Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie
PIXOLOGICSTUDIOSCIENCE PHOTO LIBRARY/Getty Images
Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać?
Stolec tłuszczowy - jak go rozpoznać?
Taki stolec zawiera bardzo tłuszczów, a to wpływa na jego barwę. Jest on żółty lub pomarańczowy. Niekiedy może sprawiać wrażenie połyskującego.
Stolce tłuszczowe nie są naturalne i powinny skłonić do konsultacji z lekarzem. Kał w takiej postaci może świadczyć o problemach z trzustką, np. stanie zapalnym, który toczy się w organie.
Zmiana wyglądu stolca. O czym może świadczyć?
Warto dodać, że tłuszczowe stolce mogą towarzyszyć także celiakii. To schorzenie autoimmunologiczne, które charakteryzuje się nietolerancją glutenu. To pochodzące z pszenicy białko uszkadza kosmki jelitowe w jelicie cienkim. W konsekwencji u chorych pojawiają się m.in. problemy z wchłanianiem.
Tłuszczowe stolce pojawiają się także u osób, które chorują na SIBO. To nadmierny rozrost bakteryjny w jelicie cienkim. Zaburza on trawienie oraz przyswajanie tłuszczów. Zdarza się, że taki specyficzny wygląd stolca świadczy o infekcji, która toczy się jelitach.
Zobacz wideo: Jak leczyć chorą trzustkę?
Dzień Dobry TVN
Źródło: abczdrowie.pl
Autor:
Redakcja
Data aktualizacji: 18.12.2023,
Opublikowano: 18.12.2023 r.
Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć?
Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?
Problemy z tarczycą, choć pojawiają się u obu płci, to znacznie częściej diagnozowane się u kobiet. Co ciekawe, pierwsze sygnały świadczące o tym, że gruczoł nie działa prawidłowo, da się zauważyć na twarzy. Na co zwrócić uwagę?
POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki.
Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.
Sen służy odpoczynkowi i regeneracji. Niestety czasem zdarza się, że jest zakłócany przez koszmary. Skąd się biorą? Czy ich występowanie powinno nas niepokoić?
Witamina D to jedna z ważniejszych substancji dla naszego organizmu. Jej niedobór może być groźny i powodować szereg problemów ze zdrowiem. Co się może stać, jeśli mamy zbyt mało tej witaminy?
Inercja senna pojawia się tuż po przebudzenia. Objawia się uczuciem osłabienia i dezorientacji. Powoduje również opóźnienie reakcji. Czy stanowi zagrożenie dla zdrowia?
Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę?
Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust.