcej