Ćwiczenia na biodra: szybka pomoc w bólu stawu biodrowego

Fot.: undrey / stock.adobe.com

Ćwiczenia na biodra pozwalają na złagodzenie dolegliwości bólowych zlokalizowanych w stawie biodrowym. Pomagają w zmniejszeniu bólu pochodzącego z pleców, ud, pachwin oraz podudzia. Należy jednak pamiętać, że długotrwały ból bioder może wskazywać na poważną kontuzję lub chorobę stawu biodrowego.

Ćwiczenia na biodra pozwalają na rozciągnięcie i wzmocnienie mięśni stawu biodrowego oraz mięśni znajdujących się w okolicy tułowia i nóg. Regularne wykonywanie ćwiczeń przyczynia się do zwiększenia elastyczności tej okolicy ciała i zakresu ruchowego bioder, co może zapobiec dolegliwościom bólowym stawu biodrowego i jego kontuzjom w przyszłości.

Staw biodrowy: dlaczego boli i jak go ćwiczyć?

Biodro jest zbudowane z panewki kości miednicznej oraz głowy kości udowej. Najczęściej ból ma charakter promieniujący w kierunku uda, pachwin lub kręgosłupa. Staw biodrowy bierze udział w codziennej aktywności człowieka: chodzeniu, bieganiu, kucaniu, wspinaniu się. Objawami bólu, który powstaje w następstwie dysfunkcji stawu biodrowego (objawiającej się nawet drobnym utykaniem), są ból w pachwinie, ból i mrowienie z bocznej (zewnętrznej) strony biodra, ból w okolicy krzyża oraz ból w okolicy pośladków. Ból może być tak silny, że doprowadza do zawrotów głowy, nudności i wymiotów. Regularna aktywność fizyczna zapobiega rozwojowi chorób i nieprawidłowości w obrębie stawu biodrowego, zapewniając zdrowie oraz dobrą kondycję.

Jak rozciągnąć staw biodrowy? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Rozciąganie zginaczy stawu biodrowego i mięśni pośladków. Źródło: 36,6.

Ćwiczenia na biodra pozwalają zmniejszyć ból bioder oraz jego okolic (pachwin, podudzia i innych). Wpływają na rozciąganie ścięgien, mięśni, powięzi i więzadeł w biodrach, co sprzyja zapewnieniu zdrowych i stabilnych stawów. Jak informują fizjoterapeuci, ćwiczenia na biodra pozytywnie wpływają na kondycję kręgosłupa, zwłaszcza w odcinku lędźwiowym. Zestaw ćwiczeń koncentruje się na technikach zaczerpniętych z pilatesu, stretchingu oraz rehabilitacji ruchowej. Należy pamiętać, że biodra mogą być ćwiczone także w trakcie uprawiania dyscyplin sportowych, takich jak: pływanie, aerobik, nordic walking oraz kolarstwo. W przypadku dedykowanych ćwiczeń na biodra należy pamiętać o regularności i wykonywać je średnio 3 razy w tygodniu. Cały trening nie powinien trwać dłużej niż 30–45 minut i z powodzeniem można go dołączyć do pozostałej aktywności fizycznej. W przypadku bólu bioder, który uniemożliwia aktywności fizyczną, należy zgłosić się jak najszybciej do lekarza.

Ćwiczenia na biodra

Bardzo ważnym i często pomijanym elementem każdego treningu i aktywności fizycznej jest rozgrzewka. Dzięki niej można ćwiczyć efektywniej i zapobiegać rozwojowi urazów oraz kontuzji. Ćwiczenia na biodra powinno się rozpocząć od delikatnego rozgrzania mięśni znajdujących się w okolicy bioder oraz przygotować sam staw biodrowy na aktywność fizyczną. W rozgrzewce przed właściwymi ćwiczeniami na biodra warto przez kilka minut potruchtać. Można to zrobić w formie delikatnej przebieżki na bieżni, w parku lub nawet biegania w miejscu, jeśli ćwiczenia na biodra są wykonywane w domu. Następnie warto rozciągnąć staw biodrowy, dzięki czemu poprawi się jego elastyczność. W tym celu można robić popularne wykroki, czyli wykonywanie wykroku jedną nogą do przodu, z zachowaniem naturalnej krzywizny kręgosłupa oraz napiętych mięśni brzucha. Można przyjmować pozycję startową stosowaną w sprincie i wykonywać przysiady.

Zobacz film: Jak powinniśmy wykonywać popularne ćwiczenia żeby sobie nie zaszkodzić? - Wykroki. Źródło: 36,6

Ćwiczenia na biodra warto rozpocząć od rozciągania zginacza stawu biodrowego wraz z mięśniem czworogłowym uda, którego kondycja jest zależna od zdrowych bioder. Ćwiczenie należy wykonywać w pozycji siedzącej. Jedna noga jest wyprostowana, natomiast druga zgięta w kolanie z piętą dociągniętą do pachwiny. W trakcie rozciągania nogi powinno się lekko unieść biodra i pamiętać o maksymalnym wyprostowaniu drugiej nogi. Po kilkukrotnym naprężeniu zgiętej nogi, należy zmienić kończynę.

Kolejnym ćwiczeniem na biodra jest rozciąganie mięśni zginacza stawu biodrowego. Na początku wykonuje się wykrok i utrzymuj kolano w nodze wykrocznej na wysokości pięty. Nogę zakroczną należy pozostawić wyprostowaną oraz oprzeć na palcach. Jedną dłoń należy oprzeć na udzie nogi wykrocznej, a drugą na podłodze.

Kolejne ćwiczenie pozwala na rozciągnięcie mięśni przywodzicieli stawu biodrowego. W tym celu należy położyć się na podłodze z wyprostowanymi nogami i rękami ułożonymi wzdłuż ciała. Lewą nogę należy zgiąć w kolanie i podciągnąć do brzucha. Następnie należy skierować kończynę lekko na zewnątrz, jednocześnie wywierając nacisk wewnętrzną stroną uda w drugą stronę do momentu wytworzenia nieznacznego oporu i napięcia. W takiej pozycji trzeba pozostać przez kilkanaście sekund i zmienić nogę.

Bardzo dobrym ćwiczeniem umożliwiającym zwiększenie elastyczności stawu biodrowego jest tzw. siad turecki. Aby poprawnie go wykonać, należy usiąść na podłodze, macie lub innym podłożu z wyprostowanymi plecami (zachowaniem naturalnej krzywizny kręgosłupa). W dalszej kolejności lewą stopę umieszcza się na kolanie prawej nogi w taki sposób, aby prawa stopa mogła znaleźć się pod lewym kolanem. Ćwiczenie umożliwia rozciągnięcie mięśni znajdujących się w okolicach stawu biodrowego oraz pachwin. W siadzie tureckim wraz z delikatnym napinaniem mięśni nóg i bioder należy wytrzymać kilkadziesiąt sekund. 

Zobacz film: Co jeść kiedy trenujemy? Źródło: Fit bez męki i udręki


Data aktualizacji: 29.08.2018,
Opublikowano: 16.01.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Kość udowa – budowa, złamania, leczenie i rehabilitacja

Kość udowa (łac. femur) to największa i najdłuższa kość organizmu człowieka. Stanowi jeden z elementów konstrukcyjnych kończyny dolnej i przenosi olbrzymie obciążenia – zarówno statyczne, jak i dynamiczne. Do jej uszkodzeń dochodzi najczęściej w obrębie tzw. szyjki.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na kręgozmyk lędźwiowy – jak wygląda rehabilitacja, przykładowe ćwiczenia

Ćwiczenia na kręgozmyk są niezbędne w przywracaniu prawidłowej mechaniki kręgosłupa i eliminacji dokuczliwych objawów bólowych. Ich głównym celem jest repozycja przesuniętych kręgów oraz poprawa kondycji powięzi przykręgosłupowej. Ćwiczenia należy wykonywać tylko na zlecenie lekarza.

Czytaj więcej
Pole magnetyczne w rehabilitacji – kiedy wykonuje się tego rodzaju zabiegi? Jak pole magnetyczne wpływa na organizm?

Pole magnetyczne jest szeroko wykorzystywane w medycynie, zwłaszcza w rehabilitacji. Zabiegi z jego użyciem przyspieszają gojenie się ran, a także łagodzą stan zapalny i ból skupiony np. w obrębie układu kostnego. Jak działa pole magnetyczne?

Czytaj więcej
Ścieżka Kneippa – na czym polega zabieg i jakie są wskazania do niego?

Ścieżka Kneippa to leczniczy spacer w wodzie o zmiennej temperaturze. Istnieje wiele wskazań do stosowania tej bardzo bezpiecznej i skutecznej metody. Pomocna jest m.in. w przypadku zaburzeń krążenia dolnych kończyn, migrenowych bólów głowy, problemów z przemianą materii i przy obniżonej odporności.

Czytaj więcej
Jak leczyć wypuklinę krążka międzykręgowego – metody terapii

Wypuklina krążka międzykręgowego to wysunięcie części dysku w stronę kanału kręgowego. W zależności od stopnia i miejsca impresji rdzenia, schorzenie wywołuje różnorodne objawy neurologiczne. Choroba wymaga kompleksowego leczenia.

Czytaj więcej
Zespół “trzaskającego” biodra – metody leczenia, sposoby łagodzące dolegliwości

Zespół „trzaskającego” biodra to grupa dokuczliwych objawów, charakteryzujących się słyszalnym tarciem oraz odczuwalnym przeskakiwaniem tkanek w okolicy krętarza większego, wywołujących ból. Schorzenie, poddawane metodom zachowawczym, czyli ćwiczeniom i rehabilitacji, zwykle ustępuje.

Czytaj więcej