Co to są kosmetyki mineralne? Podkład mineralny – nakładanie, rodzaje i dobór odcienia

Fot. John Slater / Getty Images

Podkład mineralny może mieć postać sypką, płynną lub kremu, ale bez względu na formę wolny jest od sztucznych substancji chemicznych takich jak parabeny, silikony czy konserwanty. Umożliwia zaakcentowanie atrybutów bez nadmiernego obciążania skóry.

Minerały wykorzystywane były już w starożytności w celu podkreślenia urody. Obecnie produkowane kosmetyki mineralne do makijażu także cieszą się sporą popularnością. Produkty te charakteryzują się prostym, nieprzetworzonym składem. Znajdują się w nich m.in. tlenek żelaza, tlenek cynku, dwutlenek tytanu i ultramaryna. Koncepcję makijażu mineralnego stworzyła Diane Ranger. Jednym z oferowanych produktów jest podkład mineralny, z którego mogą korzystać nawet osoby o problematycznej i wrażliwej skórze.

Co to są kosmetyki mineralne?

Kosmetyki mineralne do makijażu cieszą się coraz większą popularnością i dostępnością. Produkty te przeznaczone są zwłaszcza dla osób po zabiegach z zakresu medycyny estetycznej (np. botoks i peeling laserowy), z wrażliwą, trądzikową czy alergiczną cerą i po operacjach plastycznych. Korzystają z nich także ci, którzy nie chcą obciążać skóry kosmetykami, a pielęgnować i podkreślać swoją urodę za pomocą makijażu.

Ideą przyświecającą produkcji kosmetyków mineralnych jest zwrot ku naturze. Podejście to zostało spopularyzowane w latach 70-tych XX w. przez Diane Ranger – specjalistkę w dziedzinie chemii kosmetycznej. Kosmetyki mineralne nie zawierają składników takich jak parabeny, silikony, konserwanty, produkty ropopochodne i sztucznie aromaty. Dodatkowo nie znajdzie się w nich składników pochodzenia zwierzęcego.

Podkład mineralny – co to jest?

W sprzedaży dostępny jest podkład mineralny w płynie i w wersji sypkiej. Istnieje też podkład mineralny w kremie, który stanowi częste połączenie z masłem babassu.

Ze względu na właściwości wyróżnia się:

  • podkład mineralny kryjący, który zapewnia efekt idealnie gładkiej skóry i zakrywa niedoskonałości, nie powodując tzw. maski;
  • podkład mineralny matujący, który pochłania nadmiar i reguluje poziom wytwarzanego sebum, wykazuje działanie przeciwzapalne i antybakteryjnie;
  • podkład mineralny rozświetlający, który rozjaśnia cerę i dodaje jej blasku, zapewnia naturalny i zdrowy kolor oraz ukrywa zmarszczki.

Decydując się na dany podkład, należy wziąć też pod uwagę rodzaj cery. Dla przykładu: osoby o tłustej i skłonnej do wyprysków cerze powinny używać podkładu matującego, a o suchej i bladej – rozświetlającego.

W jaki sposób zrobić samemu naturalny podkład? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Jak zrobić podkład z naturalnych składników? Źródło: Klinika urody

Dodatkowe działanie podkładu mineralnego

Podkład mineralny jest niezwykle lekki, dzięki czemu nie obciąża skóry i nie zapycha porów. Jest przy tym skuteczny, wydajny i odporny na ścieranie i działanie wody. Gwarantuje trwałość makijażu nawet podczas deszczowej pogody. Nie wysusza skóry i zapobiega jej nieestetycznemu błyszczeniu się. Stanowi świetną alternatywę dla tradycyjnego fluidu. Produkt ten może być z powodzeniem stosowany przez osoby w różnym wieku, o skórze skłonnej do podrażnień lub z pękającymi naczynkami.

Jakie składniki zawiera podkład mineralny?

Podkład mineralny zawiera m.in. optycznie wygładzającą niedoskonałości mikę i chroniący skórę przed promieniowaniem ultrafioletowym dwutlenek tytanu. Ponadto posiada działający antybakteryjnie i przeciwzapalnie tlenek cynku, który dodatkowo koi skórę, łagodzi podrażnienia i reguluje wydzielanie sebum. Zawarte są w nim także zapewniające odpowiednią barwę tlenki żelaza i pigment ultramaryny.

Jak dobrać odcień podkładu mineralnego?

Dobór najlepszego dla danej skóry odcienia podkładu mineralnego stanowi spore wyzwanie. W internecie dostępne są zdjęcia poglądowe, a w drogeriach można ocenić je w formie rzeczywistej i skorzystać z pomocy specjalisty. Dodatkowo zanim zakupi się produkt, warto nabyć testery wybranych odcieni i na spokojnie je sprawdzić.

Odcień podkładu ocenia się na linii szczęki w świetle dziennym. Wyglądający szarawo jest zbyt jasny, a pomarańczowo – za ciemny dla skóry. Kosmetyki mineralne dostępne są zazwyczaj w odcieniach (od najjaśniejszego do najciemniejszego): beige, natural, golden i sunny. Gama beige posiada chłodny odcień i pasuje do karnacji o widocznych różowych tonach. Natural jest neutralna, a golden ma złoto-oliwkowe tony doskonałe dla ciepłej karnacji. Gama sunny wskazana jest do słowiańskiego typu urody. Dodatkowo każdy z odcieni ma kilka poziomów jasności.

Jak nakładać podkład mineralny sypki?

Sypki podkład mineralny nakłada się w bardzo prosty sposób. Należy wysypać niewielką ilość produktu na wieczko opakowania. Następnie porusza się w nim pędzlem kolistymi ruchami do momentu, aż produkt wbije się we włosie. Przed aplikacją kosmetyku potrząsa się pędzlem, dzięki czemu strzepuje się nadmiar podkładu. Producenci kosmetyków zalecają w tym celu uderzanie jego podstawą o twardą powierzchnię. Kosmetyk nakłada się na skórę kolistymi ruchami. Aplikację rozpoczyna się od konturu twarzy przy kościach policzkowych. Następnie przechodzi się na policzki, czoło, nos i podbródek. Podkład nakłada się na twarz w kilku cienkich warstwach. Podana metoda nie sprawdzi się u osób o suchej cerze, w przypadku których wskazane jest nakładanie podkładu mineralnego w pudrze przez stemplowanie.

Najlepszym pędzlem do podkładu mineralnego jest ten typu kabuki, który posiada hipoalergiczne i syntetyczne włosie, dzięki czemu nie wywołuje podrażnień i alergii. Charakteryzuje się zaokrąglonym i gęstym włosiem, które zapewnia precyzyjne rozprowadzenie podkładu po twarzy. Koszt pędzla typu kabuki to około 32 zł.

Data aktualizacji: 05.10.2018,
Opublikowano: 05.10.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej