Co zrobić, gdy dziecko ma wysoką gorączkę? Jak zbić temperaturę?

Fot. Emma Innocenti / Getty Images

Wysoka gorączka u dziecka może mieć wiele przyczyn. Najczęściej są to infekcje wirusowe, choć nie należy również zapominać o takich przyczynach wysokiej gorączki, jak ząbkowanie u rocznego dziecka czy reakcja po szczepieniu.

Wysoka gorączka u dziecka nie zawsze musi oznaczać chorobę. Małe dzieci, jeśli nie prezentują żadnych innych niepokojących objawów, mogą mieć gorączkę z powodu ząbkowania czy jako reakcję poszczepienną. Należy zbijać gorączkę, czyli temperaturę ciała powyżej 38℃. Stosuje się w tym celu przede wszystkim leki przeciwgorączkowe, dawkowane według wagi dziecka. W razie potrzeby można stosować dodatkowe sposoby redukcji gorączki, jak zimne okłady. Bardzo wysoka gorączka u dziecka niejednokrotnie wymaga konsultacji lekarskiej, szczególnie jeśli dziecko nie reaguje na podawane leki.

Zobaczcie na filmie kiedy i jak zbijać gorączkę:

Zobacz film: Gorączka - kiedy ją zbijać? Źródło: 36,6

Wysoka gorączka u dziecka – czy jest niebezpieczna?

Gorączka to stan, kiedy temperatura ciała przekracza 38℃. Powyżej tej wartości wymaga zastosowania leczenia. Wysoka gorączka u dziecka to taka, która przekracza 39,5℃, stanowi zagrożenie dla zdrowia dziecka i wymaga szybkiego obniżenia. Najczęstszą przyczyną gorączki u dzieci są niegroźne zakażenia wirusowe i bakteryjne. Niepokojące objawy, pojawiające się przy wysokiej gorączce wymagającej pilnej konsultacji lekarskiej, to przede wszystkim zmiana zachowania i wyglądu dziecka, a także jego sposobu oddychania. Najczęściej wtedy rodzice zgłaszający się z dzieckiem do lekarza twierdzą, że „jest ono jakieś inne”. Czasami głównymi objawami są apatyczność dziecka, brak apetytu czy senność.

Wysoka gorączka u dziecka – przyczyny

Największy odsetek przyczyn wysokiej gorączki u dzieci stanowią infekcje wirusowe. Gorączka to objaw towarzyszący często innym objawom, jak:

Wysoka gorączka z biegunką jest coraz rzadziej spotykana po wprowadzeniu szczepień przeciwko rotawirusom. Do innych przyczyn gorączki u dzieci zalicza się zakażenie dróg moczowych. Bardzo często u dzieci przebieg zakażeń układu moczowego jest dość nieswoisty, kiedy gorączce nie towarzyszą inne objawy. Szczególnie dotyczy to niemowląt. Dopiero u starszych dzieci pojawiają się dodatkowo częstomocz, bolesne parcie na mocz, nietrzymanie moczu, bóle brzucha lub okolicy lędźwiowej, utrata apetytu, senność.

Przyczyny gorączki, którym nie towarzyszą inne objawy, to m.in. ząbkowanie czy reakcja po szczepieniu.

Wysoka gorączka u dzieci – jak zbić?

Najwyższą skuteczność w zbijaniu gorączki u dzieci ma naprzemienne stosowanie ibuprofenu i paracetamolu. Ibuprofen jest lekiem przeciwgorączkowym, przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Paracetamol działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Dawkowanie jakichkolwiek leków u dzieci, jak i forma ich podania dostosowane muszą być do wagi dziecka i możliwości przyjęcia określonego leku. Oba leki są dostępne w formie tabletek, zawiesiny doustnej jak i czopków. Dawkowanie jest zawsze przedstawione na ulotce dołączonej do opakowania. Nie wolno przekraczać dawki maksymalnej określonej w ulotce. Jeśli chodzi o ibuprofen, to maksymalne dawki tego leku to 20–30 mg/kg masy ciała na dobę w 3–4 dawkach. W przypadku paracetamolu stosuje się około 15 mg/kg masy ciała, maksymalnie 3–4 razy na dobę. Obie substancje powinno przyjmować się naprzemiennie według potrzeb. Należy jednak odczekać co najmniej 20 min, ponieważ lek musi mieć czas, by zadziałać. Zanim lek przeciwgorączkowy zacznie działać, dziecko można obłożyć zimnymi okładami, włożyć nogi do miski z zimną wodą. Konieczne jest nawadnianie.

Sprawdźcie także, jaki termometr do mierzenia temperatury najlepiej wybrać:

Zobacz film: Który termometr do mierzenia temperatury ciała powinniśmy wybrać? Źródło: 36,6

Bardzo wysoka gorączka u rocznego dziecka

Najbardziej niepokojąca dla rodziców jest gorączka u dziecka, które nie potrafi jeszcze mówić. Nie jest w stanie bowiem określić, czy coś je boli itd. Dzieci w pierwszych latach życia bardzo często przechodzą tzw. trzydniówkę. Objawy obejmują wysoką gorączkę utrzymującą się nawet 3–4 dni. Po tym czasie dochodzi do wystąpienia nieswoistej wysypki na ciele. Takich epizodów gorączki bez objawów dodatkowych u dzieci jest wiele. Dlatego też należy dziecko obserwować przez 2–3 dni. Jeśli po tym czasie gorączka nie ustępuje, należy skonsultować się z lekarzem. Jeśli jednak dziecko reaguje na leczenie lekami przeciwgorączkowymi, nie ma żadnych dodatkowych objawów, można zrzucić gorączkę na karb ząbkowania.

Data aktualizacji: 26.09.2018,
Opublikowano: 26.09.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Duszący kaszel u małego dziecka: jakie są możliwe komplikacje? 

Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu. Kiedy coś podrażnia gardło lub drogi oddechowe, odruch kaszlowy jest sposobem na wydalenie substancji drażniących. Jednak może być też objawem choroby, która przynosi różne komplikacje. Sprawdź, o czym może świadczyć duszący kaszel u małego dziecka. 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej